Gospodarstvo

Fujitsu in NEC zapirata tovarne čipov

Tokio, 03. 10. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Vodilna japonska proizvajalca elektronike Fujitsu in NEC -sta sporočila, da bosta za nekaj dni v mesecu začasno zaprla nekatere svoje tovarne za proizvodnjo čipov.

Podjetji sta se za ta ukrep odločili, ker pričakujeta, da se bo povpraševanje po elektroniki po terorističnih napadih v ZDA znatno zmanjšalo. Fujitsu bo svoje tri tovarne na Japonskem zaprl za pet dni, kar bo prizadelo 5000 delavcev, NEC pa bo v tovarni na jugozahodu Japonske ustavil nekatere proizvodnje linije za šest dni, kar bo prizadelo približno 1000 delavcev. Tri tovarne v bližini pa bodo zaprte štiri dni na mesec.

Delavci pri Fujitsu bodo za to obdobje prejeli 90 odstotkov dosedanje plače, pri NEC pa 80 odstotkov. Sicer pa v podjetjih menijo, da so omenjeni ukrepi nujni za prilagoditev proizvodnje nižjemu povpraševanju.

Zaradi nižjega povpraševanja je Fujitsu že avgusta ustavil proizvodnjo v nekaterih tovarnah za devet dni in tako zmanjšal proizvodne zmogljivosti na 60 oz. 70 odstotkov. Sicer pa je vse vodilne japonske proizvajalce elektronike prizadela recesija, teroristični napadi na World Trade Center in Pentagon pa so še povečali negotovost v sektorju in zmanjšali možnost hitrejšega okrevanja v panogi.

  • Splošen
  • Goran Bojčevski
  • Rade Šerbedžija
  • Svetlana Zaharova
  • Od čardaša do valčka
  • Večer Puccinijeve glasbe
  • Hamo
  • Vlado Kreslin
  • Trip to Las Vegas
  • Orkester Sv. Cecilija
  • Tosca
  • Nesrečniki
  • Otello
  • Maksim Vengerov
  • Martha Argerich
  • Dunajski filharmoniki