
Z ruskega pravosodnega ministrstva so danes sporočili, da so cenilci vrednost Jukosove hčerinske družbe Juganskneftegaza ocenili na 8,45 milijarde evrov in da bodo del premoženja te družbe prodali prek zveznega lastniškega sklada RFFI. To naj bi pospešilo rešitev primera Jukosovega davčnega dolga. Predsednik združenja proizvajalcev nafte in plina Genadij Šmal pa je v odzivu na te napovedi dejal, da bi bil vsakršen poskus razdelitve Juganskneftegaza prek avkcije nedopusten.
Juganskneftegaz, ki načrpa 60 odstotkov Jukosove nafte oziroma okoli milijon sodov nafte dnevno, je investicijska banka Dresdner Kleinwort Wasserstein ocenila za prodajo zaradi več kot 5,69 milijarde evrov davčnih dolgov iz let 2000 in 2001. Trenutno znašajo dolgovi Jukosa v proračun nekaj več kot tri milijarde evrov, s hitrostjo reševanja problema pa niso zadovoljni niti na pravosodnem ministrstvu niti na davkariji.
Zato se je glede na dejstvo, da je ocena Juganskneftegaza končana in da so rok plačila dolgov podaljšali brez opravičila, pravosodno ministrstvo odločilo prodati del premoženja Juganskneftegaza prek zveznega lastniškega sklada RFFI.
Po mnenju predsednika združenja proizvajalcev nafte in plina bi razdelitev lahko namreč negativno vplivala na celotno sibirsko naftno industrijo. "Zato je nujno ohraniti Juganskneftegaz kot ločeno gospodarsko entiteto," je dejal Šmal.
Nizke ocene Jukosovega premoženja so posledica bojazni, da bodo podjetju kmalu odvzeli licence. "V običajnih okoliščinah bi bila cena med 12 in 16 milijardami evrov", je dejal Shmal in dodal, da je "še pred združitvijo s podjetjem Sibneft Jukosova kapitalizacija znašala okrog 24,4 milijarde evrov".
Po njegovih besedah ni tako pomembno, ali bo podjetje ostalo del Jukosa ali ne. Juganskneftegaz je eden največjih davčnih plačnikov v Rusiji. Shmal je še izrazil prepričanje, da bodo mnogi, tudi tuji investitorji želeli kupiti tako veliko podjetje.