Na statističnem uradu ugotavljajo, da so se po pričakovanjih za slabega pol odstotka znižale cene hrane in brezalkoholnih pijač. Cene sveže zelenjave, ki vztrajno padajo že od februarja letos, so bile nižje za 16 odstotkov. Sadje je bilo cenejše za slaba 2 odstotka, mleko in mlečni izdelki pa za slab odstotek.

Julija so se sicer najbolj zvišale cene alkoholnih pijač in tobaka, in sicer v povprečju za slabih 5 odstotkov, to pa je posledica letos že drugega skoraj 8 odstotnega zvišanja trošarin za cigarete in davka na dodano vrednost. Višje so tudi sezonske cene počitnic za skoraj 20 odstotkov, podražitve časopisov, knjig in pisalnih potrebščin ter storitev za rekreacijo pa so vplivale na slab tri odstotni dvig cen v skupini rekreacija in kultura. Čeprav je bil mesec julij mesec sezonskih razprodaj, so bile obleke in obutev cenejše le za dobro polovico odstotka.
Junija je bila inflacija v primerjavi z enakim lanskim mesecem še 6,8 odstotka. Na statističnem uradu ugotavljajo, da je bila za julij značilna predvsem rast cen storitev, saj so bile te višje za 1,4 odstotka, medtem ko je bilo blago dražje za 0,2 odstotka.