Gospodarstvo

Hrvaško ustavno sodišče zavrnilo pritožbo NLB v primeru hrvaških varčevalnih vlog

Ljubljana, 14. 06. 2018 21.50 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA, / A.K
Komentarji
5

Hrvaško ustavno sodišče je zavrnilo pritožbo NLB na izgubljeno tožbo zoper nekdanjega hrvaškega varčevalca, je neuradno izvedela nacionalna televizija. Gre za tožbo v višini 250 evrov, NLB naj bi zdaj pravico iskala na Evropskem sodišču za človekove pravice v Strasbourgu.

Nova Ljubljanska banka (NLB) je po poročanju nacionalne televizije omenjeno tožbo izgubila leta 2015 in se nato pritožila na ustavno sodišče. Ker zneska v višini 250 evrov ni plačala, ga je Hrvaška zarubila.

NLB naj bi zdaj bitko nadaljevala na Evropskem sodišču za človekove pravice, kjer pričakujejo pošteno nepolitično sojenje. Bo pa to sojenje stalo precej, po informacijah televizije nekaj milijonov evrov.

Hrvaško ustavno sodišče je zavrnilo pritožbo NLB na izgubljeno tožbo zoper nekdanjega hrvaškega varčevalca.
Hrvaško ustavno sodišče je zavrnilo pritožbo NLB na izgubljeno tožbo zoper nekdanjega hrvaškega varčevalca. FOTO: POP TV

Hrvaško ustavno sodišče: 'NLB niso bile kratene ustavne pravnice'

Hrvaško ustavno sodišče je sicer na devetih straneh pojasnilo, da NLB niso bile kratene ustavne pravice, da sta tako prvo- kot drugostopenjsko sodišče odločila skladno z zakonodajo, memorandum z Mokric, ki bi moral ustaviti vse postopke sojenja v zvezi s hrvaškimi varčevalnimi vlogami, pa da nikoli ni bil implementiran v hrvaško zakonodajo.

Sodišče se je v svojem mnenju oprlo tudi na sodbo Evropskega sodišča za človekove pravice v zadevi Ališić in drugi, ki naj bi pritrdilo, da je NLB pravna naslednica LB, je še poročala TV Slovenija.

NLB so pred sodbami hrvaških sodišč želeli dodatni zaščititi tudi z dopolnitvijo ustavnega zakona

Država je v začetku aprila kot skupščina NLB upravi banke naložila sprejetje ukrepov za zaščito njenega premoženja na Hrvaškem - da bo zagotovila, da bo v primerih obstoječih oz. morebitnih novih pravnomočnih sodb hrvaških sodišč zoper LB in NLB glede prenesenih deviznih vlog v celoti spoštovan vladni sklep iz julija 2015 in februarja letos, da izpolnjevanje sodb hrvaških sodišč glede prenesenih deviznih vlog nekdanje LB ni skladno s slovenskim pravnim redom in mednarodnimi pogodbami, ki sta jih sklenili Slovenija in Hrvaška.

Upravi banke so tudi naložili, da mora nadaljevati z izpodbijanjem sodnih odločb na vseh instancah na Hrvaškem in pred mednarodnimi sodišči, izvesti ustrezne ukrepe upravljanja s premoženjem NLB z namenom, da se možnost prisilne izterjave prepreči oz. omeji na minimum, pri upravljanju pa v okviru veljavnih predpisov upoštevati slovenske interese.

NLB so pred sodbami hrvaških sodišč želeli dodatni zaščititi tudi z dopolnitvijo ustavnega zakona, a je ustavna komisija DZ na podlagi pravnih mnenj predlog zavrnila.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

slovenskidelavec
18. 06. 2018 11.46
+3
USTAVNO SODIŠČE HRVAŠKE JE POLITIČNO, TO SE JE LEPO VIDELO V PRIMERU AGROKORA
tron3
15. 06. 2018 12.36
+5
Hrvatje imajo prav, čigav je bil denar, ki ga NLB ni želela izplačat, od varčevalca ali to je hrvat ali bi bil Slovenc je čist vseeno, to je njegov denar, ki ga je imel na banki in banka mu ga je dolžna izplačat.
Dbist
19. 06. 2018 20.04
Vsaka medalja ima dve plati. Ne pozabi dolgov hrvaških gospodarskih družb... katere je Hrvaška enostavno izbrisala. Te dolgovi so presegali dolgove NLB do njenih varčevalcev na hrvaškem.
KladivoSi
15. 06. 2018 10.49
Prodajte raje, nacionalnih interesov tak ne znate zaščitit. Ne pa ,da hrvati jemljejo nas denar,skaterim smo bančno luknjo zakrpali. Kdaj bo slovenija dobila dovgove do banke. Aja to bo lahko novi lastnik terjal od hrvatov.
KranskyJanez
14. 06. 2018 22.41
+4
ljudem dnar vrnit.