Gospodarstvo

Hisense Europe v Velenju odprl 2,1 milijona evrov vreden inovacijski center

Velenje, 13. 02. 2023 16.48 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Hisense Europe je v Velenju odprl 2,1 milijona evrov vreden inovacijski center, ki pod eno streho z namenom razvoja in nadaljnje konkurenčnosti združuje kadre različnih strok. Odprtja se je udeležila predsednica republike Nataša Pirc Musar, ki je poudarila pomen delovnih mest z visoko dodano vrednostjo in razvoj zelenih tehnologij.

Ključna stvar za uspeh na trgu je dober izdelek, je v izjavi za medije ob današnjem odprtju inovacijskega centra dejal član uprave Hisense Europe, odgovoren za raziskave in razvoj, Boštjan Pečnik. Ključen ukrep, da prideš do kakovostnega izdelka, pa so zagotovo inovacije in kadri, ki delajo v multifunkcijskih ekipah, znajo agilno razvijati izdelke in znajo sodelovati med seboj ter z inštitucijami znanja in dobavitelji, je dodal.

Poudaril je, da so se za vlaganja v inovacijski center odločili zato, da vzpostavijo arhitekturne pogoje, v katerih bodo lahko sodelavci na projektih dobro sodelovali in kjer bo možno enostavno uvajati agilne metode razvoja izdelkov. "Inovacijski center je ključna stvar, na osnovi katere bomo lahko gradili našo konkurenčno sposobnost v prihodnosti," je navedel Pečnik.

Na vprašanje, zakaj so inovacijski center vzpostavili ravno v Velenju, pa je odgovoril, da so kitajski lastniki Gorenja v zelo kratkem času spoznali, da je v Sloveniji veliko znanja in veliko dobrih inženirjev, zato so se zelo kmalu odločili, da bo ena ključnih dolgoročnih naložb ravno naložba v raziskave in razvoj v Sloveniji.

Projekt, skupno vreden 39 milijonov evrov, bo trajal do konca leta 2024.
Projekt, skupno vreden 39 milijonov evrov, bo trajal do konca leta 2024. FOTO: Gorenje Hisense

"Glavnina razvojnega centra je v Velenju, poleg tega pa imamo tudi v Ljubljani danes že prek 50 razvojnih inženirjev. Razlog je tudi v tem, da je logistika iz Ljubljane do Velenja še vedno dokaj zahtevna. In avtocestna povezava, ki jo pričakujemo, nam bo ta del problema zagotovo tudi v nekem obsegu rešila," je ocenil Pečnik. Računa, da bodo v Velenju tudi v prihodnjih letih zaposlovali strokovnjake različnih profilov, kar jim je uspevalo tudi v zadnjih treh letih. Danes imajo po njegovih besedah na področju razvoja že 610 zaposlenih, večina od teh, to je 470, jih je v Sloveniji.

Predsednica Pirc Musar se je ob odprtju inovacijskega centra tudi sama srečala in se pogovarjala z inženirji in po pogovoru v izjavi za medije izrazila veselje, ker ti razmišljajo tudi o zelenih tehnologijah.

'Slovenija je premalo pogumna, a bi šla investirat na Kitajsko'

"To je tisto, čemur se sama želim posvetiti v tem predsedniškem mandatu. In mladi so mi zagotovili tudi tukaj v Velenju, da so vse tehnologije, ki jih razvijajo, zelene. In tega sem res neizmerno, neizmerno vesela," je dejala predsednica.

Je pa po njenem morda malce premalokrat omenjeno, da Kitajska seveda veliko investira po Evropi, medtem ko je Slovenija premalo pogumna, da bi šla investirat na Kitajsko. A razvojni potencial je tudi z druge strani, je prepričana predsednica, ki upa, da bo naložba v Velenju morda opogumila tudi kakšno manjše slovensko podjetje k vlaganjem na Kitajsko, kjer so sicer že prisotna nekatera večja slovenska podjetja.

Da inovacijski center ni le pomembna pridobitev zanje, ampak za širšo skupnost, je v nagovoru zbranim, med katerimi sta bila tudi predsednik uprave Hisense Europe Jianmin (Hanson) Han in kitajski veleposlanik v Sloveniji Wang Shunqing, poudaril Pečnik, ki se je v imenu vodstva Hisense Europe zahvalil tudi predstavnikom slovenske države. Ti so, kot je dejal, prepoznali njihov potencial vlaganj v nove izdelke in so konec lanskega leta na osnovi Zakona o spodbujanju investicij potrdili projekt razvoja novih generacij izdelkov.

