Telekom Slovenije in ponudnik mednarodne telefonije prek internetnega protokola Incotel iz Novega mesta sta po večmesečnih pogajanjih danes le podpisala pogodbo o medomrežnem povezovanju. Novomeško podjetje, ki je že februarja pridobilo ustrezno dovoljenje republiške uprave za telekomunikacije, pred dnevi pa mu je agencija za telekomunikacije dodelila tudi dostopno številko iz negeografskega območja oštevilčenja 0881, bo tako postal prvo podjetje v Sloveniji, ki bo ponudilo storitve mednarodne internetne telefonije in tako na tem področju postalo tekmec Telekoma. Po besedah direktorice Incotela Mojce Hardi bo podjetje začelo redno delovati 20. septembra, obljublja pa od 20 do 60 odstotkov cenejše klice v tujino.
Današnji podpis pogodbe in splošni pogoji za opravljanje telekomunikacijskih storitev prek ISDN PA in klicne številke, dodeljene s strani agencije za telekomunikacije, ki jih je sprejela uprava Telekoma, pa, kot navaja sporočilo za javnost Telekoma Slovenije, pomenijo tudi model za urejanje teh zadev v prihodnje. Kot je znano, namerava storitve mednarodne internetne telefonije ponuditi še nekaj podjetij, ki imajo ustrezna dovoljenja, čakajo pa na podpis pogodbe o medomrežnem povezovanju s Telekomom.
V pogodbi o opravljanju telekomunikacijskih storitev, ki sta jo danes podpisali vodstvi Telekoma in Incotela, so določene tudi cene povezovanja, in sicer priključnine za vsako uporabljeno vstopno točko, ki jo je dodelila agencija, mesečno naročnino in stroške opravljenega prometa. Cena minute opravljenega prometa iz Telekomovega v Incotelov sistem in obratno se obračunava po 8,40 tolarja na minuto brez DDV, kar je toliko, kot za minuto povezave plačujeta mobilna operaterja.
V Incotelu pričakujejo, da bodo imeli do konca leta med 2000 in 3000 uporabnikov, storitve pa naj bi bile cenejše za 20 do 60 odstotkov. "Naš cilj je doseči približno 10-odstotni tržni delež na področju mednarodnih telefonskih pogovorov," je dejal komercialni direktor Incotela Zvonko Mrhar.
Potem ko je Incotel, lani ustanovljena podružnica kanadskega podjetja Incol Services, februarja letos dobil vsa potrebna dovoljenja republiške uprave za telekomunikacije za začetek delovanja, se je zapletlo pri vzpostavitvi medomrežne povezave s Telekomom. Telekom je namreč menil, da je pogoj za podpis pogodbe o medomrežnem povezovanju državna koncesija, ki bi jo moral pridobiti Incotel, saj naj bi šlo za opravljanje storitev govorne telefonije. Uprava za telekomunikacije pa je vztrajala, da dovoljenje zadostuje, saj se prenos telefonije prek internetnega protokola šteje za prenos podatkov. Ker se podjetji nista mogli sporazumeti, je v reševanje zapleta poseglo ministrstvo za informacijsko družbo, ki je v prvi polovici julija izdalo sklep o obnovitvi postopka v delu, ki se nanaša na medomrežno povezavo. V začetku avgusta sta se Telekom in Incotel sporazumela o ceni medomrežne povezave in tudi napovedala skorajšnji podpis pogodbe, ki pa se je nekoliko zavlekel zaradi dostopne številke.