
Ministrstvo za domovinsko varnost je Američane opozarjalo, naj kupijo lepilne trakove in plastično folijo za ustvarjanje "varnih sob" pred kemičnimi ali biološkimi napadi. Zvezne rezerve v svojem rednem poročilu o gospodarskih gibanjih pred sestankom njenega odbora za odprti trg (FOMC), ki bo 18. marca, poročajo, da so določene regije ZDA po opozorilu ministrstva dosegle visok rast prodaje teh izdelkov.
Kolumnistka New York Timesa je v zvezi s tem pred tednom dni opozorila na dejstvo, da so ameriški proizvajalci lepilnih trakov Georgeu Bushu za predsedniško kampanjo leta 2000 namenili več 100.000 dolarjev. Poročilo Zveznih rezerv sicer še navaja, da je bilo ameriško gospodarstvo v prvih dveh mesecih letošnjega leta zatrto zaradi pričakovanja vojne z Irakom, deloma pa tudi zaradi snežnega viharja, ki je tisočim potrošnikom preprečil praznjenje denarnic. Poročilo je bilo sestavljeno na podlagi podatkov 12 regionalnih bank v sistemu Zveznih rezerv. Medtem ko je ministrstvo za domovinsko varnost spodbudilo nakupe lepilnih trakov in plastične folije, pa je slabo vreme povečalo prodajo soli in lopat.
Poraba ameriških potrošnikov je sicer še naprej slaba, razen na trgu nepremičnin oziroma stanovanj in hiš, kjer se je ekspanzija nadaljevala tudi v začetku tega leta. Kljub temu pa je gospodarska aktivnost nekoliko živahnejša kot v zadnjih treh mesecih lanskega leta, ko je bila naravnost porazna. "Številna poročila nakazujejo, da geopolitične in gospodarske nezanesljivosti omejujejo potrošniško in poslovno porabo ter nižajo kratkoročna pričakovanja," piše v poročilu Zveznih rezerv, ki sicer le potrjuje doslej znana dejstva, da je pričakovanje vojne slabše kot vojna sama.
FOMC se bo ponovno sestal 18. marca, vendar po napovedih večine analitikov tudi tokrat ne bo spremenil obrestnih mer, ki so sicer najnižje v zadnjih 41 letih. Ključna obrestna mera, po kateri si banke čez noč posojajo denar, znaša še vedno 1,25 odstotka, na kolikor jo je FOMC znižal na sestanku 6. novembra. Zaradi nejasnosti, kot je položaj glede Iraka, si FOMC ne more privoščiti sprememb. Zvišanje obrestnih mer ne pride v poštev, saj je gospodarstvo v stagnaciji, dodatno znižanje pa je prav tako izključeno, dokler ne bodo znani učinki vojne, saj obresti nižje skoraj ne morejo več.