Šest mednarodnih partneric v projektu Iter je na ministrskem srečanju v Moskvi s podpisom skupne izjave sklenilo, da bodo poskusni jedrski fuzijski reaktor s tem imenom gradile v Franciji, v raziskovalnem centru na jugu države v Cadarachu. To je na lokaciji, ki jo je predlagala Evropska unija. Japonska, ki je želela reaktor postaviti v svoji Rokašo Muri, je od kandidature uradno odstopila.
S takšno odločitvijo je močno zadovoljen evropski komisar za znanost in raziskave Janez Potočnik, ki je v EU pristojen za projekt.
"Iter je izjemno zahteven projekt, ki predstavlja velikanski korak naprej v mednarodnem znanstvenem sodelovanju. Današnja odločitev dokazuje, da se vse udeležene strani zavedamo, da je odgovore na skupne izzive najbolje iskati skupaj. Pokazali smo odločenost, da razvijemo fuzijsko energijo kot energijski vir. Po današnji odločitvi o lokaciji se bomo po naših najboljših močeh potrudili čimprej dokončati mednarodni sporazum in začeti z gradnjo," je dejal Potočnik.
Japonska: Dogovor še vedno služi našim
interesom
V odzivu na dogovor po katerem bo imel poskusni jedrski fuzijski reaktor Iter svoj sedež v raziskovalnem centru v francoskem Cadarachu, je Japonska ocenila, da dogovor služi njenim interesom. "Mislim, da nam dogovorjeni pogoji omogočajo polno zaščito nacionalnih interesov. Verjamem, da je odločitev glede sedeža reaktorja zelo pomembna in predstavlja velik korak pri uresničevanju projekta Iter," je dejal minister za znanost Nakajama.
V skladu z ločenim dogovorom bo Japonska pri projektu sodelovala v okviru privilegiranega partnerstva. Namen partnerstva je poleg projekta Iter izvajati tudi dodatne podporne raziskave na področju fuzijske energije.
Japonska si je zagotovila 10 odstotkov nabave in opreme, povezane s projektom Iter, s tem pa bo pod podobnimi pogoji kot EU sodelovala pri visokotehnološkemu opremljanju reaktorja. EU bo v projektih, ki bodo potekali na Japonskem, sodelovala z 8-odstotnim deležem stroškov postavitve reaktorja, unija pa bo podprla tudi kandidaturo Japonske za mesto glavnega direktorja Iter ter Japonski omogočila, da bo imela v projektu proporcionalno več zaposlenih.
Na Japonskem bi utegnili dobiti sedež tudi nekateri ločeni sedeži projekta Iter, kasneje pa bi lahko imela na Japonskem sedež tudi konstrukcija, ki bo prikazovala delovanje reaktorja, so sporočili v Bruslju.
Jedrska fuzija ne povzroča toplogrednih plinov
Bistvo projekta Iter je poskus proizvajanja energije na enak način kot na soncu. Če bi projekt uspel, bi lahko v veliki meri rešil težave z oskrbo z energijo, s katerimi se vedno bolj soočajo razvite države sveta. Jedrska fuzija ima velik potencial zato, ker ne povzroča emisij toplogrednih plinov, proizvaja pa tudi zelo malo radioaktivnih odpadkov.
Projekt naj bi trajal najmanj 30 let, njegova vrednost pa bo znašala okrog 10 milijard evrov. Od tega naj bi šlo 4,5 milijard evrov za gradnjo reaktorja, ki naj bi se začela konec letošnjega leta in naj bi trajala deset let. 50 odstotkov stroškov bo nosila EU, preostale partnerice pa po 10 odstotkov. Projekt naj bi po napovedih ustvaril kakšnih 10 tisoč delovnih mest, če bo uspel, pa naj bi ponujal tudi velike možnosti za trženje.
Ob EU in Japonski so partnerice v projektu še ZDA in Južna Koreja ter Rusija in Kitajska. Slednji dve sta podpirali EU in prvi dve Japonsko, takšna enakomerna porazdelitev in vztrajanje obeh strani v pogajanjih o lokaciji na svojih stališčih pa sta projekt držala na mrtvi točki poldrugo leto. Pogajanja so nov zagon dobila, ko je EU zagrozila, da se bo projekta lotila sama, če do letošnjega poletja dogovora ne bo.