Gospodarstvo

Inexa Štore: Nadejajo se oživitve jeklarskega trga

Štore, 04. 10. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Glavni direktor štorske jeklarne Inexa Marjana Mačkošek pričakuje, da bo do konca leta prišlo do oživitve jeklarskega trga. Če se bo ta napoved uresničila, bodo štorski jeklarji po načrtih leta 2003 povečali letno proizvodnjo na približno 105.000 ton jekla.

Največ jekla iz Štor naj bi kupila avtomobilska industrija
Največ jekla iz Štor naj bi kupila avtomobilska industrija FOTO: Reuters

Okoli 90 odstotkov jekla, ki ga nameravajo v prihodnjem letu proizvesti v Štorah, naj bi odkupila evropska avtomobilska industrija. Po besedah glavnega direktorja v Inexi, ki izdeluje jeklo iz jeklenega odpadka, letos pričakujejo ohranitev lanske ravni proizvodnje in prodaje, kar pomeni okrog 88.000 ton jekla. V prvi polovici leta je Inexa, ki ne dela zalog jekla, s prodajo 43.968 ton jeklenih izdelkov ustvarila 4,2 milijarde tolarjev prihodkov, zaradi krize na jeklarskem trgu pa je imela 41 milijonov tolarjev izgube. V lanskem primerjalnem obdobju je podjetje zabeležilo 72 milijonov tolarjev dobička.

Štorske jeklarje je letos prizadela tudi okvara transformatorja, ki je povzročila izpad proizvodnje in prodaje, ter uvedba kvot s strani Evropske unije. Slednje so bile sicer nedavno preklicane, kar pomeni, da za vzmetno jeklo iz Štor ni več kvotnih omejitev. Še vedno pa Inexo, ki je v 60-odstotni lasti Inexe Adria, po 20 odstotkov lastništva imata še zreški Unior in družba Železar Štore, precej obremenjujejo stroški za električno energijo, ki so letos za 16,6 odstotka višji kot v letu 2001.

Čaka jih gradnja čistilne naprave

Inexa Štore, ki je od leta 1998 za naložbe namenila dobrih 1,2 milijarde tolarjev, pričenja z rekonstrukcijo obstoječe 30 let stare čistilne naprave, saj je občasno uhajanje prahu v okolico vedno bolj moteče za okoliško prebivalstvo. Tudi okoljsko ministrstvo je že leta 1999 štorskim jeklarjem odredilo pripravo in izvedbo sanacijskega programa za zmanjšanje emisij snovi v zrak iz obrata proizvodnje jekla, ki ne sme presegati 10.000 kilogramov prahu letno. V celoti naj bi bila čistilna naprava rekonstruirana do leta 2005. Tudi za drugo fazo bo treba zagotoviti približno 400 milijonov tolarjev in štorski jeklarji pri tem računajo na sredstva iz programa prestrukturiranja jeklarstva, sprejetega v Bruslju.