Gospodarstvo

GZS: Po ocenah elektrooperaterjev je prehod na stari sistem mogoč v zelo kratkem času

Ljubljana, 10. 01. 2025 10.54 | Posodobljeno pred 13 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

GZS pristojne poziva, naj začasno vzpostavijo stari sistem obračunavanja omrežnine, v vmesnem času pa pripravijo nov akt s spremenjeno metodologijo, ki bo upoštevala vse zakonske določbe in priporočila ter tudi specifike gospodarstva. Po ocenah operaterjev bi bil sicer prehod na stari sistem obračunavanja mogoč v zelo kratkem času, pravijo na GZS.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Poročajo o več kot petkrat višjih položnicah
    03:36
    Iz 24UR: Poročajo o več kot petkrat višjih položnicah
  • Iz SVETA: Gospodarska zbornica o omrežninah
    02:57
    Iz SVETA: Gospodarska zbornica o omrežninah

 

Na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) po besedah generalne direktorice GZS Vesne Nahtigal pozdravljajo, da so vlada in celotna politika prepoznali neustreznost in škodljiv vpliv nove metodologije omrežnin na odjemalce.

Na današnji novinarski konferenci v Ljubljani je izpostavila predloge Elesa glede spremembe metodologije, ki gredo po njenih besedah v smeri predlogov GZS iz lanskega marca – manj časovnih blokov, ustreznejša časovna in stroškovna razlika med časovnimi bloki, merjenje moči glede na dejansko doseženo moč in popravek tarifnih postavk.

Nikakor pa se Nahtigalova ne strinja s predlogi Elesa, da se samo "popravi" sedanji režim. "Treba je začasno vzpostaviti stari sistem obračunavanja omrežnine, pripraviti povsem nov akt z novo, ustreznejšo metodologijo, pred uvedbo izvesti analize učinkov ter upoštevati specifike gospodarstva," je poudarila.

Nov sistem omrežnine je v veljavi od 1. oktobra.
Nov sistem omrežnine je v veljavi od 1. oktobra. FOTO: Shutterstock

Delna ali celotna oprostitev plačila stroška za moč za najdražji prvi časovni blok za odjemalce v visoki sezoni, kar je v četrtek napovedal pristojni minister Bojan Kumer, po besedah generalne direktorice GZS ne bo razbremenila dela gospodarstva z najvišjimi podražitvami, saj so pri teh podjetjih najvišja povečanja stroškov za energijo, ne za moč, in sicer po besedah generalne direktorice zbornice od štiri- do šestkratna.

Kritična je bila do izjav članov sveta Agencije za energijo, da bi za vrnitev na stari režim omrežnine potrebovali pol leta. "Od elektrooperaterjev smo dobili neuradne informacije, da je za prehod na stari sistem obračunavanja z njihove strani mogoč v zelo kratkem času," je izpostavila in dodala, da tudi na strani dobaviteljev prehod ne bi pomenil večjega zalogaja.

GZS je, kot je spomnila Nahtigalova, po uvedbi novega sistema opravila analizo dejanskih stroškov na podlagi prejetih računov podjetij. "Ta je pokazala, da so dejanski dvigi stroškov v delu gospodarstva primerljivi z napovedmi GZS iz analize, opravljene še pred uvedbo sistema marca. Največje poprečne letne dvige je zaznati pri podjetjih, ki so na visoki ali srednji napetosti," je dejala.

Kot je dodala vodja področja za problematiko omrežnine na GZS Andreja Čerče, je analiza pokazala v povprečju večje relativno višanje glede na staro metodologijo pri uporabniški skupini 4 (visoka napetost), pri kateri je njihov ocenjen povprečni dvig na letni ravni 163-odstoten.

Regulator mora po mnenju GZS izvesti oceno učinka nove metodologije na vse deležnike in zagotoviti ustrezno večletno prehodno obdobje, ki bo omogočilo vsem uporabnikom, da se lahko prilagodijo spremembam omrežninskega sistema. Pri tem se morajo upoštevati tudi specifike in potrebe gospodarstva, breme aktivnega odjema pa se mora bolj sorazmerno porazdeliti med odjemalce in operaterje.

