Gospodarstvo

Hrvaška odpravlja sporno prepoved

Ljubljana/Zagreb/Sarajevo, 19. 01. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Hrvaški premier Račan je napovedal, da bo hrvaška vlada prihodnji teden spremenila svojo odločitev o prepovedi naftnega tranzita preko hrvaškega ozemlja. BiH pa bo jutri zaradi spornega pravilnika začela izvajati protiukrepe.

V ponedeljek naj bi se v Ljubljani sestali hrvaški in slovenski strokovnjaki in se dogovorili o rešitvi nastalega problema.

Po poročanju naše zagrebške dopisnice, so hrvaška resorna ministrstva na včerajšnji izredni seji sklenila, da bo Hrvaška v prihodnjih dneh odpravila prepoved prevoza naftnih derivatov za tuje prevoznike preko svojih cest. Novi pravilnik naj bi vlada sprejela prihodnji teden, do takrat pa bodo za tuje naftne družbe veljale ista pravila kot doslej.

Vlada bo preučila dopolnila in spremenila pravilnik o cestnem prevozu nevarnih snovi, je po sestanku z notranjim, zunanjim, prometnim in finančnim ministrstvom dejal hrvaški premier Ivica Račan. Tuje cisterne lahko od sinoči potujejo po hrvaških cestah, vendar le ob policijskem spremstvu.

V četrtek naj bi hrvaška vlada pripravila spremembe nekaterih zakonov, predvsem pa poostrila kazni za tihotapljenje nafte. Kaj se bo z omenjenim pravilnikom dogajalo do četrtka, Račan ni mogel povedati. Sicer pa je Račana presenetila ostrina odzivov sosednjih držav. Izrazil je upanje, da bodo druge države pripravljene sodelovati s Hrvaško, o omenjeni problematiki pa naj bi se s predstavniki sosednjih držav pogovarjali že v ponedeljek, je še dejal Račan.

Hrvaški premier Ivica Račan je v pogovoru za zagrebški Otvoreni radio napovedal, da bo tranzit po hrvaških cestah dovoljen le pod zelo strogimi pogoji. Hrvaška vlada je želela s prepovedjo cestnega tranzita nafte in naftnih derivatov preko hrvaškega ozemlja zaščititi okolje in preprečiti ilegalno trgovino z nafto, je poudaril Račan in dejal, da nikakor ni želela škodovati družbam iz Sloveniji in BiH ter načeti dobrih dvostranskih odnosov s sosednjimi državami.

Srečanje predstavnikov prizadetih držav na slovenskem MZZ

Državni podsekretar na ministrstvu za zunanje zadeve Bogdan Benko je v zvezi z zapleti, ki so nastali zaradi hrvaškega sprejetja sprememb in dopolnitev pravilnika o načinu prevoza nevarnih snovi v cestnem prometu, danes povabil na razgovor diplomatske predstavnike BiH, Madžarske, Italije, Avstrije in delegacije Evropske komisije v Ljubljani.

Tujim diplomatom je predstavil slovenska stališča v zvezi s spornim hrvaškim ukrepom in sklepi, ki jih je slovenska vlada sprejela na četrtkovi seji in predvidevajo vrsto večstranskih in obojestranskih ukrepov za zaščito slovenskih interesov, so sporočili z zunanjega ministrstva.

Slovenija še vedno pričakuje, da bo Hrvaška ukrep odpravila in bi tako lahko začeli skupaj iskati ustrezne rešitve.

Če pa do ponedeljka ukrep ne bo odpravljen, bo Slovenija začela ukrepati na mednarodni in obojestranski ravni, so poudarili na srečanju. Prisotni diplomatski predstavniki so povedali, da njihove države pozorno spremljajo situacijo in posledice, ki so nastale zaradi izvajanja prepovedi cestnega prevoza nafte in naftnih derivatov preko hrvaškega ozemlja. Obenem nekatere med njimi pripravljajo podobne ukrepe za zaščito svojih interesov kot Slovenija. Diplomati so tudi izrazili mnenje, da bo moral biti sporni hrvaški ukrep obravnavan na ravni Evropske unije.

Slovenija bo pri WTO sprožila dva postopka

Slovenska misija pri Svetovni trgovinski organizaciji (WTO) bo na podlagi četrtkovega odziva slovenske vlade na hrvaško prepoved prevoza nafte in njenih derivatov predvidoma že v začetku prihodnjega tedna pri WTO sprožila ustrezne postopke. "Slovenija bo sprožila dva postopka: zahtevala bo obravnavo primera na svetu WTO za trgovino z blagom, na podlagi sporazuma o reševanju sporov pa bo zahtevala konzultacije s Hrvaško, v katerih bo vztrajala pri ukinitvi ukrepa," je za STA povedal državni podsekretar na ministrstvu za gospodarstvo Dimitrij Grčar.

Na ministrstvu že pripravljajo ustrezna navodila za misijo Slovenije pri WTO v Ženevi. "Ukrep prepovedi prevoza nafte in njenih derivatov po cestah čez hrvaško ozemlje nedvomno škodi slovenskemu gospodarstvu in je v nasprotju s sporazumom WTO," je ocenil Grčar.

Slovenija bo najprej, predvidoma v ponedeljek ali torek, sekretariatu WTO v Ženevi posredovala zahtevo za obravnavo primera na svetu WTO za trgovino z blagom. "Z drugim postopkom - zahtevo za začetek konzultacij s Hrvaško - bomo nekoliko počakali, saj se bo mogoče Hrvaška odločila za ukinitev ukrepa," je še povedal Grčar.

BiH uvaja protiukrepe

Ministrski svet BiH se je v četrtek zvečer odločil, da bo od jutri dalje prepovedan uvoz nafte in naftnih derivatov v BiH prek cestnih povezav iz Hrvaške. Svet pojasnjuje, da bo omenjena prepoved začela veljati 20. januarja ob polnoči, predstavlja pa odgovor BiH na "diskriminatorno odločitev sosednje Hrvaške". Če v sedmih dneh na bo ustreznega dogovora, v Sarajevu naznanjajo celo začasno prepoved uvoza nafte in naftnih derivatov, ki so proizvedeni na Hrvaškem, pa tudi tistih, ki jih izvažajo podjetja s sedežem v omenjeni državi. Ta odločitev ne bo veljala za nafto in naftne derivate, s katerimi se BiH oskrbuje iz pristanišča Ploče.

Ministrski svet BiH je izrazil pripravljenost, da v neposrednem in odkritem pogovoru s hrvaškimi predstavniki na najvišji ravni prihodnji teden skuša poiskati primerno rešitev za nastale težave, ki bi bila v obojestranskem interesu.

  • Vrtna garnitura Fiesta
  • Bencinska kosilnica PowerED
  • Žar na oglje Sunset
  • Letna kuhinja Too much
  • Sensum Lounge set
  • Paviljon Lucca 4x3m
  • Senčnik Toscana
  • Vrtni ležalnik Diana
  • Akumulatorska kosilnica Scheppach
  • Robotska kosilnica Worx
  • Nadstrešek Andy
  • Makita set orodij