Po poldrugem letu od predstavitve ideje ter več kot letu pogajanj med državo in igralniškima družbama so državni sekretar na finančnem ministrstvu Andrej Šircelj, predsednik uprave Hita Niko Trošt in podpredsednik uprave družbe Harrah's Entertainment Chuck Atwood predstavili projekt izgradnje turistično-zabaviščnega centra na Goriškem.
Država je popustila Američanom
Turistično-zabaviščni center na Goriškem bo zajemal hotele najvišjega svetovnega razreda s 1500 sobami, kongresni in prireditveni center, obsežne wellness in bazenske površine, restavracije, igralnico ter zabaviščne, športne in nakupovalne zmogljivosti najvišje kakovosti. Vrednost projekta je ocenjena na 750 milijonov evrov. Na ministrstvu za gospodarstvo ocenjujejo, da bi projekt lahko predstavljal 10 odstotkov slovenskega turizma in bi kot tak lahko imel odločilen vpliv na njegov razvoj. Kje točno bo center stal, zaenkrat še ni znano, v igri pa je šest lokacij.
Skupni projekt Hita in družbe Harrah's Entertainment temelji na pripravljenosti vlade, da sproži postopke za sprejem ustrezne zakonodaje, ki bo omogočala izvedbo projekta. Na finančnem ministrstvu v ta namen že pripravljajo spremembe in dopolnitve zakona o igrah na srečo ter zakona o davku od iger na srečo.
O tem so več kot leto dni pogajali obe igralniški družbi ter ministrstvo za finance, a so bili o poteku pogajanj zelo redkobesedni. Šircelj in finančni minister Andrej Bajuk sta pred meseci dopuščala možnost, da bi se pogajanja končala še pred poletjem, kar se je, kot kaže, tudi zgodilo. Vlada je minuli četrtek z oznako tajno obravnavala gradnjo megazabavišča, ki je uvrščeno tudi v resolucijo nacionalnih razvojnih projektov do leta 2023.
Domačini se bojijo negativnih posledic
Lokalne skupnosti v pogajanja niso bile vključene, čeprav bo imel tako velik projekt, ki naj bi prinesel okoli 2000 novih delovnih mest, nanje velik vpliv. Novogoriški župan Mirko Brulc je povedal, da severnoprimorske župane zanima predvsem, kaj se bo zgodilo s koncesijskim denarjem, saj Harrah's zahteva nižje davke. "Predstavitev ni bila tako podrobna, da bi nas zadovoljila. Odgovori, da bomo z donatorskim in sponzorskimi sredstvi deležni bogate pogače, nas ne zadovoljujejo," je povedal novogoriški župan.
Občine želijo biti vključene v pogajalske skupine, ki bodo nadaljevale delo na projektu, vladno stran pa je "skoraj šokirala" njihova želja, da bi bile v novi družbi, ki bo vodila megazabavišče, lokalne skupnosti imele četrtino glasovalnih pravic, je povedal župan občine Šempeter-Vrtojba Dragan Valenčič. "Želimo, da ta projekt teče zelo transparentno, torej naj bo eno podjetje hkrati koncesionar in nosilec investicije," je pojasnil.
Kot je še povedal Valenčič, so občine prejele zagotovila, da se bo koncesijska dajatev tudi v prihodnje povečevala z večanjem prometa ter da bo Hit tudi ob spremenjeni davčni politiki popolnoma konkurenčen. "Ne zadovoljujemo se z odgovori, da se pripravlja nova zakonodaja s področja delitve koncesijskih sredstev. Mi želimo imeti sredstva zagotovljena v zakonodaji," je poudaril Brulc.
Sicer pa megazabavišču, ki bi ga po besedah predsednika uprave Hita Nika Trošta lahko dokončali treh do štirih letih od dogovora z vlado odločno nasprotuje slovenska rimokatoliška cerkev, svoje nestrinjanje s projektom pa je izrazil tudi predsednik države Janez Drnovšek in nekatera okoljevarstvena gibanja.
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.