"Tako kot se je država odločila za spodbujanje obnovljivih virov energije in blažitev posledic za lastnike sončnih elektrarn, se bo morala odločiti tudi, ali želi v Sloveniji imeti industrijo materialov, kar je energetsko intenzivna industrija, ki je ključna za delovanje tudi ostalega dela gospodarstva. Če da, potem pričakujemo, da bosta vlada in regulator v novem omrežninskem sistemu upoštevala specifike te industrije," je dejala Nahtigalova.

Družba Eles, ki jo vodi Aleksander Mervar, sicer tudi predsednik Energetske zbornice Slovenije, je na podlagi analize, ali je trenutna razporeditev petih časovnih blokov v okviru metodologije obračuna omrežnine najbolj optimalna glede na potrebe elektroenergetskega sistema, ugotovila, da bi bil smiseln prehod na tri časovne bloke. Predlaga tudi odpravo razlik v tarifah med sezonama.

Energetska zbornica pozdravlja Elesove predloge glede omrežnine

Medtem pa sekcija za vprašanja dobaviteljev električne energije, ki deluje v okviru Energetske zbornice Slovenije, pozdravlja predloge rešitev, ki jih glede obračunavanja omrežnine predlaga družba Eles. "Kot smo v preteklosti v strokovnih krogih opozarjali dobavitelji, se je novi model obračuna omrežnine po prejemu dejanskih računov na strani odjemalcev izkazal za nepreglednega in nerazumljivega. Novi način ne izhaja iz možnosti prilagajanja odjema odjemalcev, temveč zgolj iz potencialne razbremenitve omrežja," so zapisali.

"Dobavitelji prejemamo povečano število klicev in sporočil naših odjemalcev, zanimajo jih vzroki za povišanje zneska na računih za električno energijo, sprašujejo o smiselnosti postavljenega modela oziroma določenih tarif in določanja dogovorjene obračunske moči ter kaznih za prekoračitve," so dodali.

Posebej nezadovoljni so po njihovih navedbah tisti, ki so z lastnim vložkom investirali v prenovo tehnologij ogrevanja, v elektromobilnost ter tisti, ki so z investicijo v zelene proizvodne vire sledili zelenemu prehodu in tudi cilju razbremenitve elektroenergetskega omrežja, sedaj pa imajo povišan račun in so negotovi glede ekonomike investicije v prihodnje, so še zapisali.

