Soglasje naj bi ministri dosegli na prihodnjem srečanju 25. novembra. Obstaja namreč prepričanje, da ne sme priti do preglasovanja, ker bi to pomenilo nevarnost paktu o stabilnosti in rasti, temeljnega mehanizma za zagotavljanje stabilnosti evroobmočja. Na srečanju finančnih ministrov v začetku oktobra tako večina članic ni bila naklonjena ostremu ukrepanju ali celo sankcijam, predvsem zato, ker se v težkem proračunskem položaju nahaja več držav članic povezave.
Nemški kancler Gerhard Schröder, čigar država se prav tako spopada s prevelikim proračunskim primanjkljajem, ter francoski premier Jean-Pierre Raffarin pa sta že v torek dala vedeti, da od komisije pričakujeta zadržanost in ne spora s posameznimi članicami. Kot je znano, je Schröder po srečanju z Raffarinom zatrdil, da so "Francozi in Nemci odločeni sprožiti pobudo za zagon gospodarske rasti". Obenem je izrazil prepričanje, da Pariza in Berlina pri tem "nihče ne bo niti poskušal niti želel ovirati."
Bo Francija še v tretje kršila pakt stabilnosti?
Parizu grozi, da bo leta 2004 že tretje leto zapored kršil določila pakta o stabilnosti in rasti v zvezi s proračunskim primanjkljajem - ta lahko znaša največ tri odstotke bruto domačega proizvoda (BDP). Lani je njen primanjkljaj znašal 3,1 odstotka BDP, letos naj bi znašal kar okoli štiri odstotke BDP, leta 2004 pa 3,6 odstotka BDP.
Sicer pa velja omeniti, da je Raffarin v petek po srečanju s portugalskim premierom Josejem Manuelom Duraom Barroso v Lizboni z veliko odločnostjo zatrdil, da bo naredil vse, da bi se proračunski primanjkljaj Francije "držal" v mejah, ki jih še dopušča pakt. Pri tem pa je Durao Barroso povedal, da ima Portugalska "razumevanje, simpatije in podporo" do Francije, tako da se na srečanju finančnih ministrov EU nikakor ne bo obrnila proti Franciji.
Nasprotno pa se za sankcije zavzema avstrijski finančni minister Karl-Heinz Grasser. Ta se je celo zavzel za to, da če Evropska komisija sankcij do Francije ne bo uvedla, da bi jo tožili pred Sodiščem Evropskih skupnosti. Vendar pa kljub njegovemu nezadovoljstvu komisija ni primorana delovati po le enem določenem postopku, ampak ima na voljo različna sredstva za ukrepanje.