Gospodarstvo

Bodo povrnili zaupanje v evro?

Bruselj/Tokio/New York, 07. 05. 2010 08.53 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Voditelji evroskupine poskušajo z obljubami o krepitvi nadzora nad proračunskimi politikami pomiriti finančne trge. Ti so se zaradi krize v Grčiji že dodobra zamajali. Poleg tega so razpravljali o stalnem mehanizmu za primere kriz.

Voditelji evroskupine, med njimi premier Borut Pahor, so v petek zvečer z zamudo začeli srečanje v Bruslju, na katerem naj bi formalno potrdili sprožitev mehanizma do 110 milijard evrov posojil Grčiji ter se zavzeli za okrepitev proračunske discipline v območju evra s ciljem pomiritve finančnih trgov in preprečitve padanja borznih tečajev in vrednosti evra.

Vrh evroskupine bi se moral začeti ob 19. uri, vendar je bil zaradi številnih bilateralnih srečanj preložen. Grški premier George Papandreu je ob prihodu na vrh poudaril, da bodo voditelji držav v območju evra povrnili zaupanje v evropsko gospodarstvo in skupno evropsko valuto.

George Papandreu
George Papandreu FOTO: Reuters

Voditelji evroskupine bodo ob koncu srečanja sprejeli izjavo, v kateri naj bi se zavezali, da bodo okrepili prizadevanja za spoštovanje pakta stabilnosti in rasti, ki določa pravila glede javnofinančnega primanjkljaja in javnega dolga.

Kar 13 od 16 držav v območju evra, med njimi tudi Slovenija, se je po izbruhu svetovne finančne in gospodarske krize znašlo v kršitvi pakta. Po nekaterih navedbah naj bi se vrh danes zavezal k dodatnim ukrepom za odpravo primanjkljaja, če bo to potrebno.

Francija in Nemčija sta pred vrhom v skupnem pismu predlagali "učinkovitejše sankcije" za kršitelje pravil v območju evra. Šlo naj bi za izgubo pravic do evropskih sredstev ali celo izgubo pravice glasovanja; nekateri pa omenjajo celo možnost izključitve iz območja evra.

Voditelji evroskupine bodo predvidoma razpravljali tudi o zaostritvi nadzora nad finančnimi trgi, ki so s špekulacijami še poslabšali že zelo slabe razmere ter povzročili padanje borznih tečajev in vrednosti evra.

Po nekaterih virih pri EU naj bi voditelji danes razpravljali celo o spremembi pogodbe EU, medtem ko drugi viri to zavračajo kot zelo neverjetno možnost, češ da bi to lahko trajalo leta, EU pa mora ukrepati takoj.

Nemčija odobrila pomoč

Tudi Merklova je že prispela v Bruselj.
Tudi Merklova je že prispela v Bruselj. FOTO: Reuters

Poslanci v nemškem bundestagu so danes potrdili sprožitev mehanizma za pomoč Grčiji. Za ustrezni predlog zakona je glasovalo 390 poslancev, proti 72, vzdržanih pa je bilo 139 poslancev. Zakon so potrdili poslanci vladajoče koalicije krščanskih demokratov (CDU/CSU) in liberalcev (FDP), pridružili pa so se jim Zeleni. Proti so glasovali poslanci Leve stranke, socialdemokrati pa so se kot največja opozicijska stranka vzdržali.

"Zaščititi moramo stabilnost enotne evropske valute. V tem je vsa zgodba," je v razpravi pred glasovanjem v spodnjem domu nemškega parlamenta povedal nemški finančni minister Wolfgang Schäuble. "In istočasno branimo Evropsko unijo. To odločitev sprejemamo danes, v času velike negotovosti med ljudmi in na finančnih trgih, ne samo v Evropi," je dodal.

Pomoč Grčiji so sicer danes dokončno potrdili tudi v francoskem in portugalskem parlamentu. Portugalski poslanci so pomoč Grčiji v višini nekaj več kot dveh milijard evrov potrdili z veliko večino, čeprav se z velikimi javnofinančnimi težavami sooča tudi Portugalska.

Portugalski finančni minister Carlos Costa Pina je ob tem poudaril, da je finančna pomoč Grčiji "temeljnega pomena" za obnovitev zaupanja v območju evra. "Tveganje razširitve grške krize na druge države ni tveganje, temveč dejstvo," je dejal Costa Pina in dodal, da Portugalska, Španija in Irska že zdaj trpijo posledice razširitve grškega sindroma.

Pomoč Grčiji je danes odobrila tudi italijanska vlada, tamkajšnji parlament pa mora o njej odločati najpozneje v 60 dneh.

