Namestnik ministra kitajske državne komisije za razvoj in reforme Zhu Zhixing se je v sklopu uradnega obiska v Sloveniji srečal z ministrico za gospodarstvo Teo Petrin. Povedal je, da sta Slovenija in Kitajska našli nekaj skupnih interesov in polj sodelovanja ter napovedal, da je slovensko-kitajsko gospodarsko sodelovanje pred lepo prihodnostjo.
Petrinova pa je dejala, da so interesi slovenskih gospodarstvenikov za večjo uveljavitev na kitajskem trgu veliki. Zato oba menita, da bi za pospešitev dvostranskih odnosov med državama bilo pomembno in koristno, da bi prišlo do sporazuma med Slovensko izvozno družbo in primerljivo agencijo na Kitajskem, kar bi omogočilo zavarovanja slovenskim gospodarstvenikom na Kitajskem in obratno.
"Postavlja se vprašanje, kje so dodatne možnosti sodelovanja glede na to, da so nekatera slovenska podjetja že prisotna na kitajskem trgu z izvozom ali celo s svojo proizvodnjo," je dejala Petrinova in dodala, da je v zadnjem letu potekala blagovna menjava najbolj na področju farmacevtske, strojne in elektroindustrije. Zhinxing pa je potrdil, da se odpirajo velike možnosti na področju okoljske tehnologije in avtomobilske industrije. Lani je blagovna menjava med obema državama znašala 247 milijonov dolarjev, letos pa je dosegla isto vrednost že v devetih mesecih.
Dodatno okno priložnosti vidita oba sogovornika na področju industrije znanja. Petrinova je izpostavila možnost sodelovanja preko centra za promocijo podjetij. Zhixing je ob koncu napovedal, da bo med državama še več uspehov in dobrega sodelovanja, Petrinova pa je pa je med drugim omenila pomen Luke Koper, ki omogoča distribucijo kitajskega blaga v srednjo in jugovzhodno Evropo. Ob vstopu Slovenije v EU bo namreč Luka Koper dobila status evropskega pristanišča.