Gospodarstvo

IMF: Javni dolg v Evropi na nevarnih ravneh

Washington, 11. 05. 2010 16.10 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

V večini evropskih držav raven javnega dolga dosega nevarne ravni. Ukrepi za zmanjšanje dolga na kratek rok niso ne izvedljivi ne zaželeni, bodo pa morale države na srednji rok za zmanjšanje dolga obsežno ukrepati.

Za države, ki imajo že sedaj nizko boniteto, je takojšnja konsolidacija nujna, opozarja IMF.

Mednarodni denarni sklad (IMF) je v poročilu, pripravljenem za Evropo, ugotovil, da raven javnega dolga v večini evropskih držav dosega nevarne ravni z vidika vzdržnosti. Stroški kriznih intervencij so zaskrbljujoči, ugotavlja IMF in dodaja, da je pri okrevanju še vedno potrebna makroekonomska podpora.

Medtem ko kratkoročno ukrepanje za zmanjšanje dolga zaradi nevarnosti ponovne recesije in obsega potrebnih fiskalnih omejitev ni ne izvedljivo ne zaželeno, pa bodo morale države na srednji rok v to vložiti znatne napore, so zapisali v sporočilu, danes objavljenem na spletni strani IMF.

IMF ugotavlja, da je javni dolg v Evropi na nevarnih ravneh.
IMF ugotavlja, da je javni dolg v Evropi na nevarnih ravneh. FOTO: Reuters

Evropa po oceni sklada sicer beleži zmerno in neenakomerno okrevanje, ki ga spodbuja izboljšanje svetovne trgovine in stimulativni ukrepi. Za obdobje 2010–2011 IMF pričakuje nekoliko hitrejšo rast, ki naj bi jo še naprej poganjal izvoz, fiskalne spodbude (med njimi tudi investicije v infrastrukturo) in povečanje zalog.

Izboljšanje zaupanja vlagateljev in potrošnikov naj bi sicer povečalo domače povpraševanje, vendar pa naj bi potrošnja in investicije ob pričakovani rasti brezposelnosti in še vedno omejeni dostopnosti posojil ostale na nizki ravni.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

carpathian
13. 05. 2010 12.53
to je vse po načrtih in vnaprej splanirano
antonino
12. 05. 2010 15.17
Odpri.oci12.05.2010, 09:430 Po celi evropi javni sektor, ki nič ne proizvaja požrešno troši... in tako pač ne mora iti več naprej... NE SAMO, DA PREVEČ TROŠI IN NIČ NE PROIZVAJA, VSAK DAN JE VEČJI IN POŽREŠNEJŠI, MEDTEM KO SRCE - GOSPODARSTVO IZUMIRA - LE KAKO DOLGO BO ŠE TAKO ŠLO NAPREJ ( VERJETNO SE ŠTEJE V MESECIH, NE LETIH )
krivulja
12. 05. 2010 11.36
Bomo pač morali preseči ta lopovski kapitalizem in najti rešitev v drugaćni življenjski opciji. Mi svoj intelekt uporabljamo za zadovoljitev nagonskih življenjski potreb. Živali imajo alfa samce in pri njih deluje kult namojčnejših najlepših-mi smo to nagonsko potrebo že pripeljali na rob,ki nas same ogroža.
MERDE-AVE-MERDE
12. 05. 2010 11.24
Kapitalizem nam je vsem v pogubo IMF nam je vsem v pogubo
Odpri.oci
12. 05. 2010 09.43
Po celi evropi javni sektor, ki nič ne proizvaja požrešno troši... in tako pač ne mora iti več naprej...
Michonz
11. 05. 2010 20.08
@jožajoža, jožajoža, jožajoža.... jaz npr. imam na računu 150€ limita. Toliko sem dolžan bankam. Če to pomnožim z 2 milijona dobim kaj???????? Pa kaj kr neki bluzite o stvareh ki jih ne razumete? In ti potem SLOVENCI, DA VAM BO BOLJ JASNO- pa glih ti si tist ki mu ni nič jasno...
Jožajoža
11. 05. 2010 19.15
zakaj evropa vlaga v ljudi, državljane, ki so pahnili države v dolgove.ne vlagat v podjetnike, ki niso v 20 in več letih bili sposobni vlagat vsaj del prometa v sebe, ampak so vse, kar so delali, delali na račun bank, Sedaj pa je to padlo na bremena davkoplačevalcev.SLOVENCI, DA VAM BO BOLJ JASNO-VSI KI TO BERETE-KOLIKO STE KOT POSAMEZNIK DOLŽNI BANKAM IN TO POMNOŽITE ZA 2 MILIONA PREBIVALCEV
blue05
11. 05. 2010 17.19
evropski javni dolg je kot kreditna kartica brez limita.......troši se denar, ki ne obstaja......tonemo...