V Sloveniji je neto plača na zaposleno osebo pri pravnih osebah junija v povprečju znašala 182.275 tolarjev. Povprečna neto plača je bila za 0,2 odstotka nižja kot maja in za 5,4 odstotka višja kot junija lani. Povprečna bruto plača za junij je znašala 285.731 tolarjev, kar je za 0,2 odstotka manj kot mesec prej in za 5,2 odstotka več kot pred letom dni, so sporočili iz državnega statističnega urada.
Ob upoštevanju rasti cen življenjskih potrebščin so se tako povprečne mesečne neto kot bruto plače junija v primerjavi z majem zvišala za 0,1 odstotka. Povprečna mesečna bruto plača se je junija v primerjavi z enakim mesecem lani zvišala za 2,2 odstotka, povprečna mesečna neto plača pa se je v enakem primerjalnem obdobju zvišala za 2,4 odstotka.
Junija je bilo glede na maj v povprečju za 2,3 odstotka manj plačanih ur, medtem ko se je povprečna bruto plača za plačano uro glede na maj zvišala za 2,7 odstotka in je znašala 1665 tolarjev.
Letošnje junijske povprečne mesečne bruto plače so se v primerjavi z majskimi znižale v večini dejavnosti, najbolj (za 3,4 odstotka) se je povprečna mesečna bruto plača znižala v dejavnosti ribištvo. V juniju se je povprečna mesečna bruto plača prvič v tem letu znižala v dejavnosti finančno posredništvo, in sicer za 2,8 odstotka.
Kljub temu je bila povprečna mesečna bruto plača v tej dejavnosti še vedno najvišja in je bila junija za 104,2 odstotka višja od najnižje povprečne bruto plače v enakem mesecu med vsemi dejavnostmi.
Povprečna bruto plača za junij je bila najnižja v dejavnosti gostinstvo. Najbolj se je povprečna mesečna bruto plača za junij zvišala v dejavnosti izobraževanje, za 1,2 odstotka, in je v tej dejavnosti v letošnjem letu dosegla najvišjo vrednost.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.