Gospodarstvo

Hrvaško gospodarstvo šepa

Zagreb, 27. 12. 2005 08.23 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Hrvaško gospodarstvo je še premalo konkurenčno, ugotavljajo analitiki.

Hrvaško gospodarstvo je še vedno premalo konkurenčno za vstop na svetovni trg
Hrvaško gospodarstvo je še vedno premalo konkurenčno za vstop na svetovni trg FOTO: Reuters
Registrirana stopnja brezposelnosti se po ocenah EIZ v letu 2005 giblje okoli 18 odstotkov, medtem ko hrvaška vlada ocenjuje, da je brezposelnost 13,3-odstotna. Po zadnjih podatkih hrvaškega zavoda za statistiko, ki so bili objavljeni konec novembra, je na Hrvaškem evidentiranih 305.533 brezposelnih oseb.

Struktura hrvaškega gospodarstva v primerjavi z novimi članicami Evropske unije še ni povsem zadovoljiva, zato državo na poti v EU čaka še veliko izzivov, ugotavljajo hrvaški ekonomski analitiki. Ob tem pa se strinjajo, da so bili v letu 2005 makroekonomski kazalci večinoma zadovoljivi.

Velik proračunski primanjkljaj in zadolženost

Hrvaška centralna banka je objavila, da je konec novembra skupni hrvaški zunanji dolg znašal 24,6 milijarde evrov, kar je 11,3 odstotka več kot v enakem obdobju lani. Po podatkih državnega zavoda za statistiko je bila industrijska proizvodnja na Hrvaškem od januarja do novembra letos za 5,2 odstotka večja kot v enakem lanskem obdobju.

Med slabimi platmi hrvaškega gospodarstva v letošnjem letu analitiki opozarjajo predvsem na največji proračunski primanjkljaj med tranzicijskimi državami, rekodno raven zadolženosti, stagnirajoč izvoz, in sicer na manj zahtevne trge, ter nezadovoljivo število malih in srednjih podjetij.

Zaradi premajhnih inovacijskih zmogljivosti hrvaško gospodarstvo po mnenju nekaterih analitikov ni uspelo prodreti na svetovni trg. Če se konkurenčnost hrvaškega gospodarstva v bodoče ne bo povečala, bi lahko hrvaška podjetja z vstopom na skupni evropski trg doživela konkurenčni šok, opozarjajo.

Ekonomski inštitut v Zagrebu (EIZ) ocenjuje, da bi Hrvaška letos lahko zabeležila 3,6-odstotno rast obsega bruto domačega proizvoda (BDP). Ob nadaljevanju pozitivnih gospodarskih trendov pa bi obseg BDP v letu 2006 lahko narasel na 3,9 odstotka.

Gospodarska rast nekoliko večja od štirih odstotkov

Hrvaška centralna banka v svojem zadnjem poročilu predvideva, da bo gospodarska rast letos nekoliko večja od štirih odsotkov, pričakuje pa tudi bolj skromno inflacijo. Ta naj bi po ocenah analitikov centralne banke po letošnjih 3,7 odstotka v prihodnjem letu padla na manj kot tri odstotke.

Bolj spodbudno gospodarsko rast v prihodnjem letu na Hrvaškem pričakujejo na osnovi izboljšanja investicijske klime po začetku pogovorov za članstvo države v EU. Hrvaško gospodarstvo se je namreč v začetku oktobra močno odzvalo na začetek pogovorov z unijo.

Hrvaška je letos zaključila z gradnjo velikega avtocestnega projekta
Hrvaška je letos zaključila z gradnjo velikega avtocestnega projekta FOTO: POP TV

Več tujih investicij

Kot kažejo raziskave, so hrvaški gospodarstveniki gospodarsko politiko vlade v letošnjem letu ocenili z oceno 3,2. Po njihovi oceni je najboljša poteza vlade začetek pogovorov za članstvo v EU, najslabša pa pomanjkanje strategije razvoja gospodarstva.

Večji priliv tujih neposrednih investicij, relativno močna zasebna potrošnja (rast zasebne potrošnje letos znaša 3,8 odstotka) in postopno povečevanje domačih investicij naj bi bili ključni elementi gospodarske rasti v letu 2006. Ob tem se ocenjuje, da bo Hrvaška leto 2005 končala s 5,1-odstotno rastjo izvoza in 4,1-odstotno rastjo uvoza.

Privatizacija

Kot ocenjuje hrvaška vlada, naj bi se v letu 2006 del prihodkov poleg običajnih prihodkov od turizma (ta sektor je po nekaterih ocenah letos prispeval 7,5 milijarde evrov) v državni proračun natekel tudi iz naslova privatizacije. Na Hrvaškem je 734 podjetij, v katerih ima država lastništvo in so primerna za prodajo.

Po avtocesti do Splita

Sicer pa je Hrvaška v letu 2005 izpeljala največji gradbeni zalogaj - v promet je predala avtocesto od Zagreba do Splita. Skupna vrednost investicije je znašala 17 milijard kun.


  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1