Na ministrstvu za okolje, prostor in energijo ocenjujejo, da sistem razgradnje deluje tekoče, dnevne količine razgrajenih avtomobilov pa se približujejo pričakovanim. Stroške razgradnje bo predvidoma vsaj še do konca julija plačevala država, nato pa bo ta obveznost prešla na lastnike izrabljenih vozil.
Po pojasnilih okoljskega ministrstva so se ob začetku delovanja sistema razgradnje pojavljale nekatere manjše težave, ki so jih sproti odpravili in niso vplivale na sam sprejem in razgradnjo izrabljenih vozil. Največ težav je bilo v zvezi z dokumenti, ki so pomemben del postopka razgradnje izrabljenih vozil.
Trenutno na ministrstvu največ pozornosti namenjajo širitvi obstoječega informacijskega sistema, ki bo povezan z registrom vozil in prometnih listin (informacijski sistem MNZ) ter bo po preglednosti in obvladljivosti podatkov eden najsodobnejših v Evropski uniji. Z vzpostavitvijo tega bodo izpolnjeni optimalni pogoji za nemoteno izvajanje sistema kot tudi za popoln nadzor nad lastniki, izvajalci ter samo razgradnjo, kar bo omogočalo dosledno spremljanje količin ponovne uporabe, obnovitve in recikliranja razgrajenih motornih vozil oz. njihovih delov, so sporočili z okoljskega ministrstva.
Nov sistem ravnanja z izrabljenimi motornimi vozili velja od vstopa Slovenije v EU. Od zadnjega lastnika vozila zahteva, da pred odjavo tega iz prometa poskrbi za njegovo razgradnjo. To pomeni, da mora zadnji lastnik izrabljeno vozilo dostaviti na eno izmed 35 prevzemnih mest po Sloveniji. Ob dostavi prejme potrdilo o razgradnji, s katerim lahko vozilo odjavi iz prometa.