Kot ugotavljajo strokovnjaki Analitsko raziskovalnega centra (ARC) Banke Slovenije, pa so cene proizvajalcev, ki so najbolj izpostavljene konkurenci iz tujine, na evropski ravni že večji del leta, njihova rast pa na medletni ravni septembra znaša 2,3 odstotka.
Napovedi za vzdržnost nizke inflacije v prihodnjih mesecih so ugodne, potrjuje pa jih tudi nizka stopnja rasti osnovne inflacije (4,1 odstotka).
Manj ugodne pa so napovedi za gospodarsko rast, poudarjajo na ARC. Recesijske tendence v razvitejših zahodnih gospodarstvih, zlasti pa v državah članicah EU so namreč v prvi polovici letošnjega leta dosegle vrhunec.
Posledicam šibke gospodarske aktivnosti v EU se v letošnjem letu ni moglo izogniti niti slovensko gospodarstvo. Najnovejši podatki o rasti bruto domačega proizvoda (BDP) kažejo, da se dinamika aktivnosti znižuje že tretje trimesečje zapored. Realna rast BDP je v drugem trimesečju znašala le za 2,1 odstotka.