Miritev finančnih trgov

Dogovor o sprožitvi mehanizma so v nedeljo sprejeli finančni ministri evroskupine, vendar so nato finančni trgi začeli ugibati, da sta Portugalska in Španija naslednji na vrsti, kar je povzročilo padanje borznih tečajev in nadaljnje zniževanje vrednosti evra.

Glavni cilj voditeljev je tako danes pomiriti finančne trge z obljubami za krepitev nadzora nad proračunskimi politikami v območju evra. Možna je tudi navedba sankcij za kršitelje evropskih pravil.

Viri pri EU so sicer danes v Bruslju možnost spreminjanja pogodb EU zavrnili kot zelo neverjetno, češ da bi taka vaja lahko trajala leta, območje evra pa mora v sedanjih kriznih razmerah ukrepati takoj.

Padec na tokijski borzi
Padec na tokijski borzi FOTO: Reuters

Padci borznih indeksov

Grška kriza in nemiri se poznajo tudi na finančnih trgih. Na newyorški borzi Wall Street je včeraj za 3,2 odstotka padel industrijski indeks Dow Jones. V nekem trenutku je celo dosegel za 9 odstotkov nižjo vrednost kot ob začetku trgovanja, a si je nato tudi hitro opomogel. "To je jemalo sapo. Ljudje so negotovi in danes se je to dobro videlo," je povedal analitik Andrew Lo.

Padec je bil največji po točkah v zgodovini indeksa v času trgovalnega dne. Indeks je nazadnje podobno krepko nazadoval 15. oktobra 2008 na višku zadnje finančne krize, ko je med trgovanjem padel za skoraj 781 točk, dan pa končal z dnevno izgubo 733 točk.

Ameriške vlagatelje so skrbeli televizijski posnetki demonstracij v Grčiji proti varčevalnim ukrepom in iz te bojazni je nastal preplah, da se lahko kaj podobnega zgodi tudi drugim evropskim državam, kar bi imelo neposredno škodo za ZDA, največjo trgovinsko partnerico EU, in za svetovno gospodarsko okrevanje. V zadnjih treh dneh je Dow Jones padel za 5,7 odstotka.

Nazadoval tudi japonski Nikkei

"Grška kriza vlagatelje opozarja na to, kar se je zgodiloo po zlomu banke Lehman Brothers. Neuspeh ene finančne institucije je povzročila verižni efekt po celem svetu," pa pojasnjuje japonski strokovnjak Kazuhiro Takahashi. Znatno je padel tudi japonski indeks Nikkei. Danes je njegova vrednost padla za kar 4,1 odstotka in je dosegel najnižjo vrednost od začetka marca, nato pa si je indeks opomogel in je bil ob koncu trgovanja za 3,1 odstotka nižji kot v četrtek. Padel je tudi glavni avstralski indeks, katerega vrednost je v enem dnevu padla za 1,6 odstotka.

