Od 76 milijonov evrov priznanih terjatev je 160.000 evrov prednostnih. Med priznanimi terjatvami sta največji terjatvi družb Pivovarna Union (28 milijonov evrov) in Radenske (17 milijonov evrov) iz naslova posojil Infond Holdingu. Med 136 milijoni evrov prerekanih terjatev je stečajni upravitelj prerekal vse ločitvene in izločitvene pravice, in sicer ker da so bile vse pridobljene v izvršilnem postopku v zadnjih dveh mesecih pred uvedbo stečajnega postopka. Terjatve bank za razliko, ki je niso dobile z unovčenjem delnic – banke so Infond Holdingu avgusta lani za neodplačana posojila zasegle skoraj celotna deleža v Pivovarni Laško (55 odstotkov) in Mercatorju (24,9 odstotka) –, je stečajni upravitelj Marko Zaman prerekal, ker se glede tega z bankami še pravdajo.
Najvišjo terjatev je prijavila družba Center Naložbe, okoli 70-odstotni lastnik Infond Holdinga, in sicer iz naslova posojilnih pogodb v višini 77,25 milijona evrov. Zaman je terjatve prerekal, ker meni, da gre za lastniške terjatve, ki se v stečajnem postopku ne prijavljajo. Takšna posojila, ki jih je Center Naložbe kot okoli 71-odstotni lastnik zagotavljal kot nujno potrebni kapital, se po Zamanovih besedah štejejo za premoženje družbe. Med prerekanimi terjatvami Centra Naložb je tudi ločitvena pravica na skupaj 193.261 delnicah Pivovarne Laško in 18.528 delnicah Mercatorja, za katere je Center Naložbe stečajnega upravitelja 17. maja letos obvestila, da jih namerava izvensodno prodati.
Zaman trdi, da je vpis zastavne pravice pomenil privilegiranje upnika. Zastavna pravica na vseh omenjenih Mercatorjevih delnicah in 83.000 delnicah Pivovarne Laško je bila vpisana konec aprila lani, ko je bilo splošno znano, da je Infond Holding v slabem finančnem položaju. "Vedoč, da bo družba najverjetneje končala v postopku zaradi insolventnosti, si je torej največji družbenik, ki je bil dobro seznanjen s stanjem v družbi, zagotovil potencialno ugodnejše poplačilo kot ostali upniki, ki niso imeli možnosti pridobiti zastavne pravice za že dana posojila brez zavarovanja," je Zaman zapisal v izrednem poročilu upravitelja, objavljenem 19. maja na spletni strani Agencije RS za javnopravne evidence in storitve (Ajpes). Za preostalih 110.261 delnic Pivovarne Laško je Center Naložbe zastavno pravico vpisal konec avgusta in v začetku septembra lani, torej po objavi insolventnosti (6. avgusta) in znotraj obdobja treh mesecev po uvedbi stečajnega postopka, ki je bil uveden 18. oktobra lani. "Ta želja po unovčenju je v posmeh pravni državi," meni Zaman.
Center Naložbe, kjer danes za pojasnila niso bili dosegljivi, s prodajo teh delnic še niso začeli, saj so prejeli začasno sodno odredbo prepovedi vročitve zastave, je direktor družbe Bojan Rajer povedal za današnji Večer. Pravi, da kot predsednik uprave Centra Naložb skuša unovčiti vse terjatve in da v zakonu ni navedeno, da se zastavna pravica na podeljeno posojilo ne sme vpisati kdaj kasneje. Dodal je, da bi za delnice pred prodajo na borzi skušali najti primernega kupca, "da ne bi s tako veliko ponudbo zrušili tečajev delnic obeh družb in tako najbolj škodovali prav sebi".
Po Zamanovih besedah je Center Naložbe v svojem načrtu finančnega prestrukturiranja, ki je del postopka prisilne poravnave, zapisal, da je omenjeno posojilo Infond Holdingu posojilo hčerinski družbi, ki bo poplačano šele v primeru, da bi po plačilu upnikov ostalo presežno premoženje. Rajer naj bi do sredine junija predložil dopolnjen načrt finančnega prestrukturiranja Centra Naložb. Kot piše časnik, ima družba TS Zeron Imperial, ki sta jo lani ustanovila Zoran Zorko in družba TriStar Imperial s Komorskih otokov, do 1. julija čas, da vplača napovedanih 30 milijonov evrov svežega kapitala.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.