Gospodarstvo

Hidrii do pomoči ni pomagal minister

Jesenice, 14. 04. 2011 13.58 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
N.Š.K./V.B./STA/N.S.
Komentarji
31

Hidria Rotomatika je v letu 2009 prejela dobrih 107.000 evrov državnih subvencij za skrajšani delovni čas. Očitke, da naj bi ta sredstva dobili zaradi sorodstvenih vezi med predsednikom uprave Hidrie in ministrom Svetlikom, odločno zavračajo.

Na očitke, da naj bi pomembno vlogo pri dodeljevanju subvencij za skrajšani delovni čas podjetjem koncerna Hidria v letu 2009 igrala sorodstvena vez med ministrom za delo, družino in socialne zadeve Ivanom Svetlikom ter predsednikom upravnega odbora Hidrie Edvardom Svetlikom, so se odzvali tudi v vodstvu Hidrie. To, da sta minister in predsednik uprave v sorodu, ni imelo nikakršnega vpliva na pridobivanje državnih subvencij, so v sporočilu za javnost zapisali na Hidrii.

Minister Svetlik zanika očitke, da naj bi Hidria Rotomatika prejela več kot 100.000 evrov državnih subvencij zaradi sorodstvenih vezi s predsednikom uprave.
Minister Svetlik zanika očitke, da naj bi Hidria Rotomatika prejela več kot 100.000 evrov državnih subvencij zaradi sorodstvenih vezi s predsednikom uprave. FOTO: Damjan Žibert

Kot pojasnjujejo, se je Hidria Rotomatika leta 2009, ko se je zaradi vpliva svetovne gospodarske krize soočala z največjim upadom naročil, prijavila na razpis za prejemanje državnih subvencij. Ker je družba ustrezala vsem razpisnim pogojem, je bilo prejemanje subvencij odobreno. “Hidria je, podobno kot številna druga slovenska podjetja, subvencije pridobila po povsem zakoniti in običajni poti, brez kakršne koli pomoči ministrstva za delo, družino in socialne zadeve ali ministra Svetlika,“ pojasnjuje vodstvo Hidrie.

Prijava na razpis o delnem subvencioniranju polnega delovnega časa je bila eden od ukrepov, s katerimi je želela Hidria v času največjega izpada naročil ohraniti največje možno število delovnih mest in s tem znižati negativne vplive gospodarske krize. Subvencije je družba pridobivala od 1. julija do 31. avgusta 2009. V tem času so pridobili 107.220 evrov subvencij, ki so jih namenili “izključno plačilu prispevkov za plače zaposlenih“.

Koncern Hidria je v letu 2009 dobil 283.440 evrov subvencij za krajši delovni čas. Od vseh družb je največ subvencij dobila Hidria Rotomatika.

Že včeraj se je na očitke odzval tudi minister Svetlik, ki je namigovanja prav tako zavrnil. Kot pojasnjujejo na ministrstvu za delo, minister ni odločal o subvencijah, prav tako jih ni izplačeval, pač pa so to skladno z zakonom opravljale pristojne službe Zavoda za zaposlovanje, kjer pa pri pregledu dodeljevanja subvencij v družbah Hidrie niso odkrili nepravilnosti.

Stavka se nadaljuje, vodstvo napoveduje nove ukrepe

Uprava Rotomatike in stavkovni odbor sta nocoj vendarle nadaljevala pogajanja, ki so jih stavkajoči pričakovali vse od ponedeljkovega začetka stavke. Po štirih urah pogovorov so pogajanja prekinili in jih bodo nadaljevali v petek. Več pa zaradi interesa pogajanj predsednica Sindikata Neodvisnost Gorenjske Milena Koselj Šmit ni mogla razkriti.

Delavci vztrajajo, da jim podjetje kljub številnim naročilom izplačuje nizke plače.
Delavci vztrajajo, da jim podjetje kljub številnim naročilom izplačuje nizke plače. FOTO: Kanal A

Vodstvo Hidrie Rotomatike je stavkovni odbor minuli teden, tik pred ponedeljkovih pričetkom že prej napovedane stavke, pozval na pogajanja. Vendar so se ta minuli petek po uri in pol zaključila, ker je vodstvo vztrajalo, naj sindikat Neodvisnost prekliče stavko, medtem ko se o dejanskih zahtevah ni bilo pripravljeno pogovarjati. Zato so člani stavkovnega odbora pogovore zapustili.

Odtlej so stavkajoči v jeseniškem obratu Rotomatike čakali vodstvo podjetja, da jih pozove na nadaljevanje pogajanj, kjer bi zbliževali stališča in ne le vztrajali vsak na svoji strani. Predsednik stavkovnega odbora Andrej Robič je ves čas poudarjal, da so stavkajoči na razpolago za pogovore, da pa mora prvo potezo storiti uprava. Ob tem je sindikat opozarjal, da je v zakonu o stavki določeno, da sta obe strani v času stavke primorane iskati sporazumno rešitev.

