Osrednja tema razgovora z namestnikom ministra Zhoujem Kerenom je bila gospodarsko sodelovanje med državama, ki se je, kot je dejala Petrinova, po obisku državne svetnice Wu Yi v Sloveniji februarja letos močno okrepilo. Kitajski sogovornik je poudaril, da si prizadevajo še za povečanje trgovinske menjave med državama ter nadaljevanje dobrih odnosov med vladama, izpostavil pa je tudi možnosti drugih oblik sodelovanja, predvsem na gospodarskem področju.
Kot so sporočili z ministrstva za gospodarstvo, je Petrinova na srečanju potrdila interes Slovenije za sodelovanje med povezanimi mesti in znanstveno raziskovalnimi institucijami ter na področju odpiranja kreditnih linij za naložbe v obeh državah in skupnih naložb slovenskih in kitajskih podjetij na tretjih trgih. Posebej je izpostavila zanimanje Slovenske izvozne družbe za navezavo stikov s kitajskimi institucijami pri prenosu izkušenj in znanja na področju zavarovanj in financiranja izvoza. Ministrica je omenila še možnost za uporabo Luke Koper kot izhodišča za prodor kitajskih podjetij na trge srednje in jugovzhodne Evrope.
Ministrica se je konec minulega tedna že sestala z delegacijo vlade Hongkonga. Z namestnikom vodje oddelka za trgovino in industrijo Raymondom Youngom sta iskala možnosti za intenzivnejše sodelovanje med državama. Petrinova se je srečala tudi s predstavniki slovenskih podjetij, ki delujejo v Hongkongu in s častnim konzulom Republike Slovenije na Kitajskem Bernardom Lauom. V petek je Petrinova predavala na Chinese University of Hong Kong o Sloveniji, gospodarski politiki, izzivih s katerimi se Slovenija sooča ob vstopanju v EU ter vključevanju v proces globalizacije. Njeno predavanje je naletelo na izredno dober odziv, z vodstvom univerze pa se je ministrica pogovarjala tudi o možnostih sodelovanja omenjene univerze s slovenskimi.
Jutri se bo Petrinova sestala z državno svetnico Wu Yi, udeležila pa se bo tudi otvoritve predstavništva ljubljanske družbe Lek v Pekingu.