Žirovci so se danes v velikem številu zbrali pred Alpino. Na mirnem shodu so protestirali proti ravnanju direktorice podjetja, DUTB kot lastniku in pripravljenemu načrtu prestrukturiranja. Na današnji seji nadzornega sveta njihove zahteve niso bile uslišane, če jih država ne bo poslušala, pa so pripravljeni tudi na proteste v Ljubljani.
"Dovolj nam je načrtnega izčrpavanja in uničevanja podjetja Alpina," so izpostavili delavci, njihovi družinski člani in drugi prebivalci Žirov. S transparenti so državi in Družbi za upravljanje terjatev bank (DUTB) sporočali: "Alpina je naša, ni vaša!", "Slovenci! Ne dovolimo, da razprodajo naše znanje!", "Slovenec sem! Ne jamram! Borim se za delo!" in "Alpino nazaj Žirovcem! Zahtevamo sposobno vodstvo!"
Pred Alpino se je zbralo več kot 1000 ljudi. Nagovorili so jih predstavniki delavcev, nekdanji direktorji, predstavniki sindikatov in lokalnih skupnosti. Kot je izpostavil starosta žirovskega čevljarstva Adolf Križnar, je zelo užaljen in razočaran nad tem, kar se dogaja. "Ne dovolimo, da nam ukradejo, kar smo z velikim trudom ustvarjali," je poudaril.
Zahteve, v katerih so se združili tako zaposleni kot lokalna skupnost, so prekinitev po njihovem mnenju koruptivne pogodbe s podjetjem Ametam, odstavitev direktorice Barbare Vtič Vraničar, opustitev namere o odpuščanju zaposlenih in sprejetje drugačnega načrta preoblikovanja družbe.
Na današnji seji nadzornega sveta njihove zahteve niso bile uslišane. Predstavnik delavcev v nadzornem svetu Bojan Starman, ki je nekdaj Alpino tudi vodil, je poudaril, da bi lahko dal kakšne dobre nasvete v dobro tovarne. "Vendar so bolj gluhi za nasvete. Zato vztrajajo s postopki, ki so jih pripravili. Mislijo, da je to edina rešitev, mi pa smo prepričani, da to ni res," je izpostavil Starman, ki je prepričan, da sta krčenje razvoja in selitev proizvodnje v tujino začetek konca.
Na DUTB danes niso pojasnili, kakšni so bili sklepi seje. Poudarili pa so, da DUTB "odgovorno upravlja s predmetno naložbo in si skupaj z vodstvom družbe prizadeva zagotoviti dolgoročen obstoj Alpine".
Žirovski župan Janez Žakelj je pojasnil, da po njegovih informacijah pogodba za nadaljevanje svetovanja s podjetjem Ametam vendarle ni bila sklenjena in je bilo podpisovanje zaustavljeno ter je potrebno dodatno soglasje lastnikov, kar mu po torkovem sestanku na ministrstvu še daje upanje.
"Alpina potrebuje sposobno vodstvo, ne pa dragih svetovalcev," je poudaril in dodal: "Žirovci ne jamramo, smo pa besni in ne bomo dovolili, da nam Alpino vzamejo." Kot pravi, bodo vztrajali in jih bo država morala slišati. Če pristojni ne bodo slišali današnjega sporočila iz Žirov, nameravajo protest organizirati tudi v Ljubljani.
Predstavnica sveta delavcev v Alpini Helena Rupnik je dejala, da Alpina potrebuje gospodarno vodstvo, ki je sposobno voditi podjetje brez svetovalcev. "DUTB pa je nam in Alpini čez noč vzela sposobnega in gospodarnega direktorja Matjaža Delopsta in ga zamenjala z nesposobnim vodstvom in dragimi svetovalci," je opozorila.