Vodstvo podjetja na čelu z direktorjem Dušanom Lapajnetom do današnjega dne velikega interesa po pogajanjih ni kazalo. Še na sredini novinarski konferenci, ko so opozorili, da s stavko kljub temu, da stavkajoče nadomeščajo z delavci iz Spodnje Idrije, nastaja precejšnja škoda, je vodstvo vztrajalo, da je edini pravi čas za pogajanja 19. april, ko je v pogovorih z reprezentativnimi sindikati podjetja predvidena sklenitev podjetniške kolektivne pogodbe.

Vodstvo Hidrie zatrjuje, da so državne subvencije za krajši delovnik dobili, ker so se prijavili na razpis in so ustrezali vsem razpisnim pogojem.
Vodstvo Hidrie zatrjuje, da so državne subvencije za krajši delovnik dobili, ker so se prijavili na razpis in so ustrezali vsem razpisnim pogojem. FOTO: POP TV

Na zahteve, ki so jih ločeno od sprejemanja omenjene kolektivne pogodbe postavili zaposleni na Jesenicah, uprava vsaj do danes, ko so predstavniki idrijskega podjetja okoli 18. ure prispeli na Jesenice, ni bila pripravljena pristati. Že podjetniška kolektivna pogodba bi sicer pomenila dvig plač, vendar šele na dolgi rok. Stavkajoči na Jesenicah pa zahtevajo dvig osnovne plače, ki bi bila tudi izhodišče za usklajevanje v skladu s pogodbo.

Osrednja zahteva stavkajočih je dvig plač za proizvodne delavce iz 593 evrov na 748 evrov in sorazmeren dvig plač v ostalih plačilnih razredih. Zahtevajo tudi izplačilo 100 evrov lokacijskega dodatka, takojšnjo ureditev delovnih pogojev glede zdravju škodljivih snovi in ureditev prezračevalnega sistema.

Stavkovni odbor je napovedal, da se bo v ponedeljek začeta stavka nadaljevala vse do izpolnitve zahtev oziroma sklenitve kompromisnega dogovora, ki bi bil v korist delavcem. V skoraj teden dni trajajoči stavki, ki je med sindikatom Neodvisnost in vodstvom podjetja sprožila številna medsebojna obtoževanja o zavajanju javnosti, po podatkih Hidrie sodeluje 60, po trditvah sindikata pa 80 zaposlenih v jeseniški Rotomatiki, kjer je po podatkih Hidrie 170, po podatkih sindikata pa 130 zaposlenih.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (31)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

