Potem ko so nekdanjega lastnika Agrokorja Ivico Todorića 7. novembra lani na temelju evropskega pripornega naloga prijeli v Londonu, ga je Velika Britanija v sredo izročila Hrvaški. Zvečer, takoj po pristanku na letališču v Zagrebu, so ga s policijskim vozilom odpeljali v zagrebški zapor Remetinec.
Njegova soproga Vesna Todorić je iz Londona prispela z istim letalom, vendar je letališče zapustila na potniškem terminalu. Izjav za medije ni dajala. V letalu pa je novinarjem zatrdila, da njen soprog "ni vzel niti enega evra", pri čemer je prisegla na svoje vnuke.
Po prestani noči v zaporu so Todorića okoli 16. ure iz Remetinca prepeljali na županijsko sodišče v Zagrebu. Čeprav je Todorićeva obramba zahtevala izpustitev in to, da bi se Todorić lahko branil s prostosti, je preiskovalni sodnik zavrnil njegovo pritožbo in mu zaradi begosumnosti podaljšal preiskovalni pripor.
Todorićeva odvetnika sta po koncu obravnave dejala, da je preiskovalni sodnik ocenil, da se Todorićevo bivanje v Londonu lahko obravnava kot pobeg, zato je ugodil zahtevi tožilstva, da bo Todorić ostal v preiskovalnem priporu zaradi nevarnosti pobega. Pred tem je sodnik ugotovil, da so potekli razlogi za pripor glede morebitnega Todorićevega vpliva na priče, je novinarjem pojasnila odvetnica Jadranka Sloković pred županijskim sodiščem v Zagrebu.
Odvetnik Čedo Prodanović je dodal, da po njuni oceni Todorić ni pobegnil v London, temveč je bil nedostopen hrvaškim oblastem in je zgolj uporabil legalna pravna sredstva v Angliji, da bi se poskusil izogniti izročitvi. Odvetnika sta navedla, da sodnik ni želel sprejeti niti predloga varščine za izpustitev Todorića, da bi se lahko branil s prostosti.
Spomnimo
Hrvaško tožilstvo sumi Todorića, da je skupaj z njegovima sinovoma Ivanom in Antejem in 12 nekdanjimi člani uprave koncerna in zagrebške podružnice revizorske hiše Baker Tilly oškodoval Agrokor za milijonske zneske. Na ta način naj bi koncern pripeljali na rob propada. Poleg treh Todorićev so med osumljenci tudi Alojzije Pandžić, Damir Kuštrak, Hrvoje Balent, Ivica Crnjac, Marijan Alagušić, Mislav Galić, Tomislav Lučić, Piruška Canjuga, Ljerka Puljić in Ivica Sertić (vsi so bili člani uprave ali nadzornega odbora u Agrokorju), Olivio Discordia in Sanja Hrstić (oba zaposlena pri revizijski hiši Baker Tilly, ki je izvajala revizije za Agrokor.
Proti Todoriću poteka preiskava tudi v primeru domnevno nezakonitih posojil, ki jih je investicijski sklad Nexus Private Equity dal Agrokorju preko podjetja Nexus. Gre za 117,5 milijona kun (15,9 milijona evrov).
Todoriću je blokirano premoženje na Hrvaškem kot tudi v Kanadi, na Nizozemskem ter v Veliki Britaniji, ki je ocenjeno na 64,4 milijona evrov.
Eden odvetnikov Todorićeve družine je danes ocenil, da bo tudi v primeru potrditve obtožnice v prvem primeru proti Todorići postopek potekal najmanj šest ali sedem let. Meni, da ni nujno, da bo vseh 15 osumljencev na koncu tudi med obtoženci.
Oba Todorićeva sina sta sicer z družinami zapustila Hrvaško. Živela naj bi v Angliji in Švici.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.