Po besedah direktorja žalskega inštituta za pivovarstvo in hmeljarstvo Andreja Simončiča bodo hmeljarji letos predvidoma pridelali okrog 2400 ton hmelja, kar je za približno 100 ton hmelja več kot lani, ko jim vremenski pogoji niso bili naklonjeni.
V neviroznih nasadih, ki niso starejši od petih let, naj bi hmeljarji pridelali okoli 1100 do 1300 kilogramov savinjskega goldinga na hektar, okrog 1000 kilogramov savinjskega goldinga na hektar v starejših nasadih ter 1700 do 1950 kilogramov aurore na hektar hmeljišč.
V Združenju hmeljarjev Slovenije ocenjujejo, da bodo slovenski hmeljarji, ki hmelj pridelujejo na 1800 hektarjih (tri odstotka svetovnega trga) v predprodaji za kilogram hmelja iztržili približno tri evre, medtem ko cena hmelja na prostem trgu še ni določena. Ta cena naj bi bila določena v naslednjih 30 dneh in glede na to, da je letos hmelja dovolj, odkupna cena hmelja najbrž ne bo posebno ugodna.
Zaradi obiranja hmelja, ki ga tudi letos obirajo predvsem sezonski delavci iz Hrvaške, bo na cestah veliko več traktorjev in druge kmetijske mehanizacije ter obiralcev. Zato policisti opozarjajo na previdno in strpno vožnjo vse do začetka septembra, ko bodo hmeljarji pospravili svoj pridelek.