Gospodarstvo

Gradite, prenavljate? Na mojstre je treba čakati tudi več mesecev dlje

Ljubljana, 20. 11. 2021 14.55 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Natalija Švab
Komentarji
47

Vse, ki v tem času gradijo ali prenavljajo, ne skrbi le naraščanje cen gradbenih materialov in njihovo pomanjkanje, ki je posledica motenj v dobavni verigi, temveč tudi veliko povpraševanje. Težave so tudi s čakalnimi dobami pri mojstrih, saj je na katerega izmed njih zdaj treba čakati tudi po nekaj mesecev dlje, kot je bilo to običajno.

Gradnja
Gradnja FOTO: Dreamstime

Vzroki za vse daljše čakanje na pravega mojstra so precej podobni kot pri podražitvah. Obrtniki in podjetja imajo težave z dobavo materialov, prav tako je povpraševanje ogromno, zato številni dela enostavno ne zmorejo opravljati dovolj hitro. 

Glede na raziskavo portala primerjam.si, tri četrtine podjetnikov poroča, da so se roki dobave surovin in materialov podaljšali. Več kot 60 odstotkov obrtnikov pa tako pravi, da stranke na njihove storitve danes čakajo dlje kot pred enim letom. "Najdlje boste čakali mizarje in ponudnike oken, najmanj pa električarje in vodoinštalaterje," pravi avtor raziskave Boris Upelj. Dobra novica je, da je več kot polovica obrtnikov prepričanih, da se roki izvedbe v prihodnjih mesecih ne bodo spremenili.

Če pogledamo podrobneje, je sicer na mizarske storitve treba čakati najdlje od vseh storitev za dom: "Tri četrtine mizarjev ste pred letom dni čakali od enega do treh mesecev. Skoraj polovica ima danes daljše izvedbene roke, 30-odstotkov za mesec dni in več. Večina kot razlog navaja povečano povpraševanje po njihovih storitvah."

Dlje je treba čakati tudi na nova okna. Če vam je okna pred enim letom več kot polovica dobaviteljev dostavila mesec ali dva po naročilu, četrtina v dveh do treh tednih, na ostale je bilo treba čakati dlje kot dva meseca, je zdaj tretjino treba čakati dva do tri tedne dlje, 30-odstotkov pa do dva meseca dlje. Vzrok za to so daljši dobavni roki surovin in materialov, več kot polovica pa pričakuje, da bodo v naslednjih treh mesecih roki še daljši.

Poglejmo še krovce, ki prav tako beležijo povečanje povpraševanja. Vsakega petega krovca boste tako v naslednjih treh mesecih čakali od dva do tri tedne dlje kot danes. Na več kot polovico slikopleskarjev je bilo pred letom dni treba čakati od enega do tri tedne. Prav toliko jih pravi, da je treba danes na njihove storitve zaradi večjega povpraševanja čakati dlje – enega od štirih dva do tri tedne dlje, drugega od štirih pa mesec do dva dlje. 

Na polovico podjetij za izkope je bilo treba pred letom dni čakati od enega do treh mesecev. Na 60 odstotkov izvajalcev je treba danes čakati dlje, 40 odstotkom so se roki izvedbe podaljšali za mesec do tri mesece. 

Najbolj se razlikujejo izvedbeni roki keramičarjev. Vsak četrti poroča, da je bilo na njegove storitve treba čakati teden ali dva, skoraj 40 odstotkov mesec ali dva, vsakega osmega dva do tri mesece, 12 odstotkov pa štiri do pet mesecev. Skoraj dvema tretjinama se v tem času izvedbeni roki niso podaljšali, prav toliko jih pričakuje, da bo v naslednjih treh mesecih treba na njihove storitve čakati enako kot danes.

Vroče na nepremičninskem trgu

Ne le tisti, ki gradijo ali prenavljajo, s težavami se soočajo tudi tisti, ki v tem času kupujejo nepremičnino. Cene stanovanj in hiš so po marčevski oživitvi nepremičninskega trga pospešeno rasle. V prvem polletju so se v primerjavi z enakim obdobjem lani zvišale za okoli osem odstotkov, kar je najvišja polletna rast od časov pred krizo nepremičninskega trga leta 2008, po poročanju STA ugotavlja Geodetska uprava RS (GURS).

Na rekordno rast cen stanovanjskih nepremičnin v prvem polletju je vplivala predvsem rekordna rast cen stanovanj v večstanovanjskih stavbah v največjih mestih z izjemo Ljubljane. Cene stanovanj na Obali oz. v Kopru, Kranju, Celju in Mariboru so poskočile za 10 do 12 odstotkov, je v  poročilu o slovenskem nepremičninskem trgu za prvo polletje 2021 zapisal GURS.

Srednja cena rabljenega stanovanja (mediana) v Sloveniji je v prvem polletju letos znašala 1980 evrov na kvadratni meter.

