V Valkartonu poudarjajo, da imajo z vodstvom omenjene hrvaške družbe dolgoročne poslovne stike, dodajajo pa tudi, da je za razvoj in prihodnost podjetja sprememba lastniške strukture logična, saj je Valkarton lahko naprej uspešen le, če bo del večjega sistema. Podjetje Belišče, ki je namero za odkup vseh Valkartonovih delnic objavilo že 12. januarja, za delnico ponuja 7527,44 tolarja, ponudba pa velja do vključno 11. marca z možnostjo podaljšanja v skladu z zakonom o prevzemih.
V Logatcu pojasnjujejo še, da imajo za pridružitev večjemu sistemu dve možnosti, in sicer so lahko sami integrirani v večji sistem, ali pa so oni tisti, ki bodo integrirali druga podjetja. Za prevzeme drugih proizvodnih podjetij bi moral Valkarton nameniti med 25 in 50 milijonov evrov, ker pa je ta znesek zelo velik, so se lastniki, ki imajo v podjetju večinski delež, odločili za prodajo. Največje lastniške deleže v omenjenem podjetju so konec januarja imele družbe Atena ena (23,1 odstotka), Arkada ena (12,7 odstotka) in Slovenska odškodninska družba (10,6 odstotka).
V logaškem proizvajalcu embalaže poudarjajo, da nameravajo izkoristiti vse prednosti, ki jih ponuja združitev z Beliščem, zato bo njihov nastop na hrvaškem trgu še intenzivnejši. Sinergijske učinke pričakujejo na področju upravljanja z zalogami in sredstvi, v procesu nabave, pri organizacijskem prestrukturiranju, pri združevanju serij za posamezne kupce, v skupnem nastopu na trgih nekdanje Jugoslavije, v zmanjšanju stroškov raziskav in razvoja, pa tudi v večji kapitalski moči. V Valkartonu sicer trenutno izvajajo petletni program razvoja, ki v smislu tehnoloških posodobitev prinaša prihranke tudi pri številu zaposlenih. Letos tako načrtujejo še dodatno zmanjšanje zaposlenih - število delavcev naj bi se zmanjšalo za 34 -, kar bo tudi posledica investicije v nov kartonski stroj.
Belišče, ki na leto ustvari okrog 80 milijonov evrov prihodka, od tega 55 odstotkov na tujih trgih, bo s prevzemom postalo največja družba za proizvodnjo papirja in embalaže v tem delu Evrope, skupni letni prihodek obeh podjetij pa bi znašal več kot 125 milijonov evrov. Valkarton, ki je tudi večinski lastnik največjega makedonskega proizvajalca papirja in embalaže Komuna, ima na domačih tleh več kot 50-odstotni tržni delež, lani pa je po prvih ocenah prodal za 11,55 milijarde tolarjev izdelkov oz. šest odstotkov več kot leta 2000, čisti dobiček pa naj bi znašal 300 milijonov tolarjev.
Hrvaško podjetje, ki je dovoljenje Agencije RS za trg vrednostnih papirjev dobilo 6. februarja, v ponudbi ni navedlo praga uspešnosti. To pomeni, da ponudba ni pogojena z najmanjšim številom delnic, ki naj bi jih pridobil ponudnik. Kot je znano, je podjetje Belišče v nameri za odkup delnic Valkartona, objavljeni 12. januarja, zapisalo, da bo prevzem uspešen, če bo pridobilo 63 odstotkov delnic.