V sekciji menijo, da bi smer predlaganih sprememb, kot jih je v svoji analizi vključno s predlogom poenostavitev nakazal Eles, vnesla večjo preglednost in omogočila bolj razumljiv model obračuna omrežnine do uporabnikov omrežja. "Poleg razumljivejše metodologije bodo za nadaljnji razvoj omrežja in pospeševanje rešitev zelenega prehoda in konkurenčnosti slovenskega gospodarstva ključne tudi ustrezno določene tarifne postavke nove omrežnine," so sklenili sporočilo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (276)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Pošten delavec
11. 01. 2025 15.44
+6
Uredite stari dobri sistem nazaj, saj smo ga imeli že več desetletij in sploh ne morem razumeti, zakaj so res dober sistem in za gospodinjstva in za gospodarstvo šli spreminjati, ker ne bi bilo potrebno. Če gredo več držav na drugačen sistem ni treba, da gremo tudi mi! Govorijo, da imajo tako še samo Moldavija, Kosovo ter Črna gora in da se naj zgledujemo po Zahodno Evropskih državah. Lahko se zgledujemo, a bo treba potem najprej urediti podobne dogodke, pokojnine, vse ostalo! Saj jim ne sežemo z to našo minimalno plačo niti do kolen. A računali bi Slovencem novo omrežnino, kot da imamo 5000 EUR na mesec, počasi še za osnovne stvari ne bomo več imeli, pa hodimo v službo! Nazaj STARI SISTEM VZPOSTAVITE BREZ DEBATE, in denar od omrežnin dajajte izključno za počasno posodobitev omrežja in nikamor drugam, če ni dovolj denarja si uprave družb ne smejo izplačevati nagrad, božičnic na koncu leta, tisti, ki pa dela na terenu v elektroenergetskih podjetjih pa naj prejme plačilo, kot se spodobi, ne pa da dobijo tisti več, ki sedijo v pisarnah in ne vedo, kaj bi z sam sabo tam 8 ur delali!
Tomvojo
13. 01. 2025 16.59
Za vzdrževanje imajo samo zunanje pogodbene izvajalce od bosne.
Grma53
11. 01. 2025 12.01
+6
Škoda, da se glede omrežnine, nihče ne spravi na vaške voluharje, saj na Igu plačujem poleti višjo omrežnino za vodo, kot za elektriko. To sicer ni v vseh občinah enako. A na Igu je enaka količina vode 2,5x dražja kot na obali. Vaški voluharji že vedo, zakaj je tako.
cool1
11. 01. 2025 11.00
+8
Dvig omrežnine ni nič drugega , kot sredstvo oz. način, kako bi si povečali prihodke, ne glede na to, ali bo poraba el. energije večja ali manjša. Zato je potrebno preiti nazaj na star sistem, v katerem račun ni vseboval večjega dela zneska zaradi omrežnine, pač pa zaradi porabe. Torej , če bodo ljudje zmanjšali porabo, bi distributerji dobili manj denarja, če pa nabijejo ceno na omrežnino, se jim to ne bi zgodilo. Omrežnino tako in tako plačujemo in tudi omrežje so izgradili z našim denarjem, torej imamo tudi mi kaj za povedati pri tem !
janez Kovač 1
11. 01. 2025 10.20
+5
Zakaj se mora vse spreminjat,kar je normalno delovalo,verjetno te kvazi agencije še premalo zaskužijo-ukinit parazite!!
apodgra
11. 01. 2025 09.15
+2
V spodnjem komentarju je nastala napaka namesto 7,8 sem napisal 77,7 eura.
apodgra
11. 01. 2025 09.13
+1
Tako, so so bili zavedeni pri nakupu sodne zgradbe na Litijski v Ljubljani , tako nas je Agencija za energijo slepila , da večina uporabnikov, bo imela manjše zneske na računih. Za uporabnike sočnih central, ki so bile nameščene pred 31.12 23 , pa ostane vse po starem . Po starem obračunu sem imel konično moč 10KW po ceni 0,78 eura , torej v skupne znesku 77,8 eura in 1,95 strošek upravljalca brez DDV. Na računu za mesec november lansko leto je bila ta skupna cena 82,75 in max konica 14,2KW. Max 15-min konica je bila upoštevana in leta 22 , mesec december . V letu 23 je bila konica samo enkrat 9,6 KW ,druga najvišja konica okrog 8KW, v letu 24 max 15-min konica nikoli ni presegla vrednost 7KW. Nerazumna je razlika v ceni med blokom 1 in bokom 2 ( 3,61-0,882). Če ostane obračun po tej metodologiji , bom plačala po starem cca 150 in po novem cca 300 eurov samo za omrežnino ,porabljena energija je proizvedena iz lastne elektrarne. Ima še velike presežke .
bojer
10. 01. 2025 21.45
+2
Večji porabniki, prav je, da plačajo več oziroma sorazmerno porabi in to naj velja tudi za gospodinjstva. Elesov predlog pa ni niti tako slab.
apodgra
11. 01. 2025 09.19
+0