V Ljubljani je bila mediana, potem ko je v drugi polovici leta 2020 prvič v zgodovini presegla 3000 evrov na kvadratni meter, v prvem polletju letos pri 3250 evrih na kvadratni meter. V Ljubljani so sicer cene stanovanj rekordno zrasle leta 2018, za 15 odstotkov na letni ravni.

Na Obali je bila v prvem polletju letos srednja cena rabljenega stanovanja 2700 evrov, v Kranju in okolici 2520 evrov, v severni in južni okolici Ljubljane 2500 evrov, v Celju 1600 evrov in v Mariboru 1550 evrov na kvadratni meter.

"Visoko rast cen stanovanjskih nepremičnin po eni strani poganja veliko povpraševanje, ki ga vzpodbujajo nizke obrestne mere in dostopnost denarja, po drugi strani pa omejena ponudba novogradenj," so zapisali v GURS-u in dodali, da nizke obrestne mere spodbujajo tako nakupe nepremičnin za lastno uporabo kot naložbene nakupe in investicije v gradnjo stanovanjskih enot za tržno prodajo.

Na višanje cen stanovanjskih nepremičnin po ugotovitvah GURS-a vse bolj vplivajo tudi vse višje cene zemljišč za gradnjo, posredno pa tudi rast gradbenih stroškov, ki je posledica globalnega zviševanja cen transporta in gradbenih materialov zaradi pandemije.

Visoke cene stanovanj povzročajo tudi nadaljnjo rast povpraševanja po zazidljivih zemljiščih in vse močnejšo stanovanjsko gradbeno ekspanzijo. "Ta je najbolj očitna v Ljubljani, kjer je obseg trenutne in načrtovane stanovanjske novogradnje že primerljiv s tistim pred krizo leta 2008," pravijo na GURS-u.

Po navedbah uprave praktično povsod po Sloveniji ponudba novih stanovanj, kljub temu da na trg postopoma prihaja vse več novogradenj, še vedno zaostaja za povpraševanjem.

Zaustavitve rasti cen stanovanjskih nepremičnin po mnenju GURS-a ni pričakovati, dokler ponudba novih stanovanj ne bo presegla povpraševanja in se ne bo čas njihove prodaje bistveno podaljšal oz. dokler se ne bodo začele kopičiti zaloge neprodanih stanovanj. Zaenkrat se večina novozgrajenih stanovanj v največjih mestih in turističnih krajih, kljub rekordnim cenam še vedno proda, preden so zgrajena.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (47)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

