General Motors je sporočil, da bo nemški Opel in njegovo britansko znamko Vauxhall prodal francoskemu podjetju PSA Group, ki ima v lasti Peugeot in Citroen. Obe podjetji sta informacijo želeli sporočiti pred avtomobilskim sejmom v Ženevi, ki se začne jutri. Prodaja za 2,3 miliarde evrov bi sicer lahko ogrozila 4500 delovnih mest v obratih Vauxhall v Ellesmere Portu in Lutonu.
Z nakupom bi podjetje PSA Group postal drugi največji proizvajalec avtomobilov po Volkswagnu in pred francoskim tekmecem Renault. PSA in General Motors (GM) Europe sta v zadnjem letu skupno prodala 4,3 milijona vozil, prihodki pa naj bi bili 71,6 milijarde evrov. Francoska multinacionalka bi lahko z nakupom Opla proizvedla do pet milijon avtomobilov na leto. PSA Peugeot Citroën si ob tem obeta, da bo do leta 2026 privarčeval 1,7 milijarde evrov.
Carlos Tavares, predsednik uprave PSA, je prepričan, "da bosta tako Opel kot Vauxhall z našo podporo in ob spoštovanju zavez, ki jih ima GM za zaposlene, pospešil prodajo".
Predsednica in glavna izvršna direktorica pri GM Mary T. Barra pa verjame, da bosta dolgoročno Opel in Vauxhall "v še boljšem položaju".
PSA bo 1,3 milijarde evrov odštel za evropske operacije družbe GM, kamor spada proizvodnja vozil znamke Opel in Vauxhall. 900 milijonov evrov pa bo plačal za finančno družbo GM Financial, ki je sicer združena s francosko banko BNP Paribas. Prevzem, ki še čaka na odobritev regulatorjev, naj bi zaključili do konca leta.
Podjetji sta sicer že sodelovali, prejšnji mesece pa sta dogovor o prodaji tudi potrdili. Opel je upal, da mu bo v letu 2016 uspelo ustvariti dobiček, vendar pa je lani ustvaril 257 milijonov evrov izgube. V nasprotju s tem je Ford Evropa ustvaril dobiček.
Oplu kljub zaprtju obrata v zahodnem nemškem mestu Bochum leta 2014, ko je delo izgubilo 3000 delavcev, ni uspelo izboljšati poslovanja. Stefan Bratzel iz nemškega Centra Automotive Management je dejal: "Opel bolj trpi zaradi presežne zmogljivosti v primerjavi z drugimi evropskimi proizvajalci avtomobilov, kar pomeni, da ponuja velike popuste." V želji, da bi zaščitil svoji blagovni znamki Buick in Chevrolet, GM ni dovoljeno Opel razširiti oziroma prodajati zunaj Evrope.
"Vsi zahodni proizvajalci avtomobilov so svoj denar v zadnjih letih zaslužili na kitajskem trgu," je povedal svetovalec Marc Staudenmayer. "Oplu to ni bilo dovoljeno, kar pojasnjuje njegovo neuspešnost, saj je bil preveč v vajetih GM," je dodal.
Poslovanje GM v Evropi je bilo v zadnjih 16 zaporednih letih negativno, prve informacije o morebitni prodaji pa so se pojavile že leta 2009.
Jim Holder iz avtomobilske revije What Car je za BBC dejal: "PSA ima zmogljivosti za izgradnjo več avtomobilov v svojih obratih - ne potrebujejo te tovarne v Veliki Britaniji. Čeprav obstajajo ovire na poti, nihanje tečajev, težave, ki jih povzroča brexit s svobodo gibanja, svobodo gibanja delov."
Len McCluskey, generalni sekretar sindikata, je dejal, da je konec tedna govoril z vodstvom GM in skupine PSA: "Prvi pogovori s skupino PSA so razmeroma pozitivni, naša prednostna naloga zdaj je zagotoviti dolgoročno prihodnost za več deset tisoč delavcev." Poslovni sekretar Greg Clark pa je prejšnji mesec dejal, da se delavcem Vauxhalla ni treba bati za svoja delovna mesta. "Imamo zelo močen domači trg in Vauxhall ima velik delež tega," je povedal poslancem.
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.