Japonski analitik Hideaki Higashi pa je povedal, da je Grčija glavni krivec za padec na borzah, pri tem pa opozarja, da trgi predvidevajo tudi možnost, da bi se grška kriza razširila še na Španijo in Portugalsko. Obe državi imata namreč precejšnji proračunski primanjkljaj, padli pa sta tudi boniteti obeh držav.
Veliki Britaniji se je poznala tudi negotovost, ki jo predstavljajo tamkajšnje parlamentarne volitve. Kot kaže, se državi obeta šibkejša vlada, ki bi jo lahko sestavili tako konservativci kot tudi laburisti skupaj z liberalnimi demokrati. V tej luči je funt proti evru padel za okoli 1,6 odstotka.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (92)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Madeya
08. 05. 2010 10.51
RE GodLove...??? Ti si sicer Ekonomist ti pa ne obvladajo matematike ampak imajo računstvo njihova logika je preprosta vedo vse, na vse se spoznajo in naj bi kombiniorali Resurse vendar ne znajo verč kot Enačbo z eno znano neznanko ????. Vendar jih je zapustila zdrava kmečka Logika in realnost naredili so škode več kot vsi ostali pataziti skupaj in še vedno kot osli na borzi tečejo predzadnji krog Tisto kupi koruzo ki je ne rabiš od tistega, ki je nima na dan in uniči tistega ki jo prideluje ter tistega ki jo rabi nhe potegmne več. Vaš trg, vaše delnice vaš papir in vaše nakladanje je izgubilo verodostrojnost vaša Fakulteta pa ni vredna več kot pol kante mrzle vode... Sedaj ste izgubljeni v vesolju in tam ko vaš doktorat ni vreden niti pet Centov in se vsi posirjejo na vaše nakladanje.
hrcekmuri
08. 05. 2010 10.18
NEMČIJA JE NA INTILIGENTEN NAČIN ZASEDLA CELO EVROPO
fafajonka
08. 05. 2010 08.34
Jest sm Grk, a mi kdo posod 1eu, vrnem v 3 letih z obrestmi. Ponudbe pod "še nobenga nism nategnu".
GodLovesInter
08. 05. 2010 08.26
Sem diplomirani ekonomist iz mednarodne menjave (EPF Maribor), zato se zelo dobro spoznam na globalno ekonomijo. To, kar se dogaja v Grčiji (ni naključje), je šele začetek domino efekta. Pomoč ne bo pomagala, ker v tej skorumpirani državi ni nadzora nad financami. Povrh tega se bodo stavke nadaljevale. Stavke, ki dnevno povzročajo miljone & miljone nepovratne škode. Grško gospodarstvo bo še bolj oslabelo in NI MOŽNOSTI, da bo Grčija privarčevala 30 miljard v 3 letih, da vrne naš denar! Zato bo ves ta denar (110 miljard za začetek, ampak lahko pričakujete še bistveno več) praktično vstran vržen. Grčija denarja ne bo mogla vrniti, potem pa bodo države, ki so vzele kredit zanjo, na udaru, da one same vrnejo ta posojila. In ne pozabimo Portugalske, Španije & Italije, ki so tudi na robu bankrota! Sledil si bo domino efekt, Evro se bo zrušil, nato skoraj celotno evropsko gospodarstvo in na koncu pol sveta (ali še več). In kdo bo imel korist od tega? IMF!!! IMF je tisti, ki velikodušno daje vse te kredite (in ne samo te, ampak kreditira skoraj celotno svet.gospodarstvo). Zakaj? Da ima v oblasti vse te države. In verjemite mi, da ko bo treba te kredite vrniti, IMF ne bo poznal milosti. Kdo kotrolira IMF? Odgovor: Wall Street Tako bomo na koncu vsi mi postali sužnji IMF-a... Pa smo vsi mi mislili, da je sužnjelastniški odnos stvar daljne preteklosti... Denar & materialni pohlep bosta uničila našo civilizacijo & naš prelep planet... Rešitev? Je ni (IMF kontrolira vlade, te kontrolirajo vojsko & policijo). Na žalost bo ta cililizacija morala doseči totalno dno (beri globalni kolaps), predenj se bodo stvari korenito spremenile na globalni ravni... Sad but true!
uglytruth
08. 05. 2010 08.19
jaz bi dal pahorja v grčijo saj bi jo uspešno prodal ali hrvatom ali pa katerim drugim sosedom.BORATa za trgovca leta in reštelja kriz po svetu.
Skeletor
08. 05. 2010 06.50
Živeli bomo kot Švicarji! Evropa zdaj! Kdo je že to trobezljal? Bavčaritate, Murgelčan in ostali pajaci!
gizadlinka
08. 05. 2010 06.39
Ko smo se nekako znebili juge, razen izbrisanih, ki jih je vedno več, so na vrsti drugi narodi, ki radi fajn živijo, za to pa nič ne naredijo. Ko pogledaš film Grška poroka ti je vse jasno, velike veselice in juhuhu in jahaha, drugo jih pa ne briga, tralala.
kubo
08. 05. 2010 02.24
Zakaj hudica moramo podpirati drhal ,ki podira valuto EU...,kaj ima Grcija,ki je zamajala celotnni Evropski trg...spet bodo varcevalni udarci zaradi Grkov...se Spanija ,Portogalska..nato se mi Slovencki.....Hrvatje,kam se vam mudi..mogoce EU ne bo vec ,ko boste vi pripravljeni...ha,ha
