Gospodarstvo

Izgubljene milijarde

Šentilj, 28. 01. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Vsi prevozniki morajo za prevoz blaga imeti potrebne dovolilnice. Kljub uradnim zagotovilom, da je policija na notranji evropski meji začela pregledovati in žigosati dovolilnice tujim prevoznikom za prevoze iz tretjih držav, v resnici to ne drži. Kajti policistov, ki naj bi to počeli, na meji sploh ni.

Policisti kljub uradnim zagotovilom niso pregledovali dovolilnic (Foto: POP TV)
Policisti kljub uradnim zagotovilom niso pregledovali dovolilnic (Foto: POP TV) FOTO: POP TV

Z vstopom v Evropo in odhodom carinikov z notranjih mej prevoznikom dovolilnic ni gledal nihče. Domači prevozniki so sicer protestirali, a policija je še novembra odgovarjala, da ji žigosanja zakon ne dovoljuje. Mesec za tem so ugotovili, da jih lahko žigosajo, kmalu zatem pa so odgovorni zagotavljali, da jih že žigosajo.

"Obljubljeno je bilo s strani policije in tudi zadnja pisna informacija ministra za notranje zadeve je, da so začeli z izvajanjem tega. Vendar je tako, kot so rekli naši prevozniki - to se ne dogaja," je povedal Bojan Pečnik iz sekcije za promet pri Obrtni zbornici.

Istvan Lipnik, komandir policije na mejnem prehodu Šentilj
Istvan Lipnik, komandir policije na mejnem prehodu Šentilj FOTO: POP TV

Le kako bi lahko poskrbeli za dovolilnice, če pa pri izhodu iz Slovenije tovornjakarji slovenskega policista niti ne vidijo. Preprosto ga nikjer ni na spregled. Zato pa vozniki toliko bolj zavirajo na avstrijski strani, kjer jim dovolilnice žigosajo tako pri vstopu kot tudi pri izstopu iz države. Naši policisti imajo za zdaj le usmeritve in se usposabljajo.

Tako Istvan Lipnik, komandir policije na prehodu Šentilj: "Nadzor smo v zadnjem času začeli izvajati tako, kot so nas učili inšpektorji. Usposabljanje pa bo teklo še vse do konca februarja."

Dovolilnice si države izmenjajo, a če ni žigosana, se lahko ena uporabi večkrat oz. ves čas. V devetih mesecih lani so naši organi pri 860 kontrolah zaradi nepravilnih dovolilnic kaznovali le voznike, s po 100 tisočaki kazni oziroma polovico manj, če so plačali takoj. A kaznovati bi morali tudi tuje podjetnike in odgovorne osebe. Ker zakona niso izvajali, je po izračunih prevoznikov škoda ogromna.

Pri 860 kontrolah zaradi nepravilnih dovolilnic, so kaznovali le voznike, ne pa tudi njihovih podjetij (Foto: POP TV)
Pri 860 kontrolah zaradi nepravilnih dovolilnic, so kaznovali le voznike, ne pa tudi njihovih podjetij (Foto: POP TV) FOTO: POP TV

"Škoda je približno milijardo tolarjev od teh 860 prekrškov. Istočasno pa domači gospodarski subjekti zaradi takih prevozov, ko niso žigosane dovolilnice, ali so izrabljene po več desetkrat, izgubljajo posel. Vsekakor je govora o milijardah," ugotavlja Jože Vrhnjak iz Obrtne zbornice Maribor.

Seveda pa bomo račun za tistega, ki ni vedel, da smo 1. maja stopili v združeno Evropo, spet plačali vsi davkoplačevalci.

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1