Gospodarstvo

Ford bo odpuščal

Dearborn, 23. 01. 2006 18.09 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Ameriški proizvajalec avtomobilov bo kljub večjemu dobičku odpustil 25.000 do 30.000 delavcev.

Ameriški proizvajalec avtomobilov Ford je v zadnjem lanskem četrtletju ustvaril 47,56 milijarde dolarjev prihodkov, kar je šest odstotkov več kot v enakem obdobju leto prej. Čisti dobiček se je povečal za 19,2 odstotka na 124 milijonov dolarjev. 

Kljub dobri četrtletni predstavi bo družba v okviru načrta prestrukturiranja ukinila več deset tisoč delovnih mest.  Do leta 2012 predvideva zaprtje 14 proizvodnih obratov v Severni Ameriki in ukinitev med 25.000 do 30.000 delovnih mest, je poročala ameriška televizijska mreža CNN. 

Podobno kot največji ameriški proizvajalec avtomobilov General Motors, ki je načrt prestrukturiranja na podoben način objavil pred dvema mesecema, se tudi Ford sooča z učinkovitejšo tujo konkurenco in padanjem tržnega deleža. Ameriške proizvajalce naj bi omejevali visoki stroški delovne sile, predvsem stroški pokojnin in zdravstvenega zavarovanja, čeprav je večja težava v tem, da delajo avtomobile, ki jih ljudje vse manj kupujejo. 

Padla prodaja športnih avtomobilov

Ford ima trenutno v Severni Ameriki zaposlenih nekaj več kot 122.000 delavcev v 34 tovarnah. Tržni delež podjetju pada že zadnjih 10 let in od leta 1999 do 2004 so že odpustili 40.000 delavcev po vsem svetu. Ameriški mediji poročajo, da so najprej na vrsti za odstrel tovarna v St. Louisu, kjer je zaposlenih 1500 delavcev, ki izdelujejo modele explorer in mountanieer, tovarna v Atlanti z 2000 zaposlenimi, kjer delajo model osebnih vozil taurus ter tovarna v Wixomu v Michiganu z 1600 zaposlenimi. V tej tovarni izdelujejo luksuzne modele lincoln.

"Kar bomo naredili, to bodo kupili," je bila dolga leta poslovna filozofija ameriških avtomobilskih proizvajalcev, ki svojih zmogljivosti niso prilagajali zahtevam trga, ampak so skušali trg oblikovati po svojih zmogljivostih, je povedal predsednik družbe Ford Bill Ford. Pred leti je bilo to še možno, vendar pa ob visokih cenah energije postajajo tudi potrošniki bolj izbirčni. Ford je sporočil, da je podjetje v letu 2005 v Severni Ameriki pridelalo kar za 1,6 milijarde dolarjev izgube.

Prodaja ogromnih potratnih športnih terencev je lani padla za 30 odstotkov, Ford pa tudi na trgu limuzin ne more najti modela, ki bi bil med kupci zelo privlačen. Fordove tovarne so lani delale le z okrog 80-odstotno zmogljivostjo, medtem pa je na primer Toyota delala s 111-odstotnim izkoristkom. Predsednik družbe Ford je dejal, da bodo ukrepi boleči, vendar pa nujno potrebni za ohranitev dediščine in prihodnosti podjetja, ki mora najti bolj inovativne in privlačne proizvode za trg.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10