Gospodarstvo

Gospodarstvo zaradi energetske krize zaprosilo za 6,4 milijona evrov pomoči

Ljubljana, 08. 11. 2022 15.11 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA, U.B.
Komentarji
4

Javna agencija Spirit Slovenija je v tednu dni od odprtja spletne aplikacije za dodelitev nepovratnih sredstev za strošek nakupa elektrike in zemeljskega plina za pomoč gospodarstvu prejela 162 vlog v skupni vrednosti 6,4 milijona evrov. V postopku priprave in oddaje je še 1440 vlog, za to pa je rezervirana okvirna višina 25,1 milijona evrov.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Položnice za elektriko vse višje
    01:44
    Iz 24UR: Položnice za elektriko vse višje
  • Iz 24UR: Novi vladni ukrepi za pomoč gospodarstvu
    01:55
    Iz 24UR: Novi vladni ukrepi za pomoč gospodarstvu

 

Kot so danes sporočili iz Spirita, spletna aplikacija deluje brez težav. V prvem tednu so imeli prijavitelji po njihovih navedbah nekaj izzivov pri pripravi in oddaji vloge v aplikaciji, najpogosteje pri podpisovanju pooblastila s kvalificiranim digitalnim potrdilom, zato jim svetujejo, naj v primeru težav sledijo napotkom na spletni strani izdajatelja potrdila.

Upravičence v agenciji pozivajo še, naj podrobno preberejo napotke za pripravo in oddajo vloge, pri tem pa jim je lahko v podporo tudi klicni center za tehnično pomoč.

Energetska kriza
Energetska kriza FOTO: Shutterstock

Spirit je aplikacijo za oddajo vlog za nepovratna sredstva po zakonu o pomoči gospodarstvu zaradi visokih povišanj cen električne energije in zemeljskega plina odprl 1. novembra, vloge pa je mogoče oddati do 15. novembra do 12. ure. Upravičenci do pomoči so pravne ali fizične osebe ali gospodarsko interesna združenja, ki so organizirani v skladu z zakonom in so bili registrirani v Sloveniji za opravljanje gospodarske dejavnosti do vključno 30. novembra 2021.

Predvidene so tri vrste pomoči. Pri enostavni pomoči je pomoč na upravičenca omejena na 500.000 evrov oz. na 62.000 evrov v primarni kmetijski proizvodnji proizvodov in 75.000 evrov v ribištvu in akvakulturi. Pri posebni pomoči je najvišja skupna pomoč na upravičenca omejena na dva milijona evrov. Pri pomoči za energetsko intenzivna podjetja je najvišja skupna pomoč na upravičenca omejena na 25 milijonov evrov oz. 50 milijonov evrov za subjekte v sektorjih ali podsektorjih, ki jih določa zakon (med drugim v proizvodnji aluminija, papirja, železa in jekla, kemikalij). 

Za stroške elektrike in zemeljskega plina v letošnjem letu

Upoštevajo se stroški nakupa elektrike in zemeljskega plina v obdobju od 1. junija do 31. decembra 2022.  Pri enostavni pomoči se bo povrnilo do 50 odstotkov upravičenih stroškov, pri posebni največ 30 odstotkov upravičenih stroškov, energetsko intenzivnim podjetjem pa največ 70 odstotkov upravičenih stroškov.

Mali poslovni odjemalci, to so tisti, katerih povprečna letna poraba plina ne presega 100 megavatnih ur oziroma je pri električni energiji njihova priključna moč manjša ali enaka 43 kilovatom, skupna priključna moč vseh merilnih mest pa enaka ali manjša od 86 kilovatov, so sicer upravičeni do pomoči zgolj za junij in avgust letos, saj imajo od 1. septembra regulirane cene, so opozorili v Spiritu.

V zvezi s fizičnimi osebami, ki se te dni tudi obračajo nanje, pa so podčrtali, da "v smislu posameznikov, državljanov, po tem zakonu niso upravičene do pomoči".

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Na pol ovca
10. 11. 2022 19.08
In ta denar raste na drevesu ali kako ali je to morda spet NOVA dolžniška zanka na vratu Slovenca...... Slo je bila od leta 1945-1991 po podatkih svetovne banke iz leta 1995 dolžna 5 miliard in je bilo bojda katastrofa.... danes je dolžna 50 miliard in je vse OK
zibertmi
09. 11. 2022 16.58
+1
ker je podjetje iz zasavja se o njem pač ne piše.ITM izvoznik leta je trboveljski Dewesoft Ljubljana, 8. novembra - Letošnji prejemnik nagrade ITM izvoznik leta, ki jo je v okviru zaključka mednarodnega izobraževalnega programa Vodenje izvoznega poslovanja (ITM) podelila agencija Spirit Slovenija, je trboveljski Dewesoft. Nagrajenca poleg izvozne naravnanosti odlikujeta inovativnost in nenehen razvoj novih izdelkov, poudarjajo v Spiritu.
zibertmi
09. 11. 2022 16.59
+1
"Nagrada pripada vsem zaposlenim, ki si vsak dan prizadevajo krepiti svoja znanja in kompetence. Osnovno vodilo podjetja je, da se znanje prenaša, kar je predpogoj za nadaljnji razvoj in uspeh," je poudaril predsednik Dewesofta Jure Knez.
PATRIOT-SLO
09. 11. 2022 16.12
Pomoč? Za kaj? Za to, da bodo čez 2 meseca vse zapirali in odpuščali, ker ne bodo "zmogli" recesijo?