rajko povše
24. 11. 2021 18.15
Delajte in gradite sami. Sj gre ,ni v vaservagi ,belež vse pokrije
123soba
21. 11. 2021 21.49
Kar berem tu gor ste vsi neki administratorji. Mene je oče pričel učiti gradbenih veščin pri 14. letih. Skozi čas sem se sam dopolnjeval, gledal se učil. 5 let nazaj sem se naučil še hišne elektrike, keramika, knauf, beljenje,... pa niti ni tako težko. Torej orodje je dobro tudi iz Lidla, veliko je na youtubu, ostalo pa je malo v nadarjenosti. Če si pa štor, pa lahko samo kritiziraš. Seveda kakšne fasade in strehe na moreš naredit sam...
13klu?
20. 11. 2021 20.47
+0
Mislim da bi država morala narediti red s temi jugomojstri ki imajo pri nas firme. Ko ti pride na ogled ti ves prijazen naredi predračun kar s svinčnikom na list papirja. Seveda zelo ugoden da dobi posel. Ko se zmeniš in je delo končano ti prinese račun spet na roke naceckan in mnogo višji kot predracun. Ko ga pobaras da bi imel pravi račun ti pove da bo tako cena še mnogo višja saj ti bo moral računati še davek. Želi pa denar v gotovini in na roke. Brez nakazil. Tako mu raje izročis gotovino na roke, saj veš da ti on res lahko kot firma napiše račun mnogo večji in od tebe terja denar prek sodišča če se kregas z njim.
Draža
20. 11. 2021 19.54
+4
Ni ljudi za delati,vse je šlo naprej od Slovenije za boljši denar,redko kje najdeš dobro ekipo z profi delavci,zato se toliko čaka.
oježeš
20. 11. 2021 18.21
-1
Kdo pravi da ni denarja?
loso
20. 11. 2021 18.08
+1
...,kar neki jugo mojstri...,ali pa neki albanosi...,ma nimajo pojma,to zame niso mojstri...
MladInPerspektiven
20. 11. 2021 18.42
+4
loso loso bi te povabil pogledati KAJ SO MI NAREDILI SLOVENCI. Sedaj se moram tožiti z njimi in preden pridem do konca bo firma v stečaju zato ne bluzi
MladInPerspektiven
20. 11. 2021 18.43
+4
Dodal bi še to, da ni bilo teh pridnih rok JUGO MOJSTROV nebi imeli nič.
BroNo1
20. 11. 2021 17.39
+11
Vsi bi študirali, imeli magisterije in doktorate, a tile zidarji in vse rokodelstvo je pa zlata jama, denarja na pretek….komaj še danes dobiš pečarja, vodovodarja, ko plačaš pa misliš da si zavil v zlatarno!!!
borec91
20. 11. 2021 17.34
+11
najbol sem bogat ker nikogar od teh pohlepnezev ne potrebujem saj popolnoma vse ze vsaj 30let naredim sam
Paine
20. 11. 2021 17.17
+5
Po eni strani nočemo in sovražimo vse ekonomske migrante, po drugi strani pa bi vsi kvazi gospodarstveniki radi uvažali poceni delovno silo....
231koak
20. 11. 2021 17.09
+11
Nazadnje priletijo zadnjo minuto in vse na hitro nekakovostno zmecejo vkup. You tube, orodje pa si zmagal
nekodnas
20. 11. 2021 16.56
+18
Potrebno je v osnovni šoli predmetoma tehnična vzgoja in gospodinjstvo zvišati kvoto ur na najmanj 4 ure tedensko za vse razrede, da fantje dobijo ročne spretnosti , dekleta pa da znajo razen priprave jajc in toasta skuhati še golaž, vampe, ričet itd
BroNo1
20. 11. 2021 17.40
+9
Tocno tako, oni bi se pa raje šli digitalizacijo
Justice4all
20. 11. 2021 16.47
+7
Bo že boljše dugo leto…Iz kovid krize bomo padli v hiperinflacijo….
Geniusslo
20. 11. 2021 16.57
+5
Zalchi
20. 11. 2021 16.39
+3
Tech: če izbereš takega, ki ti ga priporoči nekdo, ki je bil zadovoljen z njim, se nimaš česa bat. Res se nam je nabralo toliko dela, da naročamo že za januar. Eni se s tem sprijaznijo, drugi pač iščejo dalje. Kar se pa tiče avansa je pa stvar taka: če stranka naroči material iz zaloge, potem ni problema. Se pa zgodi, da se naroči material posebej za nekoga, potem pa si v mes ( po posvetu z influencerji, arhitekti…) premislijo in bi imeli čisto nekaj drugega…potem pa tudi nam zmanjka € in si napolnimo skladišče z eksotiko, ki je nihče ne kupi. Zato se vzame avans v vrednosti materiala in ne zato, da s tem plačujemo leasinge za jahte in vikende( kot si nekateri predstavljate ). Podpiram domače mojstre-v smislu naredi si sam. Vendar me taki potem ne kličite, ko do konca zaštrikate določene zadeve in ugotovite, da res ne bo šlo brez mojstra s pravim orodjem.
Delboy Trotter
20. 11. 2021 16.32
+27
Delam v gradbeništvu, elektro področje in vam povem da ni problem samo v dobavi materiala. Problem je tudi v tem ker se večina mladih odloča za študij ker bi radi sedeli v pisarnah za dobro plačo in si skoraj noben ne želi umazati rok. Ampak tu pa je kriva tudi država, poklici so premalo plačani in cenjeni, razen če delaš zase in računaš koliko se ti zdi prav. V današnjem času ni problem dobiti mojstra, ga že dobiš, ampak za dobro ceno. Če vas je delo mojstra za recimo prenovo kopalnice stalo 2000 evrov pet let nazaj, je to zdaj 4000 evrov ali več. Ampak tako je prav. Zdaj ko imamo toliko diplomiranih ekonomistov, naj računajo zakaj je delo mojstra postalo tako drago. 😄👍
bahattee
20. 11. 2021 16.38
+12
osnovna šola
20. 11. 2021 16.32
+7
Posledica usmerjenega izobraževanja.
Dusan Bucer
20. 11. 2021 16.31
+9
Imam 37 let del. dobe. 32 let si "kruh služim samostojno na trgu" z proizvodno dejavnostjo. Malokdo hoče še kaj konkretnega "delati". Z leti smo razvrednotili in uničili kar nekaj poklicev oz. dejavnosti. Nič dobrega se nam ne piše. Prihaja pa njihovih 5 minut, ki znajo kaj kvalitetnega postoriti. Povpraševanje po tapetnikih, instalaterjih.... je iz dneva v dan večje kot ponudba.
nonstop
20. 11. 2021 16.28
+3
Kje so vam kosovari?
Paine
20. 11. 2021 16.22
+14
Na mojstre je treba čakat, če pa dobim tam nekega znanca, ki slučajno zna nekaj naredit in je po službi pripravljen še meni par popoldnevov pomagat, pa dobim globo. Tako jaz kot znanec. Bravo Slovenija!
Paine
20. 11. 2021 16.20
+16
Mantra staršev je bila: "Uči se, da ti ne bo treba delat.", sedaj se pa čudijo in bentijo ko nočemo tri četrt življenja zaprav8t za trdo delo.
Principat
20. 11. 2021 16.00
+10
otrok pojdi v šole in študiraj , da ti ne bo treba delat ,,,,,,.., aja čigavi otroci so največ na študiju, za vse obstajajo podatki