Projekt, skupno vreden 39 milijonov evrov, katerega del je tudi danes uradno odprti inovacijski center, bo trajal do konca leta 2024. V okviru projekta bodo razvili številne nove generacije izdelkov, modernizirali proizvodnjo in razširili laboratorijske zmogljivosti. Za projekt so upravičeni do devet milijonov evrov sofinanciranja, je povedal Pečnik.

Hisense Europe, katerega del je tudi Gorenje, v Sloveniji razvija predvsem kuhalno, pralno in hladilno tehniko.
Hisense Europe, katerega del je tudi Gorenje, v Sloveniji razvija predvsem kuhalno, pralno in hladilno tehniko. FOTO: Shutterstock

Hisense Europe, evropski del kitajske tehnološke skupine Hisense, katerega del je tudi Gorenje, v Sloveniji razvija večino velikih gospodinjskih aparatov, predvsem kuhalno, pralno in hladilno tehniko. Ne razvijajo pa v Sloveniji pomivalne tehnike in dela kuhalne tehnike, ki jo razvijajo na Švedskem in Nizozemskem.

"Poleg tega je pa ključno, da v inovacijskem centru razvijamo nove tehnologije, ki so ključne za našo prihodnjo tehnološko konkurenčnost, predvsem na področju pametnih, povezljivih tehnologij," je še povedal Pečnik. Pri tem je trajnostni razvoj ena njihovih ključnih usmeritev, na področju zelenih tehnologij pa je izpostavil stalna prizadevanja za energijsko učinkovitost gospodinjskih aparatov. Hkrati se ob razvoju izdelkov ukvarjajo tudi s celotnim ogljičnim odtisom izdelkov.

V inovacijskem centru v Velenju je skupno 250 delovnih mest, od tega je 220 stalno zasedenih. "Naš fokus je rast in rast bo tudi omogočila, da se bo v Sloveniji v prihodnje proizvajalo vedno več produktov z visoko dodano vrednostjo," je še poudaril Pečnik, kot tudi, da je njihov tržni delež v Evropi v treh letih narasel s 3,3 na pet odstotkov, pri čemer je to različno po produktnih skupinah. Med novostmi pa je izpostavil nedavno lansiranje nove premijske linije vgradnih indukcijskih kuhališč za blagovno znamko Asko in novo generacijo indukcijskih kuhališč z integrirano kuhinjsko napo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (15)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Watcherman
14. 02. 2023 17.00
Koliko vas je čudakov,ki misli,da delamo Gorenje televizorje namesto Hisense in na eni liniji zraven še Loewe za Nemca phahaha?.
Exile
14. 02. 2023 11.41
+2
Odpoved modelu z prekrižanimi rokami
Rafael Kramar
14. 02. 2023 09.01
Spet sami motivatorji pod komentarji!
clox
13. 02. 2023 18.28
+2
Periferija vrača udarec... kaj ni več inženirjev na morostu? Samo še lenobe s po 3emi stanovanji?
Anion6anion
13. 02. 2023 18.27
+4
No če bi se vedno bil bobinac direktor bi bili zdaj pa v stečaju.
bruzor
13. 02. 2023 21.16
+2
Anion6anion, če bi bobi ostal, sedaj ne bi bilo več ne njega, ne Gorenja!
proofreader
13. 02. 2023 18.06
+6
Na koncu jih je povabila na zabavo v Rusko dačo.
suleol
13. 02. 2023 17.56
+3
Slovencki vse smo prodal pa tako ponosen narod, proti vsem tujcem posebno balkancem, zal pa ste nas vse prodali hehe
deny-p
13. 02. 2023 17.44
+9
delavno mesto z visoko dodano vrednostjo na minimalni plači....🤣🤣
User1094863
13. 02. 2023 17.42
+3
krasno in koliko je šlo za podkupnine????
wiki2000
13. 02. 2023 17.34
+2
mamo 2 hisense tv... nobena ne dela ok.... kvaliteta.....
Brabus
13. 02. 2023 19.02
+0
Watcherman
14. 02. 2023 16.58
Hisense tv Gorenjski se sploh ne delajo več phahaha.
Klasik
13. 02. 2023 17.13
+2
Nekoč slovenski ponos zdaj lastniki tujci in po čudežu uspešno. Kaj je narobe s slovenskim gospodarstvom????
mandan
14. 02. 2023 09.03
+1
problem je v ekonomiji, oziroma to, kar naredijo ekonomisti z naših velefaksov in menedžmentov, ko pridejo v podjetje, ki je bilo dokaj uspešno. seveda niso kriv vse le oni, temveč politika, ki je to dovolila vidijo le sebe, svoj ego, in kako bi napolnili svoj žep. seveda pri tem odpustijo vse, ki bi jim pokvarili načrte (večinoma dobre delavce) in firma gre počasi v prodajo (vsaj večina teh, ki jih niso mogli polastninit). to je vsa zgodba slovenije.