Gospodarstvo

Fiat Chrysler umaknil ponudbo za združitev z Renaultom

Pariz, 06. 06. 2019 07.54 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Italijansko-ameriški proizvajalec avtomobilov Fiat Chrysler Automobil je sporočil, da umika svojo ponudbo za združitev s francoskim Renaultom. S predlagano združitvijo bi sicer nastal tretji največji avtomobilski proizvajalec na svetu.

Oznanitev umika ponudbe sledi neuspešnemu poskusu članov upravnega odbora Renaulta, da sprejmejo dokončno odločitev o ponudbi Fiata. Renault sicer trdi, da odločitve niso uspeli doseči zaradi francoske vlade, ki je zahtevala odlog, piše BBC.

Renaultov upravni odbor se je v sredo sestal že drugi dan zapored, a ni sprejel odločitve. Vir blizu tega francoskega podjetja je povedal, da francoski gospodarski minister Bruno Le Maire želi, da bi se upravni odbor znova sestal prihodnji torek. Konec tega tedna se bo namreč mudil na Japonskem, kjer se želi na pogovorih s svojim japonskim kolegom prepričati, da združitev Renaulta s Fiatom ne bi pomenila ločitve francoskega podjetja in japonskega Nissana.

Na sredini seji je večina članov Renaultovega upravnega odbora glasovala za združitev. Proti je bil le predstavnik delavcev iz sindikata CGT, predstavnika Nissana pa sta se vzdržala. Povedala sta sicer, da bi kasneje lahko tudi onadva podprla združitev francoskega in italijansko-ameriškega podjetja.

Fiat Chrysler je konec prejšnjega meseca uradno podal ponudbo za Renault, s katero bi ustvaril vodilnega proizvajalca avtomobilov na globalnem trgu: "Postalo je jasno, da trenutno v Franciji ni ugodnih političnih razmer, da bi tovrstna združitev potekala uspešno," je Fiat Chrysler zapisal v izjavi za javnost. In dodal, da ostaja "trdno prepričan" v podano ponudbo, katere pogoji so bili "skrbno uravnoteženi na način, ki zagotavlja znatne koristi za vse strani".

Fiat je umaknil svojo ponudbo za Renault.
Fiat je umaknil svojo ponudbo za Renault. FOTO: AP

Največji proizvajalec avtomobilov na svetu?

Fiat Chrysler je predlagal združitev, s katero bi nastal tretji največji avtomobilski proizvajalec na svetu, takoj za nemškim Volkswagnom in japonsko Toyoto, v njem pa bi imela z Renaultom vsak po 50-odstotni lastniški delež. Novo podjetje bi letno proizvedlo 8,7 milijona vozil, portfelj pa bi bil zelo širok in komplementaren, pokril bi namreč vse potrebe na trgu, od luksuznih avtomobilov do cenovno najbolj priljubljenih.

Ob upoštevanju Renaultovega partnerstva z japonskima Nissanom in Mitsubishijem bi nastal celo največji proizvajalec avtomobilov na svetu, skupaj bi namreč s proizvodnega traku letno odpeljalo več kot 15 milijonov vozil. Trenutno francosko-japonsko zavezništvo proizvede okoli 10,8 milijona vozil, medtem ko jih Volkswagen in Toyota po približno 10,6 milijona.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

DeBill
06. 06. 2019 08.51
-5
zdej bo pa bankrot. mic po mic. ne da niso v franciji prave razmere, napačne so v Italiji, ko rišejo veliko italijo in sikajo fašistične parole. tale škorenj sredi morja bo treba razkosat na manjše državice slej ko prej.
Aijn Prenn
06. 06. 2019 09.30
+0
Nisem poznavalec ampak zelo velikokrat se v zvezi s Fiatom pojavljajo novice, ki ne dajejo nekega velikega zaupanja... Padec prodaje, izguba, težave v vodstvu... Pri Renaultu česa podobnega nisem zasledil, razen tisto v zvezi z Ghosn-om, kar so pa tudi lepo predali v obdelavo sodiščem.
Aijn Prenn
06. 06. 2019 08.51
+3
Malo me čudi, da bi bil Fiat Chrysler 50% lastnik. Tako od oka, bi rekel, da je to malo več od realne vrednosti, ki bi jo doprinesel v novo firmo.
DeBill
06. 06. 2019 09.18
-4
renault je z Nissanom, kjer je velik lastnik, največji proizvajalec na svetu. In prodaja mu gre dobro, kar za Fiat (Fehler In Alle Teile, Fix It Again Tony) ne moremo trditi. mal so bohi tele lahi
David62
06. 06. 2019 09.54
+5
Tole ne drži...če si pogledaš statistiko, lahko vidiš, da ima FCA za 1 milijon večjo prodajo od Renault group in prav tako večje dobičke. Slovenija ni merilo za realno sliko.
Andree
06. 06. 2019 08.31
+9
Vemo kako se je končala Daimler Chrysler zgodba