atomic1
15. 04. 2011 14.53
Ne govorite bedarij,delavci delali na polno.preko delavnega časa,Svetlik pa Svetliku zrihtal denar za požrešne kapitaliste,delavci pa po pomoč na rdeči križ.
Kajetan
15. 04. 2011 13.41
Nehajte se sprenevedati - subvencije so bile namenjene podjetjem, ki so zaradi gospodarske krize zmanjšale delovni čas, vse trditve ki jih navaja vodstvo omenjenega podjetja in minister so neresnica. Podjetje tako ni izpolnjevalo pogojem iz tega naslova, ker so ljudje delali normalno niti prejetega denarja niso dobili v naslovu nekaj več izplačanega za OD. Torej pogoji so bili kršeni in podjetje ni izpolnjevalo pogojev za pridobitev subvencije. Mogoče res sam minister ni podpisal tega je pa moralno odgovoren za dejanje v svojem ministrstvu in bi nemudoma moral zahtevati vračilo sredstev od omenjenega podjetja, hkrati pa ponuditi svoj odstop in to nepreklicno. Kje je sedaj Pahor z izjavo: Če me vprašate če to odobravam , ne tega ne odobravam in takšni ljudje ne bi smeli nikoli več delati v javni upravi. Še vprašanje: Kaj Svetlik sploh še tam išče????
MiroF
15. 04. 2011 11.45
Hidrii do pomoči ni pomagal Minister ampak Ministrstvo, ministrstvo pa vodi Minister Svetlik, torej je razlika a ne, ali bolje povedano Minister se je opral svoje odgovornosti moralne in stvarne preko ministrstva, ki ga sam vodi, torej karavana gre dalje nihče nič kriv, krivo je ministrstvo, ki pa nima Imena in Priimka tako je pri nas, zato pa ni ne obtožb ne ovadb, če pa že pa ni epiloga !!!
resslovenka
15. 04. 2011 10.22
Oh, dajte no. Pri nas kaj takega sploh ni mogoče. Mislim ....
jurjur
15. 04. 2011 10.15
En vic o znanih osebah, ki bo gotovo takoj pobrisan: Vprašali so Japonca (morda je bil iz Fukušime), kaj muinajveč pomeni. Japonec: Na prvem mestu je Japonska, na drugem, na drugem moja družina in na tretjem morebiti moja malenkost. Svetlik: Na prvem mestu sem jaz. Na drugem mestu je bratranec, za Slovence pa me boli .... Vp
EverythingisOK
15. 04. 2011 10.13
Tako očitna naključja so, pa ne samo pri njemu, pri vsakemu do zdej, da nas vsi res podcenjujejo. Očitno se mora nekomu utrgat, potem bo mogoče kaj boljše. Imajo nas za norca! Njemu se pa še kar ni posvetilo!
jurjur
15. 04. 2011 10.11
Če je tip sorodstvu dal denar, ga mora od nekje nadomestiti. Delo naroda do 65 leta ali več bi ravno pokrilo minus.
Jimi1
15. 04. 2011 09.36
Tudi Svetlik nam boš ostal s svojimi delavskimi "pravicami" in svojim žlahtnikom v večnem spominu...
Jimi1
15. 04. 2011 09.32
8 EUR-ov? Hvala Bajuk ! Smo si zapomnili !
sannja5
15. 04. 2011 09.06
Namesto da tolčete po teh pelikanih, se rajši vprašajte, kaj je z vami, nami narobe, ljubi Slovenceljni? Ker se tako veselo pustimo krast že premnogo let... Tako daleč je že, da postaja hrana razkošje, ko daš za par osnovnih stvari okrog 40 evrov, plače pa večinoma okrog 600, pa še vedno nobenega punta nikjer! Mogoče smo si pa te ljudi zaslužili? Saj ko vidiš tiste, ki hvalisajo Janšo podpihnjeni od cerkve, ti postane vse jasno, kako so ljudje naivni. Kajti vsi glih so, edino Tito je bil še pravi vodja, telim tu še kurnika ni za dat pod upravo!
tito-idol
15. 04. 2011 08.50
Svetlik,hočeš nam ukrasti pravice!Gnoj komunajzerski!A si kaj prispeval v pokojninsko blagajno?Celo življenje si na plečih NARODA,CELO ŽIVLJENJE!Ne rabimo te,pejt u rudnik srebra...
EverythingisOK
15. 04. 2011 07.47
*!!! Svetlik: Kdo pa je Edvard? Saj ga sploh ne poznam! Pahor: Svetlik OSTAJA.
tron3
15. 04. 2011 07.36
Bratranec že ve zakaj ne želi imeti v svoji firmi Ivna, mu je po vsej verjetnosti znano, kiako je Ivan nesposoben, pametno Edvard, samo Pahor še ni tega dojel
letalo77
15. 04. 2011 01.00
VESTE PAHOR MU VERJAME HAHAH, KOD DIMIČEVI, KRESALOVI, SENICI, TALARJU, DUHOVNIKOVI ZIDARJU ...DA NI NIČ NAREDIL NAROBE !!!
binmister
14. 04. 2011 20.51
Normalno da bodo vsi vpleteni zanikali
BogatunLOL
14. 04. 2011 19.32
Korupcija, korupcija... Vem, Borut mu NEOMAJNO ZAUPA! Kot je Simonci, obema Zokijema, Romančku, .... Seznam je predolg! KONČNO, ČE JE RES KAR PRAVI, DA JE VREDEN MOŽA, POTEM NAJ NAREDI KAR SAM GLOBOKO V SEBI VE DA BI MORAL - ODSTOPI! SAMO OBLAST JE DROGA, POHLEP ŠE VEČJA...
ovcerejec
14. 04. 2011 18.20
ta vlada se zaveda da je tole zadnja vladavina komunističnih strank in zato si hočejo nagrabit čimveč....Pahor se pa dela kot da nič ne ve in da je vse OK................upam da bo naslednja vlada poskrbela da bodo nekateri izmed teh končali za zapahi,,,,,,,,,,,
Slo.pogreb
14. 04. 2011 17.03
Tak se to dela na balkanu , kaj ces , tak pac je , pa se bo v prihodnosti
laznivec_velik
14. 04. 2011 15.47
Kje pa, Jelka Strojan jim je pomagala do sredstev. Pa Zalar in Kresalka tudi nimata nič pri prikrivanju Senice, le čisto slučajno sta delala pri njemu. In ljudje smo bedaki in ne vemo nič, kar se je pokazalo na referendumu. In Borat je Supermen... In... In....
SLOVENISTAN
14. 04. 2011 15.34
Seveda ji ni pomagal minister !!? Kje pa?! Kaj si vse narod ne izmisli,da bi politik pomagal svojemu žlahtniku,to so insinuacije!!