Po mnenju gospodarstvenikov se Fed za znižanje obrestnih mer, s katerimi naj bi po mnenju nekaterih gospodarstvenikov spodbudili naložbe, ni odločil zato, ker naj bi se ameriška centralna banka odločila, da bo počakala na odziv ameriškega gospodarstva in potrošnikov na konec vojne v Iraku.
Po nekaterih ocenah naj bi konec vojne na Bližnjem vzhodu ameriškemu gospodarstvu dal nov zagon, zagovornik tega pa je tudi predsednik ameriške centralne banke Alan Greenspan. Ta je minuli teden kongresu še enkrat predstavil svoje prepričanje, da bo gospodarska rast po hitrem koncu vojne v Iraku pričela naraščati. "Še vedno verjamem, da je gospodarski položaj mnogo primernejši za rast, kot je bil minulo leto, čas okrevanja gospodarstva pa ostaja nejasen," je dejal Greenspan.
Prvi podatki po koncu vojne v Iraku so po besedah prvega moža ameriške centralne banke mešani, saj se je aprila stopnja brezposelnosti znova zvišala na šest odstotkov, ob tem pa se je precej povečala poraba ameriških gospodinjstev. Ameriško gospodarstvo je v prvem četrtletju zabeležilo 1,6-odstotno gospodarsko rast, medtem ko je četrtletje prej gospodarska rast znašala 1,4 odstotka. Ekonomisti pričakujejo do konca leta triodstotno gospodarsko rast.