Po oceni Gospodarske zbornice Slovenija (GZS) bodo namreč višje trošarine na električno energijo in zemeljski plin močno poslabšale konkurenčnost slovenskega gospodarstva.
Višje trošarine na električno energijo in zemeljski plin z avgustom prinaša julija sprejeta novela zakona o trošarinah.
Po mnenju GZS pomeni uvedba nove trošarine "izjemno grob, neodmerjen in nepremišljen poseg v akumulacijo slovenskih podjetij". "Povzročila bo močno zmanjšanje že tako izjemno skromnih dobičkov podjetij in jih marsikje spremenila v izgube. Tistim, ki so že v izgubah, pa bodo te še narasle," v sporočilu za javnost poudarja GZS.
Novela zakona o trošarinah bo podjetjem v predelovalni industriji pobrala četrtino lani ustvarjenega neto čistega dobička (209 milijonov evrov), kar bo imelo po oceni GZS neslutene posledice za njihovo sposobnost soočenja s krizo in za njihov nadaljnji razvoj.
Po mnenju zbornice novela tudi ne bo rešila problema financiranja javnega sektorja, vplivala pa bo na zvišanje inflacije in tako na zvišanje plač v javnem sektorju, pokojnin in socialnih transferjev.
GZS tudi navaja, da za elektriko in zemeljski plin slovenska podjetja že danes plačujejo več kot plačuje evropska konkurenca. V številnih evropskih državah se cena teh dveh energentov po navedbah GZS celo znižuje. Povišanje trošarin je zato po prepričanju GZS izključno namenjeno polnjenju proračunske blagajne in drugih pozitivnih učinkov ne prinaša.
GZS je zato v dopisu, ki ga je doslej podpisalo prek 90 prizadetih podjetij, pozvala premierja k zadržanju novele zakona o trošarinah za podjetja – predvsem za industrijo.
"Potrebno je najprej sprejeti vse tiste ukrepe, ki bodo delovanje zakona namesto k zapiranju podjetij, usmerili k njihovemu nadaljnjemu razvoju," še poudarjajo v GZS.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.