Kot menijo strokovnjaki Mednarodnega denarnega sklada (IMF), je strah pred zaviranjem svetovnega gospodarskega okrevanja sprožila predvsem velikost Kitajske, medtem ko njeno gospodarstvo predstavlja le 2,5 odstotka celotnega svetovnega gospodarstva, država pa velja za šesto največje svetovno gospodarstvo.

Tudi po najslabšem možnem scenariju bi lahko prenapihnjeno kitajsko gospodarstvo ameriškega ogrozilo zgolj za odstotno točko, menijo v IMF in ob tem poudarjajo, da bi bil lahko učinek bolj psihološki in naj bi vodil v pomanjkanje samozavesti. Svet je namreč trenutno močno zazrt v Kitajsko, ki pa po mnenju strokovnjakov IMF potrebuje še leta, da bo na svetovnem gospodarskem trgu postala eden močnejših igralcev.
IMF sicer za letos napoveduje 4,5-odstotno rast svetovnega gospodarstva, najbolje se bo po napovedih godilo ZDA, poleg tega pa bo sicer izredno izvozno usmerjena Japonska zabeležila povečanje domače potrošnje.
Vrtoglava gospodarska rast je kitajski vladi v kosti že nagnala nekaj strahu, saj se je zbala pregrevanja gospodarstva. Na nevarnost pregrevanja je že pred časom opozoril tudi IMF, ki je poudaril, da tako investicije kot krediti očitno uhajajo nadzoru. Pritisk na cene bi lahko tudi zmanjšal fleksibilen tečaj kitajske valute.