V Marini Koper, ki ima 75 privezov, pričakujejo letos za 10 odstotkov slabše rezultate kot v lanskem letu. Ob tem dodajajo, da trenutni rezultati niso slabi. Zasedenost marine, v kateri so skoraj vsi gosti stalni, je sicer nespremenjena. Pozna pa se upad brokerjev, ki so v marini sestavljali plovila in jih nato vozili na določene destinacije, je pojasnil direktor koprske marine Rado Sluga.
V Marini Portorož s približno 1000 priveznimi mesti se v zadnjem času povečuje število slovenskih gostov. Teh je po navedbah kapetana Marine Portorož Marjana Matevljiča zdaj slabih 60 odstotkov. Nemških gostov je 16 odstotkov, 13 odstotkov Avstrijcev, pet odstotkov pa Italijanov. V marini ocenjujejo, da bo poslovanje v letošnjem letu težje od lanskega. Cene storitev so po njihovih navedbah približno enake kot lani.
Krize za križarke ni
Krize na Obali, tako kot drugje po svetu, pa ne občuti področje turističnega križarjenja. V Koper bo letos priplulo 55 potniških križark, kar je približno toliko kot lani, bodo pa ladje precej večje. Pripeljale bodo 40.000 potnikov oziroma četrtino več kot lani.
Križarke v Koper večinoma prihajajo na poti iz ali v Benetke. V šestih do 12 urah, kolikor navadno traja postanek v Kopru, lahko potniki v okviru vodenih ogledov obiščejo Piran in Portorož in se sprehodijo po starem mestnem jedru Kopra. Lahko se odločijo tudi za voden ogled Lipice, Postojnske jame ali jame Dimnice, je pojasnila Ingrid Trobec iz Konzorcija za promocijo in razvoj križarjenja v Kopru.
Gospodarska kriza spreminja potovalne navade hotelskih gostov
So pa zaradi gospodarske krize gosti iz sosednjih in bližnjih držav po opažanju obalnih hotelirjev letos pokazali več zanimanja za počitnikovanje na slovenski obali. Gostje so bolj racionalni, želijo storitve z več dodane vrednosti in se raje kot za oddaljene destinacije odločajo za domačo ali sosednje države, ugotavljajo v hotelski verigi LifeClass. Da so gostje veliko bolj cenovno občutljivi in se za rezervacijo odločijo šele po primerjavi cen s konkurenčnimi hoteli, menijo tudi v Hotelih Bernadin. Kot opažajo, se gostje za rezervacije še vedno odločajo v zadnjem trenutku
Portoroški hotelirji pričakujejo kljub gospodarski krizi letos približno enak prihodek kot v lanskem letu. Iz Turističnega združenja Portorož dodajajo, da bo mogoče šteti za uspeh že, če bodo letošnji rezultati ostali na ravni tistih izpred leta ali dveh. Prvi junijski konec tedna so v Portorožu sicer zabeležili za 53 odstotkov več nočitev kot pred letom, drugi konec tedna pa za petino manj.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.