Gospodarstvo

Hrvaška umaknila prepoved

Ljubljana/Bruselj/Zagreb, 21. 01. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
V.P./STA/T.B.
Komentarji
0

Hrvaški veleposlanik Celestin Sardelić je slovensko zunanje ministrstvo uradno obvestil, da tuje cisterne z nafto in naftnimi derivati lahko spet vozijo po hrvaških cestah. Kljub zamrznitvi sporne uredbe pa je BiH prepovedala cestni prevoz nafte iz Hrvaške.

Cisterna nafte
Cisterna nafte FOTO: Reuters

Hrvaška vlada je slovensko zunanje ministrstvo obvestila, da je režim na meji glede tranzita nafte in naftnih derivatov z današnjim dnem spet takšen, kot je bil pred spremembo pravilnika o prevozu nevarnih snovi. V Zagrebu so se popoldne, na delovnem sestanku, srečali predstavniki pristojnih hrvaških ministrstev, da bi določili nova pravila za cestni prevoz nevarnih snovi. Končni, novi pravilnik, še ni sestavljen, vlada pa naj bi o njem ponovno razpravljala na redni seji v četrtek.

Hrvaška vlada je napovedala, da se bodo njeni predstavniki te dni sestali s kolegi iz Slovenije in BiH, s katerimi naj bi govorili o razmerah, ki so nastopile po odločitvi hrvaške vlade, da bo pravilnik o prepovedi cestnega tranzita nafte in naftnih derivatov preko Hrvaške spremenila tako, da bo tranzit dovoljen le pod zelo strogimi pogoji. Danes se niso sestali. Na hrvaškem zunanjem ministrstvu pa še ne vedo, kdaj naj bi do sestanka prišlo, pričakujejo pa, da naj bi se predstavniki vlad vseh treh držav sestali še pred koncem tega tedna.

Bosna in Hercegovina prepovedala prevoz nafte iz Hrvaške po cestah

Svet ministrov Bosne in Hercegovine pa je opolnoči sprejel odločitev o prepovedi tranzita nafte iz Hrvaške, ki je kljub hrvaškem umiku sporne odločbe trenutno še v veljavi. Kot je za 24 ur povedala predstavnica sveta ministrov BiH Mirjana Micevska, bo prepoved v veljavi, dokler je svet ministrov ne umakne.

Slovenska naftna družba Petrol je po obvestilu hrvaške vlade v BiH že napotila tri cisterne z nafto, ki so na poti v BiH. Kot je povedal direktor družbe Petrol BH Oil Company Silvo Komar, pa se je zaradi prepovedi BiH "zataknilo na hrvaško-bosanski meji". Franci Perčič iz Petrola je za 24 ur dejal, da so medtem tudi uradno dobili sklep sveta ministrov, ki prepoveduje uvoz naftnih derivatov po cesti v Bosno od kjerkoli. Iz svojih skladišč v Pločah je sicer Petrol že v petek po železnici v BiH prepeljal 13 cistern nafte.

Slovenija nezadovoljna z uresničevanjem ukinitve prepovedi tranzita nafte

Slovenija je danes pozorno spremljala dogajanja na mejnih prehodih med Slovenijo in Hrvaško v zvezi s cestnim tranzitom nafte in naftnih derivatov in ugotovila, da se kljub napovedi Hrvaške, da bo že danes vzpostavila režim, ki je veljal pred uvedbo spornega pravilnika, to ni zgodilo. O tem je državni sekretar na ministrstvu za zunanje zadeve Iztok Simoniti zvečer obvestil veleposlanika Hrvaške v Sloveniji Celestina Sardeliča in mu napovedal, da bo Slovenija nadaljevala z uresničevanjem sklepov slovenske vlade o uvedbi protiukrepov za zaščito slovenskih interesov. O tem naj bi vlada predvidoma odločala že v torek, so sporočili z ministrstva za zunanje zadeve.

Slovenska misija pri Svetovni trgovinski organizaciji (WTO) po besedah državnega podsekretarja na ministrstvu za gospodarstvo, Dimitrija Grčarja, že pripravlja osnutek zahteve, da se hrvaški ukrep uvrsti na dnevni red sveta WTO za trgovino z blagom. "Ne vemo še, pod kakšnimi pogoji je hrvaška stran umaknila prepoved. Mi zahtevamo neoviran tranzit, zato bomo na WTO posredovali zahtevo, da se ukrep obravnava kot kršitev sporazuma WTO. Gre za neke vrste prijavo, preko katere bomo zahtevali odpravo hrvaškega ukrepa in prepoved omejevanja prevoza nafte in njenih derivatov," je pojasnil Grčar.

Hrvaški avtoprevozniki pa so se v Zagrebu sestali s prometnim ministrom Alojzom Tuškom. Predsednik združenja Marjan Banelli je za 24 ur povedal, da so ukrepi tako Hrvaške kot tudi Slovenije nepotrebni, čeprav tihotapljenje nafte in siva ekonomija nista zanemarljiva. "Zgodbe, ki krožijo po Hrvaški, o 120 milijonih dolarjev škode, ki naj bi jih imela država zaradi tihotapljenja, niso dokazane. Šele, ko bodo nekoga prijeli in mu tudi konkretno dokazali tihotapljenje, bomo lahko rekli, da se to dogaja. Doslej nisem zasledil, da bi o takem primeru mediji poročali," še dodaja Banelli.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10