Presenetljiv kupec Jukosove glavne proizvodne enote Juganskneftegaz na dražbi v Moskvi je Baikalfinansgroup. Za 76,8 odstotka delnic Juganskneftegaza bo Baikalfinansgroup odštel več kot 9,3 milijarde ameriških dolarjev oziroma okoli 7 milijard evrov.
Izid dražbe je veliko presenečenje, saj o kupcu, ki naj bi pokril del Jukosovega davčnega dolga v višini več kot 27 milijard dolarjev, ni znanega praktično nič drugega, kot da je registrirano v osrednjem ruskem mestu Tver. Za glavnega "favorita" je veljalo podjetje Gaspromneft, ki pa ni hotelo povišati ponudbe Baikalfinansgroupa za 9,3 milijarde dolarjev. To je sicer dobre pol milijarde dolarjev več od izklicne cene, ki je bila 8,65 milijarde dolarjev.
9,3 milijarde dolarjev v desetih minutah
Dražba je trajala le kakih deset minut, predstavnik Gaspromnefta pa je po navedbah ruske tiskovne agencije Itar-Tass deloval povsem zmedeno. Potem ko je Baikalfinansgroup predstavil svojo ponudbo, je predstavnik Gaspromnefta zaprosil uradnike na dražbi, da opravi telefonski pogovor; zatem pa ni storil ničesar več. Tako Gaspromneft uradno sploh ni predstavil svoje ponudbe, Baikalfinansgroup pa je zmagal s ponudbo 260,7 milijarde rubljev oziroma 9,3 milijarde dolarjev. Po ocenah tujih revizorjev naj bi bil sicer Juganskneftegaz, ki načrpa 60 odstotkov Jukosove nafte, vreden še najmanj enkrat toliko.
Baikalfinansgroup se je namreč na dražbo prijavil šele potem, ko je sodišče v teksaškem Houstonu začasno prepovedalo dražbo Juganskneftegaza. In čeprav so odvetniki in analitiki vseskozi poudarjali, da odločitev ameriškega sodišča nikakor ne more imeti posledic v Rusiji, pa je konzorcij zahodnih bank - Deutsche bank, ABN Amro, BNP Paribas in Dresdner Kleinwort Wasserstein - zamrznil med 10 in 13 milijard dolarjev, ki naj bi jih zagotovil Gaspromneftu za nakup Juganskneftegaza.
Zmagovalec kupil glavobol
Na dražbo se je odzval tudi tiskovni predstavnik Jukosa, Aleksander Šadrin. Kot je dejal, je bila prisilna dražba Juganskneftegaza v nasprotju tako z ruskimi zakoni kot mednarodnim pravom. Dodal je še, da si je zmagovalec na današnji dražbi pravzaprav "kupil glavobol". "Kdorkoli že stoji za zmagovalcem in kdorkoli mu je zagotovil finančno pomoč, si je naredil nepopravljivo škodo, hkrati pa si je nakopal veliko tveganje za poslovanje zaradi pravdanja," je še dejal Šadrin.
Hodorkovski še vedno v priporu
Sicer pa se saga v zvezi z dogajanjem v Jukosu vleče že več kot leto. Nekdanji prvi mož Jukosa Mihail Hodorkovski je zaradi poneverb in utaje davkov v priporu od 25. oktobra lani. Moskovsko sodišče je od takrat že večkrat zavrnilo zahteve po njegovi izpustitvi, nazadnje v začetku decembra, ko mu je pripor podaljšalo do 14. februarja, češ da bi lahko pobegnil iz države ali skušal vplivati na priče. Če bo Hodorkovski spoznan za krivega, mu grozi do deset let zapora.