
Medtem ko se svet trudi za prehod z vozil na fosilna goriva na električna vozila, je eno od glavnih vprašanj, kako zagotoviti plemenite kovine za izdelavo baterij za električna vozila – in Japonska je morda v tej tekmi pravkar zadela na lotu, poroča Business Insider.
Raziskovalci so na morskem dnu ob pacifiškem otoku, ki je približno 2000 kilometrov oddaljen od Tokia, odkrili zalogo okoli 230 milijonov metričnih ton mineralov, ki so ključni za izdelavo baterij za električne avtomobile.
Zaklad, ki leži 5000 metrov pod gladino oceana, vsebuje dovolj kobalta za oskrbo Japonske za približno 75 let.
Vsebuje tudi več kot desetletno letno porabo niklja v državi, trdi sporočilo za javnost, ki ga je posredovala The Nippon Foundation, ki je izvedla raziskavo v sodelovanju z Univerzo v Tokiu.
Raziskovalci so za Nikkei povedali, da morsko dno okoli otoka Minami-Torishima najbrž premore okoli 610.000 metričnih ton kobalta in 740.000 metričnih ton niklja.
V začetku leta so območje preiskali z rudarsko opremo in daljinsko vodenimi podvodnimi vozili, zdaj pa načrtujejo, da bodo prve minerale začeli pridobivati leta 2025.
Novica je vsekakor dobrodošla za Japonsko, ki je sicer avtomobilska sila, a je v tekmi za izdelavo električnih vozil zaostala za številnimi svojimi svetovnimi tekmeci.
Le 2,2 odstotka novih osebnih avtomobilov, prodanih na Japonskem leta 2023, je bilo električnih, v primerjavi s 25 odstotkov na Kitajskem.
Odkritje ogromnih zalog niklja, kobalta in mangana pa bi lahko marsikaj spremenilo, čeprav projekt ne bo brez izzivov. Rudarjenje globoko pod morjem je drago, tehnično zahtevno in pogosto kontroverzno, pri čemer se na primer Norveška sooča z nasprotovanjem okoljevarstvenikov glede rudarjenja v lastnih morskih globinah.
KOMENTARJI (64)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.