Gospodarstvo

GZS poziva ministrstvo k aktivaciji sheme skrajšanega delovnika

Ljubljana, 14. 07. 2025 14.43 | Posodobljeno pred 10 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Na Gospodarski zbornici Slovenije ministrstvo za delo pozivajo, naj začne postopek za aktivacijo sheme skrajšanega delovnika. Kot poudarjajo, je aktivacija mehanizma v času zaostrenih gospodarskih razmer nujna za ohranitev konkurenčnosti in delovnih mest. Z ministrstva pa so sporočili, da pobudo GZS že preučujejo. Če se izkaže, da okoliščine upravičujejo aktiviranje ukrepa, bodo vladi aktivacijo tega ukrepa tudi predlagali, so pojasnili.

GZS si prizadeva za aktivacijo sheme skrajšanega delovnika.
GZS si prizadeva za aktivacijo sheme skrajšanega delovnika. FOTO: Aljoša Kravanja

Kot je ob današnjem pozivu ministrstvu pojasnil glavni izvršni direktor Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Mitja Gorenšček, so potrebni hitri in odločni ukrepi za blaženje posledic zaostrenih gospodarskih razmer na trg dela, še posebej v izvozno usmerjenih sektorjih.

"Aktivacija zakonsko predvidenega mehanizma, ki bo podjetjem omogočal koriščenje ukrepa delnega povračila nadomestila skrajšanega delovnega časa, je nujna za ohranitev konkurenčnosti in delovnih mest," je poudaril v sporočilu za javnost.

Zakon o uveljavljanju delnega povračila nadomestila plače za skrajšani delovni čas, ki vzpostavlja stalno shemo skrajšanega delovnega časa, je začel veljati v soboto. Shemo bo vlada lahko aktivirala v primeru naravne ali druge nesreče oziroma kriznih razmer.

Na GZS pozdravljajo sprejetje zakona. Po Gorenščkovih besedah država z njim vzpostavlja ciljno naravnano podporno shemo za podjetja, katerih poslovanje je močno odvisno od zaostrenih mednarodnih gospodarskih razmer.

Vlada lahko odločitev o uvedbi ukrepa za posamezen sektor ali panoge sprejme na podlagi predloga ministrstva za delo, ministrstva za gospodarstvo, podatkov Urada za makroekonomske analize in razvoj (Umar) o rednem pregledu gospodarskih gibanj ter podatkov Zavoda RS za zaposlovanje o stanju na trgu dela.

GZS je zato danes na Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti naslovila poziv, da začne postopek aktivacije tega ukrepa. Gorenšček je ob tem poudaril, da je prav iniciativa ministrstva za delo tista, "ki je potrebna za dejansko sprožitev tega mehanizma pomoči".

Na gospodarski zbornici so ob tem izpostavili najnovejše podatke gospodarskih inštitucij, ki kažejo, da bo gospodarska rast v Sloveniji letos 1,3-odstotna, kar je občutno manj od predhodnih napovedi.

Ministrstvo za delo lahko vladi predlaga aktivacijo sheme skrajšanega delovnika na podlagi Umarjevih pregledov gospodarskih gibanj, podatkov zavoda za zaposlovanje ali na podlagi analize stanja, ki jo pripravi gospodarsko ministrstvo.

Na nižjo gospodarsko rast vplivajo zaostrene geopolitične razmere, protekcionistične politike ZDA in posledično povečana negotovost v mednarodnem okolju. To se po navedbah GZS že kaže v padcu investicijske aktivnosti, znižanem izvozu in pesimizmu potrošnikov.

Ministrstvo pobudo GZS že preučuje

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti pobudo Gospodarske zbornice Slovenije za aktivacijo sheme skrajšanega delovnika že preučuje – z vidika analiz Umarja ter Zavoda RS za zaposlovanje. Če se izkaže, da okoliščine upravičujejo aktiviranje ukrepa, bodo vladi aktivacijo tega ukrepa tudi predlagali, so pojasnili v odzivu.

Če nevarnost odpuščanja delavcev izhaja iz okoliščin, ki jih podatki zavoda za zaposlovanje in analize gospodarskih gibanj Umarja ne zajemajo, na primer iz uvedbe ameriških carin, bodo za analizo in mnenje prosili Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport.