Bojler Elesov predlog praviš ,da ni slab. Ukinili bi blok 4 in 5. Blok 5 je tako in tako nič, blok 4 v zneski 0,0013 eura za 1 KW ,pomeni pri 1000KWh samo 1,3 eura olajšave. Vrednosti ta blok 1 in blok 2 pa bi ostale. ( 3,61-0,882 ).
cool1
11. 01. 2025 11.03
+4
Večji porabniki so tudi recimo v nepremičninah, kjer stanuje po dve , tri družine. Zakaj bi morali plačevati več, kakor ena družina. Potem bi morala poraba te nepremičnine biti razdeljena na gospodinjstva oz. družine , če bi tu hoteli enakopravnost z tistimi, ki porabo plačujejo samo za eno družino.....tu je treba malo širše razmišljati, ne pa tako kar počez in nepravično !
MladInPerspektiven
10. 01. 2025 21.15
-20
No danes smo dobili račun za december dodatnih 10 evrov gor novembra 20 . In sem pregledoval v čem je finta in ugotovil obračunsko moč za 1 blok je bila novembra 4.4 kw decembra pa so dvignili na 5.9kw kako lahko vsak mesec to spreminjajo mi ni jasno če so rekli da to ostane v celi sezoni,
MladInPerspektiven
10. 01. 2025 21.17
-19
Aja poraba v višji tarifi do kw enaka v nižji za 15 kw večja no kje ste sedaj pametnjakoviči, da izračunate. To je čisti nateg. Oktobra sem porabil več kot novembra in je novembra bil račun za 20 evrov višji sedaj za 10, ja halo do konec zime bo glih 100 evrov več.
Tomvojo
13. 01. 2025 17.03
Črni oblak
10. 01. 2025 21.05
-4
A se še kar vžigate. Pejte babnice potešit, pa na kak pir in boste pozabli na omrežnino in tudi na SE in TČ ne boste več mislili. Dober seks in pol še en mrzu pir pa spat.
Sixten Malmerfelt
10. 01. 2025 20.26
+3
dons sem videl enga na strehi, kok je z električnih celic, dol kidal sneg z plastično lopato...
Črni oblak
10. 01. 2025 21.02
-2
flojdi
10. 01. 2025 19.25
+2
Kdor si je izmislil tole veleumje naj placa iz svojega zepa.(aja..place imajo iz davkov Delajocih) Resno me zanima koliko casa in denarja je bilo porabljenega za nekaj BREZVEZNEGA./ker ce ne bi bilo breuvezno..bi ne bilo govora o Ukinitvi..mar ne
Rookoko
10. 01. 2025 17.53
+0
Sedaj bomo zopet vsi financirali potratnežem omrežnino? Ni šans!!!
muri67a
10. 01. 2025 17.16
-6
Plešasti in pernati sta tu zdrsužila moči.
SREBRNIBREG.
10. 01. 2025 18.13
-23
Zakaj sem jaz ta mesec dobil nižjo položnico kot prejšnji mesec, če je tako narobe zaračunano v višje zneske na položnicah?
cool1
10. 01. 2025 18.28
+19
Preglejte si natančno račun, ne vem katerega distributerja imate za el. energijo, vendar je razčlenjen račun, poglejte koliko ste plačevali za omrežnino pred novim sistemom in koliko omrežnino plačujete sedaj, je posebej napisano, ne glede na to, koliko ste porabili pred 3 meseci ali sedaj, omrežnina je stalen strošek na računu, ki vam bo veliko povedala , lep p.
SREBRNIBREG.
10. 01. 2025 20.18
-22
FERDO9
10. 01. 2025 16.54
-3
RES JE - Janšari nikoli več! Ali ne moreš sprejeti dejstva da ga 75 % ljudi ne prebavlja s svojim razdorom ki ga dela že 30 let v slo! Enkrat izdajalec - vedno izdajalec!
Kviz
10. 01. 2025 16.54
+0
Vidim da se nobeden ne pritožuje na znesek ki ga dobi od komunale ki je višji od elektrike. Odpeljejo 4 x na mesec smeti in zaračunajo vodo in odpadno vodo kot da je zlato, pa nobenih pritožb.
kryptix
10. 01. 2025 16.43
-4
Omreznina, davki na sladke pijace, davki na pse,.. vazno da ni janez. 2026 gremo spet na ples.. v bulerjih😉
tekač
10. 01. 2025 16.39
+3
Seveda na stari sistem, tajkune obsoditi in v zapor,da se ve,da se tako z javnimi dobrinami ne dela. Menim,da je ravnanje sodnega sistema oziroma neurejene sodne zakonodaje voda na mlin vse tajkunizacie v različnih sverah. Zdravstvo, elektrogospodarstvo, gradbeništvo itd. Glede takega kriminala pa Amerika gor ali dol tam si res na hitro v zaporu za najmanj pet let....
Ejga-Tega
10. 01. 2025 16.27
+4
Dober elektro strokovnjak doktor je tale Golob. Najprej zakuha župco, pojedo naj jo pa drugi
ramstein
10. 01. 2025 16.25
+12
Kaj pa, če bi sedaj glas dvignilo 92% odjemalcev, ki bomo morali še naprej plačevati omrežje za velike? Po principu Sve če to narod pozlatiti... Plačuje naj se po uporabi!
Groucho Marx
10. 01. 2025 16.30
+13
Saj se plačuje po porabi. Že ves čas je tako.
IS58
10. 01. 2025 16.23
+7
Če se sistem vrne, kdo bo vrnil visoke plače, ki so jih prejemali strokovnjaki za to omrežnino 2 leti. Bolje je, da bi bili na prisilnem dopustu. Opravljali so očitno delo brez učinka.