V Alpini v Žireh je 355 zaposlenih, po načrtu prestrukturiranja pa naj letos število delovnih zmanjšali za največ 55. Vendar kot opozarja predsednik sindikata KNSS - Neodvisnost Alpina Žiri Nijaz Šehić, ima podjetje za odpravnine v letošnjem letu rezerviranih 854.000 evrov, kar kaže na to, da bo odpuščenih več kot 120 ljudi. Poteka tudi zapiranje nekaterih Alpininih trgovin. Trgovska mreža naj bi se do sredine aprila znižala z 90 na 80 prodajaln.
Predsednik svobodnih sindikatov Dušan Semolič je izpostavil, da je na usodo Alpine vezanih 350 družin. "Moramo storiti vse, kar lahko in moremo, da preprečimo propad te tovarne. Kajti v Sloveniji tovarne ne propadajo zaradi dela delavcev, ampak zaradi slabega dela managerjev, zaradi pogoltnosti kapitala, ki vidi samo dobičke," je dejal.
Kot je poudaril, je treba preprečiti odpuščanje delavcev Alpine in ukinitev razvoja, ki pomeni propad vseh delovnih mest. Semolič je skupaj z drugimi govorniki in udeleženci shoda DUTB in državo zato pozval in od njiju zahteval, naj naredita vse, da se prepreči propad Alpine.
Vodstvo: Prestrukturiranje je nujno
V vodstvu Alpine so se že odzvali. Uprava vztraja, da je program prestrukturiranja Alpine nujen, shodi, kot je današnji, pa po njenem mnenju ne vplivajo dobro na blagovno znamko, zaupanje poslovnih partnerjev in ugled Slovenije.
Kot je sporočila direktorica Alpine Barbara Vtič Vraničar, so s socialnimi partnerji odprli postopke posvetovanja glede načrtov. "Odprti smo za pobude in predloge, vendar takšne, ki temeljijo na argumentih in resno pripravljenih načrtih," je izpostavila.
Ob tem je odločno zavrnila "kritike posameznikov, ki jemljejo delne in interesno všečne podatke brez resničnega poznavanja vsebine, ki stoji v programu, ki so brez trdnih argumentov in imajo namen povečevanja napetosti in slabe klime v podjetju in okolici".
Žal ji je, da trditve, ki se "neargumentirano pojavljajo v javnosti, povečujejo nervozo in napetost med delavci". "Vloga uprave je, da pripravi strategijo in jo skupaj z zaposlenimi izvaja. Pri tem mora upoštevati interese vseh deležnikov, ampak bistveno je peljati podjetje, da bo stabilno in poslovno uspešno v korist lastnika, ne glede na to, kdo to je," je izpostavila.
Medtem ko delavci trdijo, da predlagam program prestrukturiranja z odpuščanji in selitvijo proizvodnje vodi v propad Alpine, v upravi trdijo prav nasprotno - da je brez temeljitega celostnega poslovnega prestrukturiranja celotne skupine Alpina njena prihodnost lahko ogrožena, izvedba začrtanega programa pa, da je nujna za nadaljnji razvoj Alpine.
"Program je odziv na dejstvo, da je poslovanje skupine Alpina v preteklih letih nenehno nazadovalo, ukrepov za spremembo trendov pa ni bilo. Letni prihodki so v zadnjih štirih letih nihali, dodatno je njen položaj slabšala visoka zadolženost skupine Alpina," so spomnili v upravi.
Program prestrukturiranja vsebuje tudi ukrepe na strani povečevanja prodaje in dviga marž, kar pa je dolgotrajni postopek, ki bo dal rezultate šele čez čas. "Hkrati pa trg od nas zahteva prilagoditev tudi na stroškovni strani, saj tekmujemo s konkurenco, ki ima svojo proizvodnjo na Balkanu, v vzhodni Evropi in v Aziji," pojasnjuje direktorica.
Kot pravi, je zaradi splošne situacije velik pritisk na cene tudi s strani končnih kupcev in brez ustrezne stroškovne prilagoditve, ki zahteva tudi zmanjševanje proizvodnih stroškov, Alpina po njenem mnenju nima prihodnosti. "Zadnjo besedo ima vedno trg. Alpina se bo trgu morala prilagoditi, ali pa je ne bo več," je izpostavila.
