Republiški odbor Sindikata tekstilne in usnjarsko predelovalne industrije Slovenije zahteva dvig najnižjih osnovnih plač za vsaj 3,8 odstotka, medtem ko delodajalci ponujajo dvig plač za odstotek, je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani povedal generalni sekretar sindikata Anton Rozman. Sindikat tekstila "glede na potek pogajanj ugotavlja, da predlogi delodajalcev ne izpolnjujejo minimalnih pričakovanj članov sindikata, zato od danes začenja z aktivnostmi za izvedbo stavke v januarju", je poudaril Rozman.

S 1. avgustom letos so se glede na dogovor v plačni kolektivni pogodbi in upoštevanjem inflacije decembra lani v primerjavi z decembrom 2005 plače v dejavnosti za leto 2006 zvišale za 0,5 odstotka. Delodajalska in sindikalna stran pa v kolektivni pogodbi, ki sta jo sklenili novembra lani, nista določili uskladitvenega zneska za leto 2007, ker "je bilo v pogajalski skupini nezaupanje zaradi uvedbe evra", je povedal predsednik sindikata Jože Türkl.
Z delodajalci brez dogovora
Glede na predvideno inflacijo so letos julija delodajalcem predlagali dvig plač za 4,3 odstotka, in sicer bi dvig zajemal omenjenih 0,5 odstotka, dvig 3,6 odstotka in 0,2 odstotka iz naslova produktivnosti. Pogajalski strani sta se prvič srečali 15. oktobra, takrat je sindikat predstavil svoje zahteve, delodajalci pa so hoteli zahteve proučiti. Tako so bila naslednja pogajanja 29. novembra, delodajalska stran pa je predlagala dvig plač za odstotek, kar pa je za sindikat nesprejemljivo, je povedal Türkl.
Direktor Združenja za tekstilno, oblačilno in usnjarsko predelovalno industrijo pri Gospodarski zbornici Slovenije Jože Smole meni, da se bodo s predstavniki sindikata uspeli dogovorili in da do stavke ne bo prišlo. Kot je dejal, o višini svoje ponudbe v času pogajanj javno ne želijo govoriti. Po njegovih besedah bi lahko k pogajalski mizi sedli v začetku prihodnjega tedna.
Glede na to, da je v tekstilni industriji več kot 3500 ljudi na minimalni plači, uskladitev v višini 3,8 odstotka pomeni dejansko samo uskladitev osnovne plače z minimalno plačo, je povedala podpredsednica sindikata Danica Merlin. "Dejansko stroški, ki bi nastali pri delodajalci zaradi tega dviga, za toliko delavcev ne bi pomenili nič, ker že morajo sedaj dodajati do minimalne plače."
Izpolnitev zahtev bi po navedbah sindikata nominalno pomenil dvig najnižjih osnovnih plač za 25 evrov bruto. Stavko so v sindikatu pripravljeni odločiti v primeru, da bo prišlo do primernega dogovora, pri čemer pa ne bodo odstopali od zahteve po 3,8-odstotnem dvigu plač. Za pogajanja so pripravljeni kadarkoli, je dejal Rozman.
V primarni tekstilni dejavnosti, oblačilni dejavnosti in v obutveni dejavnosti je po oceni sindikata trenutno v nekaj več kot 500 podjetjih, od katerih jih je velika večina mikro in majhnih, skupno zaposlenih okoli 21.800 delavcev.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.