Gospodarstvo

Francoski primanjkljaj previsok?

Bruselj, 31. 01. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Po ocenah evropske komisije bo Francija tudi prihodnje leto zabeležila previsok proračunski primanjkljaj, kljub zavezi, da ga bo zmanjšala.

evro v baru
evro v baru FOTO: Reuters

Evropska komisija ocenjuje, da bo Francija najverjetneje že četrtič zapored zabeležila previsok proračunski primanjkljaj, kljub zavezi, da ga bo znižala pod tri odstotke bruto domačega proizvoda (BDP), kot je sledeč paktu o stabilnosti in rasti najvišja zgornja meja za luknjo v proračunu. To izhaja iz ocene francoskega programa stabilnosti za obdobje 2003-2007, ki jo je komisija pripravila ta teden.

Primanjkljaj 3,6 odstotka BDP

Po napovedi komisije naj bi proračunski primanjkljaj Francije leta 2005 znašal 3,6 odstotka BDP, letos bo 3,8-odstotni, v preteklih dveh letih pa je bil 4,2 oziroma 3,1-odstotni. Kot je ob predstavitvi ocene namigil evropski komisar za gospodarske in denarne zadeve Pedro Solbes, se lahko celo zgodi, da bo francoski proračunski primanjkljaj nad zgornjo še dovoljeno mejo celo pet let, kar je posebej zaskrbljujoče ob dejstvu, da Francija povečuje tudi svoj javni dolg, ki je že presegel prav tako s paktom zakoličeno zgornjo mejo 60 odstotkov BDP.

Komisija je izrazila zaskrbljenost glede Velike Britanije, kateri se prav tako obeta velik primanjkljaj – med 2,8 in 3,3 odstotka. Kot nečlanici evroobmočja pa Britaniji kljub taki kršitvi ne grozijo tako ostri ukrepi, kot tistim državam, ki so uvedle evro.

Francija sama v svojih napovedih ni tako pesimistična kot komisija in v programu stabilnosti navaja, da bo proračunski primanjkljaj v letu 2005 znižala pod tri odstotke BDP na 2,9 odstotka, medtem ko bo letos znašal 3,6 odstotka. Trend upadanja naj bi se nadaljeval vse do leta 2007, ko naj bi po francoskih napovedih proračunski primanjkljaj države znašal 1,5 odstotka BDP.

Ocene Evropske komisije zelo ostre

Evropska komisija je ta teden objavila svoje ocene programov stabilnosti oziroma konvergence za skupaj sedem držav članic, pri čemer pa je nobena ni odnesla s posebnimi pohvalami. Za Italijo komisija napoveduje, da bo letos beležila primanjkljaj v višini 2,8 odstotka BDP, v letu 2005 pa bo s 3,5 odstotki BDP prestopila še dovoljeno mejo treh odstotkov, za kar bi sledeč paktu bilo potrebno ukrepanje.

Iz presežeka je v primanjkljaj v proračunu zdrknila Nizozemska, ki bi utegnila letos imeti proračunsko luknjo v višini 2,7 odstotka BDP, potem pa se bo ta začela krčiti, meni komisija. Podobno se je zgodilo tudi Luksemburgu, ki naj bi imel letos deficit v višini 2,1 odstotka BDP, navaja komisija. Še nekaj višji, 2,4 odstotka, bo primanjkljaj v Grčiji, na Irskem pa bo natanko pol manjši, ugotavlja Evropska komisija.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10