Od lanske jeseni vodi celosten program poslovnega prestrukturiranja, v katerega je vključenih 13 podjetij iz skupine Alpina in 1535 zaposlenih. Poslovanje skupine je v preteklih letih nenehno nazadovalo, ukrepov za spremembo trendov pa ni bilo. Letni prihodki so v zadnjih štirih letih nihali med 61 in 57 milijoni evrov, lani pa so znašali le še 47 milijonov evrov, je pojasnila.
ZL zaradi Alpine zahtevala sklic nujne seje
Poslanska skupina ZL je danes zahtevala sklic nujne seje odbora DZ za finance in monetarno politiko, na kateri bodo govorili o načrtih DUTB glede družbe Alpina. V ZL se zavzemajo za to, da se spremeni načrt prestrukturiranja in družbe ne privatizira, saj bi lahko to pomenilo, da družbe s priznano blagovno znamko ne bo več v Sloveniji.
"Dogajanje v Alpini je zaskrbljujoče in lahko privede do tega, da v Žireh ne bo več Alpine, ki zaposluje 355 ljudi," je danes v izjavi za medije v Ljubljani dejal vodja poslanske skupine Luka Mesec. Opozoril je, da podjetju, ki ima 70-letno tradicijo ter v 11 podjetjih v Evropi zaposluje skupaj 1500 delavcev, grozi zaprtje matičnega oddelka v Žireh, česar direktorica Barbara Vtič Vraničar ne zanika. Sprejeta je že bila odločitev o odpovedi pogodb 55 delavcem, hkrati pa se načrtuje selitev obratov iz Romunije v BiH, špekulira se o prenosu proizvodnje iz Slovenije v Romunijo, je navedel.
"DUTB je trenutno upravo postavila izključno zato, da pred privatizacijo čim bolj poveča tržno ceno - ne glede na vse družbene in druge stroške," je dejal Mesec.
Družba je dobro stoječa, negativno je poslovala - lani je ob 47 milijonih evrov prihodkov beležila 522.000 evrov izgube - zaradi odplačevanja posojil. Mesec pravi, da tudi direktorica priznava, da je družba finančno stabilna in ima odličen razvoj, in da so za negativno poslovanje odgovorne finančne mahinacije nekdanjih lastnikov, predvsem družbe Infond Holding 2.
Ta je delež v Alpini v letu 2006 pridobil med drugim od Slovenske odškodninske družbe, ki sta ga takrat vodila direktor Marko Pogačnik, danes poslanec SDS, in predsednik upravnega odbora Milan Podpečan iz NSi, je dejal Mesec.
"Še sedaj ostaja nerazčiščen, a utemeljen sum družinske povezave med Infond Holdingom 2 in takratnim Sodom, saj je Infond Holding vodil Podpečanov sin," je povedal Mesec in dodal, da je to izpostavil, ker se SDS in NSi v tej zgodbi glasno oglašata, "sta pa odgovorni za dolgove, ki podjetje bremenijo".
Odboru bodo predlagali, da vlado pozove, naj kot skupščina DUTB ustavi program prestrukturiranja. Predlagali bodo tudi, da se naredi plan B: ali delavski odkup, če je to mogoče, ali prenos na Slovenski državni holding (SDH).
Alpine sicer ni v strategiji v upravljanja z državnimi naložbami, ampak bi jo morali zaradi njenega pomena opredeliti kot strateško in omogočiti prenos na SDH, menijo v ZL. Gre za eno redkih slovenskih blagovnih znamk, ki so v vrhu svetovnih verig vrednosti, in cilj bi moral biti, da se podjetje in blagovno znamko zadrži ter ohrani delovna mesta in razvoj v Sloveniji.
KOMENTARJI (157)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.