Evropska komisija je v četrtletnem poročilu o območju evra nakazala nekaj optimizma, saj gospodarski kazalci in finančni trgi že kažejo prve znake izboljšanja v evro območju.
Poročilo vključuje prve ocene učinkovitosti ukrepov, ki so jih države članice sprejele v podporo bankam, in analizo izzivov v prihodnje, še posebej vzdržnosti dolga.
Obseg bruto domačega proizvoda (BDP) v območju evra se je v prvem četrtletju letos v primerjavi s četrtletjem prej zmanjšal za 2,5 odstotka. To pomeni, da je gospodarstvo območja evra v prvem četrtletju letos beležilo najslabše rezultate vsaj od sedemdesetih let minulega stoletja, ugotavlja komisija.
Obseg BDP se je skrčil v vseh državah z evrom, razen na Cipru. Med državami, za katere je imela komisija na voljo podatke, se je obseg BDP po navedbah komisije najbolj zmanjšal na Slovaškem (– 11,4 odstotka) v Sloveniji (– 6,4 odstotka) in v Nemčiji (– 3,8 odstotka). Nasprotno pa so rezultati na Portugalskem in v Franciji boljši, kot je bilo pričakovati.
Glede pomoči bankam komisija ugotavlja, da se oblika in višina podpore bistveno razlikujeta od države do države, kar je med drugim odvisno od velikosti bančnega sektorja in izpostavljenosti bank slabim naložbam. Večina držav članic je zagotovila tako finančne injekcije kot državne pomoči. Španija, Slovenija in Finska so uvedle državna jamstva, ne pa tudi finančnih injekcij. Samo Ciper, Malta in Slovaška še niso uvedli nobene sheme.
V povezavi s kreditno dejavnostjo komisija ugotavlja, da se je ta krepila v omenjenih treh državah, ki še niso uvedle nikakršnih shem, torej na Cipru, Malti in Slovaškem, pa tudi na Portugalskem in v Sloveniji.
Staranje prebivalstva
O staranju prebivalstva pa komisija v poročilu ugotavlja, da bo število prebivalstva v območju evra predvidoma ostalo v letu 2060 enako kot v letu 2008, vendar pa so med državami članicami velike razlike. V večini bo po navedbah komisije število prebivalcev naraslo – v Belgiji, na Irskem, v Španiji, Franciji, na Cipru, v Luksemburgu, na Nizozemskem, v Avstriji, na Portugalskem in na Finskem. Zmanjšalo se bo v Sloveniji, Nemčiji, Italiji, Grčiji, na Malti in Slovaškem.
V Sloveniji in še sedmih državah – Luksemburgu, Grčiji, na Cipru, Malti, Nizozemskem, v Španiji in na Irskem – se bo javna poraba, povezana s staranjem prebivalstva, zelo bistveno povečala, in sicer za sedem odstotnih točk ali več. Te države so doslej tudi le malo napredovale pri reformiranju svojih pokojninskih sistemov, še ugotavlja komisija.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.