Stvari v Evropski uniji zaradi nesprejetja ustave in proračuna niso tako dramatične, je pravi guverner Banke Slovenije Mitja Gaspari. "Preplah glede evra je lahko do določene mere upravičen, a ne bo prišlo do kakšne bistvene spremembe," je prepričan Gaspari. V EU bi bilo po zadnjih neuspehih verjetno pričakovati, da se poskuša nek konsenz za naprej graditi okoli evra in Gaspari ne vidi razloga, da bi Slovenija šla po napačni poti.
Države članice evroobmočja bi si morale želeti, da v evroobmočje pridobijo še koga. "S tem bodo pokazale pozitivno pot, ki je nista nakazala ne sprejetje ustave ne sprejetje proračuna," je ob robu novinarske konference centralne banke v Ljubljani, na kateri so predstavili poročilo o finančni stabilnosti v Sloveniji, dejal Gaspari.
V zadnjem času se je po njegovih besedah kot klasična težava večine evropskih držav izkazalo, da se ne znajo prilagoditi zunanjim spremembam v gospodarskem okolju. "Predvsem velike države so zelo počasne in evro je priročen vzrok za takšne težave," je pospremil nekatere pomisleke glede smiselnosti skupne evropske valute, ki se v zadnjem času porajajo v uniji.
Glede pripravljenosti Slovenije je ocenil, da "smo ena redkih držav, ki ima razmeroma dobro uravnotežene vse ravni gospodarskega sistema". Ob tem je spomnil, da se je Slovenija zavezala za sprejem evra, ko bo za to izpolnjevala pogoje, ostati na sredi poti v ERM II pa bi bila po njegovem mnenju bistveno slabša možnost.
Ob najnovejših gibanjih cen naftnih derivatov, ki so se v noči na torek v Sloveniji krepko podražili, je Gaspari ocenil, da bo to vplivalo na junijsko stopnjo inflacije. Za koliko, je težko napovedati, je dejal. Morebitno nadaljevanje rasti cene nafte, ki je v začetku tega tedna na svetovnih trgih spet dosegla rekorde, bi lahko vplivalo tudi na inflacijski cilj Slovenije. Vendar je treba počakati še kakšen mesec, da bomo videli, kako bodo visoke cene nafte vplivale na inflacijo v EU, ki nam postavlja kriterij za prevzem evra, je dejal.
Glede rebalansa letošnjega državnega proračuna, ki ga je državni zbor potrdil prav danes, guverner Banke Slovenije ni mogel podati natančne ocene. Kot je dejal, gre po eni strani za očitno izboljšanje razmer na področju primanjkljaja, po drugi strani pa lahko do določene mere skrbi stopnja izdatkov in prihodkov, ki je krepko večja od nominalne rasti bruto domačega proizvoda. "To verjetno dlje kot nekaj mesecev ali slabo leto ne more biti vzdržno," je opozoril. Slovenijo pa po njegovem prepričanju čakajo koraki v smer izravnane bilance v proračunih za leti 2006 in 2007.