Holding Slovenske elektrarne je za nakup bolgarske termoelektrarne TO Rousse namenil 85,1 milijona evrov. S podpisom pogodbe se je zaključil postopek pogajanj iz leta 2006, ko se je HSE prijavil na drugi, ponovljeni razpis bolgarske agencije za privatizacijo.

V HSE poudarjajo, da je nakup skladen z njihovo strateško usmeritvijo postati eden izmed vodilnih trgovcev z električno energijo v regiji jugovzhodne Evrope, saj ta z vidika lege in povezave s Slovenijo predstavlja pomembno področje za razširitev dejavnosti. Obenem takšna usmeritev zagotavlja tudi stabilno in cenovno sprejemljivo oskrbo Slovenije z električno energijo. HSE si je namreč s podpisom pogodbe zagotovil pravico za trgovanje z električno energijo iz te elektrarne, zaradi česar vodstvo družbe izraža zadovoljstvo.
"V luči dejstva, da poraba električne energije v Sloveniji iz leta v leto narašča, mora HSE izkoristiti vsako priložnost pridobivanja proizvodnih virov v vseh državah jugovzhodne regije. Pri tem bomo skušali zagotavljati optimalno strukturo hidroelektrarn, termoelektrarn in drugih energetskih virov," sta pojasnila direktorja HSE Jože Zagožen in Damijan Koletnik.
HSE bo v prihodnjih tednih zaprosil bolgarsko postprivatizacijsko agencijo za izdajo soglasja k odprodaji 49-odstotnega deleža v družbi partnerju. Takšna dolgoročna pogodba s partnerjem je po pojasnilih HSE najbolj ustrezna rešitev za vodenje projekta, saj predstavlja optimalno sodelovanje proizvajalca premoga na eni strani in trgovca z električno energijo na drugi.
Hkrati je izbira o pristopu k projektu s pomočjo partnerja logična posledica okolja, v katerem posluje elektrarna in pomeni zmanjšanje oziroma skorajšnje izničenje tveganj naložbe, so še poudarili v HSE.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.