"Če se izkaže, da okoliščine upravičujejo aktiviranje ukrepa, bomo to predlagali," so zapisali. Kot so še poudarili na ministrstvu za delo, so zakon pripravili z namenom ohranjanja delovnih mest, kadar so ta zaradi nastopa začasnih nepredvidenih okoliščin začasno ogrožena.

"Gre torej za primere začasnih kriz v gospodarstvu, ki bi lahko vodile v odpuščanja delavcev. Za te primere smo zagotovili shemo za delo s skrajšanim delovnim časom, ki v prvi vrsti preprečuje odpuščanja s tem, da država sofinancira nadomestila za plače pri prizadetih delodajalcih," so sporočili.

Krajši delovni čas za od pet do 20 ur na teden

Do subvencije v okviru sheme skrajšanega delovnika so upravičene pravne ali fizične osebe, vpisane v poslovni register, ki zaposlujejo delavce na podlagi pogodbe o zaposlitvi za poln delovni čas, oziroma fizične osebe, ki opravljajo kmetijsko dejavnost in so vpisane v register kmetijskih gospodarstev.

Pogoj za pridobitev državne pomoči bo, da vsaj 30 odstotkom zaposlenim mesečno ne bodo mogla zagotavljati najmanj 90 odstotkov dela ter bodo delovni čas zaposlenih skrajšala za od pet do največ 20 ur na teden.

K sprejetju sheme so dlje časa pozivali delodajalci, ki jih je prestrašil izbruh krize v avtomobilski industriji. Država je skrajšanje delovnega časa doslej subvencionirala v dveh obdobjih, prvič v času gospodarske krize v letih 2009-2012 in drugič v času pandemije covida-19. Obakrat je šlo za interventni ukrep, zdaj pa je vzpostavljena stalna shema.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

but_the_ppl_are_retarded
18. 07. 2025 08.52
Ene 3 ure bi pa delal...razliko do 8 ur naj mi pa pernati zagotovi, lunatik ali mlajskečevac; men je useen.
xoxotox6
14. 07. 2025 19.20
+1
glavna shema konkurenčnosti, bi morala biti da YUuprava ki ima v opisu del in nalog placanih 8h tudi realno to oddela realni sektor za vzdrževanje brezdelja vrže skozi okno nekonkurenčnosti 4MILIJARDE€ za brezdelni futer na leto. V povprečju, kot je ugotovila EU raziskava 2h58min dnevno efektive. Intima opcija golobovega jajca bi moral bit Europski delovni čas YUuprave vsi ki vegetirajo na proračunu razen kritične infrastrukture urnik vsak dan 8h45 do 17h30 od tega najmanj 5h uradni in 3h za ažurnost postopkov!!!!!!!!!!!!!! 50 % bi jih odletelo zaradi pregorelosti iz dolgočasja????
zasvobodo22
14. 07. 2025 15.39
+2
a to petrol rabi.,da poplaca zaposlene na zaprtih crpalkah zanimivo.bo videt kake cene boda na hr ko ukinili regulacijo
Tomaž Hacin
14. 07. 2025 15.39
-3
Delavnike je treba povečati, da se ustvari produktivnost, čr jih bodo zmanjšali naj uvedejo štiri izmene pa boste manj delali ampak vsaki dan tudi sobote, praznike in nedelje. Ne vrm kako si predstavljate manj delati za isto plačilo. Take politike ni na svetu.
Pravica.
14. 07. 2025 15.42
+3
Zakaj bi nekdo delal več kot 8ur, ko pa imamo ogromno brezposelnih?
nekodnas
15. 07. 2025 11.19
pravica/ marsikdo ( tudi jaz) smo delali po več kot 8 ur ,ker za naše delo ( čistilni servis, varnostne firme, strežnice v domovih ostarelih...) ni bilo zanimanja, bila pa je minimalna razlika med višino moje plače in višino skupka vseh socialnih prihodkov in vseh vrst pripadajoćih subvencij, kar velja v veliki meri še sedaj..