Za nastop na trgu električne energije so se v skupini Istrabenz odločili na osnovi strateških usmeritev ter zaradi svojega dolgoletnega in uspešnega delovanja na področju energetike - trženja naftnih derivatov, utekočinjenega naftnega plina, zemeljskega plina in tehničnih plinov.
"Glede na to, da je v Sloveniji trg že odprt, prihodnje leto pa se bo v večji meri sprostil tudi uvoz tuje elektrike, ocenjujemo, da so podani vsi pogoji za vstop novih akterjev na to poslovno področje," so danes sporočili iz Istrabenza. O novih načrtih bo uprava Istrabenza poročala nadzornemu svetu na novembrski seji.
Kot so sporočili iz Istrabenza, se z Elektrom Ljubljana, ki je največji distributer električne energije v Sloveniji, dogovarjajo za oddajo ponudbe za odkup električne energije iz Nuklearne elektrarne Krško (NEK). Ponudba je osnovana na poslovnem interesu vseh vpletenih akterjev in vključuje možnost prodaje električne energije s strani NEK po ugodni ceni zanesljivemu kupcu. Elektro Ljubljana ima možnost odkupa od zanesljivega dobavitelja po ustrezni nabavni ceni, trgovec, ki je v enakopravnem pogodbenem razmerju med Elektrom Ljubljano in Istrabenzom, prevzame tveganje, kupci, med katerimi prevladujejo industrijski porabniki, pa si lahko obetajo pomembno realno znižanje cene in zagotovljeno nemoteno oskrbo.
Istrabenz je pri tem poslu odprt tudi do morebitnih novih potencialnih partnerjev, s čimer soglaša tudi Elektro Ljubljana. Po prepričanju uprave bo uspešnost dogovora pomenila prekinitev monopolnih razmer na trgu z električno energijo. Skupni projekt Istrabenza in Elektro Ljubljane skuša zavzeti prostor, za katerega sicer izkazujejo interes tuji ponudniki, so še pojasnili v Istrabenzu, kjer si pozitivne rezultate novega posla obetajo iz sporazumnega dogovora o delitvi tveganj in dobičkov.
Dogovor med Istrabenzom in Elektrom pa naj bi vlada, ki je večinski lastnik distribucijskih podjetij, poskušala preprečiti. Slišati je, da na okoljskem ministrstvu že razmišljajo, kako bi energetskemu holdingu kljub formalno odprtemu trgu ohranili sedanji tržni položaj. Tako naj bi za distribucijska podjetja in Eles pripravljali nekakšna "priporočila", kako naj se obnašajo pri svojem poslovanju, s čimer naj bi na trgu z električno energijo poskušali preprečiti morebitne prevelike aktivnosti novih trgovcev.
Državni sekretar za energetiko Djordje Žebeljan je potrdil, da pripravljajo priporočila, ki naj bi jih potrdila vlada, vendar pa naj bi šlo po njegovih besedah zgolj za usmeritve, ki naj bi omogočale stabilnost trga in dolgoročno oskrbo z elektriko. "Ne gre za nikakršne ukaze," je zatrdil Žebeljan.
Direktor NEK Stane Rožman je za Dnevnik potrdil, da so za zdaj prejeli le ponudbo Elektra Ljubljana. Pojasnil je, da mora nuklearka po uredbi, sprejeti ob odločanju o sporazumu glede NEK s Hrvati, svojo elektriko najprej ponuditi v odkup Hrvatski elektroprivredi in Elesovem podjetju Eles Gen. Njun odgovor naj bi bil znan do konca meseca, če se ti dve podjetji za nakup ne bi odločili, pa so ponudbo za odkup poslali tudi Holdingu Slovenskih elektrarn in vsem petim distribucijskim podjetjem.