V prvih dveh mesecih so bile cene življenjskih potrebščin višje za 1,5 odstotka, kar je podobno stanju v letih 1999 in 2001, ugotavlja statistični urad. Ob tem navaja, da so se do konca februarja najbolj zvišale cene v skupinah alkoholne pijače in tobak (za 6,6 odstotka) ter hrana in brezalkoholne pijače (za 3,1 odstotka).
Za razliko od januarja so v februarju zimske razprodaje kar močno prispevale k znižanju cen v skupini obleka in obutev, kjer so bile cene v povprečju nižje za 4,3 odstotka. Obutev je bila cenejša za 6,5 odstotka, oblačila pa za 4,1 odstotka.
Statistični urad ugotavlja, da je tudi za letošnji začetek leta značilno naraščanje cen živil, saj je bila februarja rast cen v skupini hrana in brezalkoholne pijače s 1,6 odstotka znova med najvišjimi. Najbolj so se v tej skupini podražili zelenjava (za 10,3 odstotka), sadje (za devet odstotkov) ter mleko, mlečni izdelki in jajca (za 1,6 odstotka).
V skupini prevoz je bila rast cen 1,5-odstotna, predvsem zaradi višjih cen osebnih avtomobilov (v povprečju za 4,4 odstotka), pa tudi višjih cen storitev vzdrževanja in popravila vozil (za 1,3 odstotka). Februarja smo 1,5-odstotno rast cen zabeležili tudi v skupini komunikacije, kar je bilo predvsem posledica povišanja cen nekaterih telefonskih storitev za 1,6 odstotka.
Tudi cene na drobno so bile februarja v primerjavi s preteklim mesecem v povprečju višje za 0,5 odstotka. Pri tem je bilo blago dražje za 0,5 odstotka, storitve pa za 0,4 odstotka.
Po harmoniziranem indeksu cen življenjskih potrebščin, ki je namenjen za primerjanje inflacije v državah EU, so se v Sloveniji februarja cene v primerjavi z januarjem zvišale za 0,6 odstotka, v primerjavi z lanskim februarjem pa za 6,4 odstotka.