Gospodarstvo

Evropski komisar za trgovino zmeren optimist

Washington, 05. 03. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Evropski komisar za trgovino Pascal Lamy je včeraj, ob koncu dvodnevnega obiska v Washingtonu poudaril, da bi rad zagotovil, da sedanja politična nesoglasja med ZDA in EU glede Iraka ne bodo škodila čezatlantskim gospodarskim povezavam.

Lamy se je v ponedeljek in torek v Washingtonu pogovarjal z ameriškim ministrom za finance Johnom Snowom, ministrom za trgovino Donom Evansom, zunenjetrgovinskim predstavnikom ZDA Robertom Zoellickom, gospodarskim svetovalcem predsednika Georgea Busha Stephenom Friedmanom, člani predstavniškega doma in senatorji ter tudi z direktorjem Mednarodnega denarnega sklada Horstom Koehlerjem. Nesoglasja glede politike do Iraka sicer niso edina ovira boljšim gospodarskim odnosom med dvema največjima svetovnima trgovinskima partnerjema, ki dnevno med sabo preprodata za milijardo evrov blaga in storitev, saj se na obeh straneh Atlantika pritožujejo nad trgovinskimi ovirami.

Sporna zakona

Lamy ni hotel ugibati, koliko časa je Evropa še pripravljena čakati, da se kongres zgane, preden bo uvedla povračilne ukrepe proti ameriškim izdelkom.

Lamy je ameriške kongresnike želel prepričat naj ustrezno spremenijo ali odpravijo dva sporna zakona. Gre za zakon o protidumpinškem uvozu, ki ga je kongres sprejel leta 1916 in glede katerega je WTO razsodila, da je v nasprotju z njenimi pravili, ter za zakon o izvozu ameriških korporacij, ki nekaterim največjim korporacijam, kot sta Boeing in General Electric, daje subvencije pri izvozu v obliki davčnih olajšav. EU se prav tako še vedno ni sprijaznila z odločitvijo predsednika Busha, da poviša carine na uvoz jekla in Lamy je pri ameriških sogovornikih prav tako zahteval dodatne "odpustke" za evropski izvoz oziroma povečanje količine jekla, ki ga lahko države EU izvozijo na ameriški trg z nižjo carinsko stopnjo.

Politične napetosti lahko vplivajo na gospodarstvo

Lamy je posebej poudaril, da se napetosti glede Iraka ne smejo preliti na trgovinske odnose med dvema največjima svetovnima partnerjema.

Lamy opozarja na previdnost, saj lahko politične napetosti povzročijo nasprotne učinke. Nekateri ameriški kongresniki že glasno zahtevajo blokado uvoza ali bojkot nemških in francoskih izdelkov, ker ti dve državi najbolj odločno nasprotujeta ameriškim prizadevanjem za vojno v Iraku.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.