Prometni ministri bodo danes med drugim govorili o odprtosti seznama prioritet, njihovem evropskem interesu ter vključitvi morskih avtocest, torej povezav z mednarodnimi pristanišči, na listo. Po napovedih Evropske komisije pa tudi Sveta EU o "hitrem seznamu" ne bo posebnega govora.
Evropska komisija kot predlagateljica hitrega seznama celo vztraja, da ta seznam nima drugega kot nekaj politične teže, da je pravzaprav le "fotografija" dejanskih razmer in da uvrstitev nanj ni predpogoj za pridobitev sredstev EU. Do sofinanciranja v višini največ 20 odstotkov vrednosti projekta naj bi bili namreč upravičeni prav vsi projekti s širšega prednostnega seznama, oblikovanje "hitre liste" pa le eden od mehanizmov, s katerim naj bi EU zagotovila njihovo dejansko izvedbo.
Povezava ima namreč v praksi s svojimi prometnimi prioritetami zelo slabe izkušnje. Prvi seznam je oblikovala leta 1994 in nanj uvrstila 14 projektov, od katerih pa so bili doslej končani le trije. V preteklosti je te projekte poskuašala dvakrat neuspešno nadgraditi in kot kaže, bo uspešen šele tokratni poskus, ko bo prioritete prilagodila realnosti razširjene Evrope. Koliko bo dejansko izvedenih, pa bo znova pokazal čas.