saintjozef
08. 05. 2010 01.36
110 milijard evrov eni skorumpirani državi z miljon dobro plačanih uradnikov? Pa evro bodo kmalu tiskali v bankovcih po 10.000eur. Kmalu bomo spet vsi milionarji, kot z dinarji v bivši jugi.
yerbas
08. 05. 2010 00.42
Bodo povrnili zaupanje v evro? Grki bodo povrnili zaupanje v evro, slovenci nikoli Naj prodajo nekaj zemlje za evropske emirate, kjer se bo gradil grški dubaj. Bebavi grki pa naj vrnejo zaplenjeno premoženje lastni državi Kako se lahko podpira eno propadlo državo grčijo brez njihovih notranjih ukrepov in sprememb. Treba jo je takoj izločiti iz everskega obmčja. Zdaj bodo vse nanovo nastale države jedle gnile grške fige.
gaspi007
07. 05. 2010 23.51
Dragi SLovenci vprašajmo se, kaj nam je Evro prinesel dobrega razen prevare?!? 1 kg kruha je stal 120 SIT, zdaj pa stane 2 EUR (500 SIT)...in zdaj še mi reveži moremo pomagati eni Grčiji,ki ji nismo ničesar dolžni....itak pa ji prispevamo veliko v turizmu....jaz bi tudi imel 13 in 14. plačo po 1200 EUR in po 40-ih šel v penzijo....pa bil srečen da bi mi te vse stroške plačevala EU....vendar tako ne gre...
Draža
07. 05. 2010 23.30
Sloveniji bo pomagala Romunija in Bolgarija.
Draža
07. 05. 2010 23.26
Eu bo kar dobro pometala z Slovenijo,kakor bodo rekli Grki,tako bo naša država delala.
bron
07. 05. 2010 23.09
KO SEM KUPIL AVTO ŠKODO SEM DAL ZA POLNI REZERVOAR 5000 SEDAJ PA DAM 50 EVROV . JE RAZLIKA TUDI V NULAH PA ČEPRAV NISO NIČ VREDNE.
Jan Liber
07. 05. 2010 23.04
Guztl res prav maš!K so bli se tolarji je blo se vse poceni zdej so pa ze dovolj podrazli vse pa se podrazujejo!
RXG
07. 05. 2010 22.20
Par let nazaj za 5oo SIT ornk malca v trgovin, dons za 6 € a plača ista! EU je slabi ko bivša Juga...
askalama
07. 05. 2010 22.12
Začel se je začetek konca, ko drvi vlak proti tebi, ga z eno roko pač ne boš ustavil, obetajo se velike spremembe v EU in širše.
Cofar
07. 05. 2010 22.10
Po eni strani pravjo kako bodo krepil nadzor nad ne vem čim - po eni strani pa se kot navadni državljan sprašujem kje so kake spremembe??? Politiki samo govoričijo - na koncu pa bo itak za nepreživetje kriv vsak državljan sam! Politika samo ustvarja pogoje da lahko nekateri legalno kradejo - medtem ko bo država vršila nadzor zgolj nad navadnimi državljani! Mislim, da je čas da se vrne kak Tito! Da bo mal ljudi povezal med sabo, ne pa samo, da delajo pogoje take, da si noben ne zaupa več in ne vem kaj še vse!
retro77
07. 05. 2010 21.59
Daj, ne skajte neumnosti komentatorji, sprememba valute ne more dolgoročno podražit stvari, če bi jih, bi to pomenl velike profite, kar pomeni da pride do nove konkurence in se roba spet poceni, tak da če mislite da majo trgovci blazne profite, pa začnite sami uvažat izdelke pa prodajat in boste bogati. Sploh pa je numno pričakovat da bi samo zarad spremembe valute sami po sebi živeli bolje. To samo nudi boljše okolje za poslovanje , ki GA JE TREBA IZKORISTIT, če želiš imet nekaj od njega. Tega v našem pasivnem, komunističnem, zavirajočem, ne-motiviranem, okolju ne znamo in ne zmoremo! Vsem tistim, ki mi boste pridno stiskali minuse povem tole: Lažeš sam sebi, vrjameš populizmom in s takim odnosom nikoli ne boš živel bolje!!! Kdaj boš spoznal da če sosedu crkne krava, ker ima 2 in ti maš pa samo eno, da zarad tega teb ne bo nič bolje? Vprašaj se kdaj, kako kaj ustvariti, kako uspeti namesto vprašanj: kdo je bogat, kdo ma preveč, zakaj ma sosed boljši avto kot jaz.
Ulikses
07. 05. 2010 21.57
sam koncept EUja in evroobmočja je nujen v danih svetovnozgodovinskih razmerah...glede na to, da mamo na zahodu močne ZDA s svojo valuto, na Vzhodu pa Japonsko in Kitajsko (sicer nima skupne valute, ampak sta pa gospodarsko extremno močni), je nujno, da se na evropskem kontinentu povezujemo tako politično, kot gospodarsko in tudi v smislu skupne valute...samo tako smo lahko konkurenčni ostalim velesilam tega sveta...zamišljajte si, kaj lahko ena slovenija sama naredi na tem svetu...nič.... niti Francija ali VB kot posameznice ne morejo nič nardit, rabijo širšo unijo, da bi ble vsaj približno tako močne kot v preteklosti. je pa seveda res, da s prednostmi takih povezav pridjeo tudi nekatere slabosti, samo mislim, da jih bomo preživeli...